poniedziałek
| 19 marca 2018

Adam Andruszkiewicz: Środowiska lewicowe wykluczają innych [WYWIAD]

Sandra Skibniewska: | 16 listopada 2017
Adam Andruszkiewicz

Adam Andruszkiewicz, prezes stowarzyszenia Endecja oraz poseł na Sejm RP z ramienia Wolnych i Solidarnych opowiedział w wywiadzie dla dziennikarza wSensie.pl o kontrowersjach wokół Marszu Niepodległości, który odbył się 11 listopada.

Rok rocznie "komuś" zależy, by wykreować fałszywy obraz Polaka, który rzutem na taśmę ma trafiać do mediów zagranicznych. Nie ma jawnych prowokacji, do których dochodziło przy okazji rządów PO, ale nadal dorabia się polskim patriotom "gębę", która urąga ich godności i nie przystaje do rzeczywistego obrazu.

Pełna zgoda. Analizowałem możliwość stworzenia takiej operacji medialnej, pewnego "fake newsa" w kontekście Marszu Niepodległości. Wszystko wygląda tak, jakby to była skwapliwie zaplanowana akcja. Rzeczywiście jest tak, że w tłumie patriotów, gdzie idzie mnóstwo ludzi z transparentami, pojawiają się trzy, może cztery marginalne transparenty. Oczywiście z ich przekazem ja się osobiście nie zgadzam. Transparenty, których treść szkodzi Polsce na arenie międzynarodowej. I nagle cała uwaga mediów międzynarodowych jest skupiona na tych właśnie banerach. Proszę zauważyć, one są doskonale wychwycone. Media wiedzą gdzie one były, ukazują je. Ta akcja propagandowa zbiega się w czasie z debatą w Parlamencie Europejskim przeciw Polsce. Możliwe, że komuś zależało, by zrobić taki podkład medialny pod to, by przedstawiać Polskę jako kraj "faszystów", "nazistów" i "rasistów".

W Internecie krążą nagrania, w których przedstawiciele KOD skarżą się na interwencję Policji, która usuwała ich, jak sami określają, "w niedopuszczalny sposób", podczas, gdy oni "pokojowo manifestowali". Główny zarzut członków Komitetu Obrony Demokracji jest taki, że ich bito a "złych faszystów", czyli maszerujących w Marszu Niepodległości, nie. 

Sam współorganizowałem Marsz Niepodległości za rządów Platformy i pamiętam doskonale jak wyglądały niegdyś działania operacyjne policji. Pozwolę sobie przytoczyć "anegdotę". Kiedy to w Białymstoku, na Podlasiu, w przededniu MN, bodaj w 2013 roku miała miejsce akcja policji polegająca na masowym odwiedzaniu potencjalnych uczestników tego patriotycznego zrywu. Policja przychodziła do domów tych osób. Nagabywali wówczas członków rodzin np. babcię, by wnuczek nie szedł, bo "coś mu się może złego stać później w życiu". My później zrobiliśmy konferencję prasową pod komendą w Białymstoku. Po niej zostałem zatrzymany przez policję, to nie był pierwszy raz. Takie miały miejsce działania za czasów PO. O tym w ogóle wtedy nikt nie mówił. Panowała zmowa milczenia. Jest jednak różnica pomiędzy naszym legalnym marszem a nielegalnymi działaniami KOD, które miały polegać na zakłóceniu MN. 

Trwają kontrowersje dotyczące tego kto może być prawdziwym Polakiem. Tym patriotą z krwi i kości. Człowiekiem, który jest dumny ze swego kraju i bez żadnych kompleksów manifestuję swą przynależność do danej krainy. Gdzie w tym sporze jest Adam Andruszkiewicz? Można w ogóle mówić o jakimś schemacie opisującym model patrioty?

Nie czuję się na siłach, by przyznawać legitymację patriotyczną. Także jest to definicja otwarta. Ale z całą pewnością nie wyobrażam sobie, by przydzielać tu kryterium rasowe. Dla mnie ś.p. "Ali", który był czarnoskórym patriotą, wykazał się wielką miłością do ojczyzny. Dla mnie to on był wielkim, polskim patriotą - a nie dzisiejsi posłowie z PO, którzy źle mówią o Polsce na arenie międzynarodowej. W mojej opinii patriotyzm polega na tym, aby pracować na rzecz Polski na co dzień. Należy mówić o Polsce dobrze. Możemy się różnić, ale różnijmy się jako patrioci we własnym kraju, na łamach polskich mediów. Atakować Polski na arenie międzynarodowej absolutnie nie można. To nie jest definicja patriotyzmu. 

Przeciwnicy środowisk narodowych i samej idei Marszu Niepodległości twierdzą, że są wykluczani przez owe środowiska. Co więcej, ci ludzie uważają, że według organizatorów na MN nie ma miejsca dla osób o innym kolorze skóry. Nie jest to prawdą, bo ludzie o innym kolorze skóry także maszerują w corocznym pochodzie. Może to druga strona jest tą, która odgradza się murem i wyklucza?

Powiem tak: ja uważam, że środowiska lewicowe są bardzo nietolerancyjne. I wcale to nie jest ironia z mojej strony. To właśnie środowiska lewicowe wykluczają.  

 

Rozmawiała Sandra Skibniewska

Fot. Facebook Adam Andruszkiewicz


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij