18 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Adam Andruszkiewicz, prezes stowarzyszenia Endecja oraz poseł na Sejm RP z ramienia Wolnych i Solidarnych opowiedział w wywiadzie dla dziennikarza wSensie.pl o kontrowersjach wokół Marszu Niepodległości, który odbył się 11 listopada.

Rok rocznie "komuś" zależy, by wykreować fałszywy obraz Polaka, który rzutem na taśmę ma trafiać do mediów zagranicznych. Nie ma jawnych prowokacji, do których dochodziło przy okazji rządów PO, ale nadal dorabia się polskim patriotom "gębę", która urąga ich godności i nie przystaje do rzeczywistego obrazu.

Pełna zgoda. Analizowałem możliwość stworzenia takiej operacji medialnej, pewnego "fake newsa" w kontekście Marszu Niepodległości. Wszystko wygląda tak, jakby to była skwapliwie zaplanowana akcja. Rzeczywiście jest tak, że w tłumie patriotów, gdzie idzie mnóstwo ludzi z transparentami, pojawiają się trzy, może cztery marginalne transparenty. Oczywiście z ich przekazem ja się osobiście nie zgadzam. Transparenty, których treść szkodzi Polsce na arenie międzynarodowej. I nagle cała uwaga mediów międzynarodowych jest skupiona na tych właśnie banerach. Proszę zauważyć, one są doskonale wychwycone. Media wiedzą gdzie one były, ukazują je. Ta akcja propagandowa zbiega się w czasie z debatą w Parlamencie Europejskim przeciw Polsce. Możliwe, że komuś zależało, by zrobić taki podkład medialny pod to, by przedstawiać Polskę jako kraj "faszystów", "nazistów" i "rasistów".

W Internecie krążą nagrania, w których przedstawiciele KOD skarżą się na interwencję Policji, która usuwała ich, jak sami określają, "w niedopuszczalny sposób", podczas, gdy oni "pokojowo manifestowali". Główny zarzut członków Komitetu Obrony Demokracji jest taki, że ich bito a "złych faszystów", czyli maszerujących w Marszu Niepodległości, nie. 

Sam współorganizowałem Marsz Niepodległości za rządów Platformy i pamiętam doskonale jak wyglądały niegdyś działania operacyjne policji. Pozwolę sobie przytoczyć "anegdotę". Kiedy to w Białymstoku, na Podlasiu, w przededniu MN, bodaj w 2013 roku miała miejsce akcja policji polegająca na masowym odwiedzaniu potencjalnych uczestników tego patriotycznego zrywu. Policja przychodziła do domów tych osób. Nagabywali wówczas członków rodzin np. babcię, by wnuczek nie szedł, bo "coś mu się może złego stać później w życiu". My później zrobiliśmy konferencję prasową pod komendą w Białymstoku. Po niej zostałem zatrzymany przez policję, to nie był pierwszy raz. Takie miały miejsce działania za czasów PO. O tym w ogóle wtedy nikt nie mówił. Panowała zmowa milczenia. Jest jednak różnica pomiędzy naszym legalnym marszem a nielegalnymi działaniami KOD, które miały polegać na zakłóceniu MN. 

Trwają kontrowersje dotyczące tego kto może być prawdziwym Polakiem. Tym patriotą z krwi i kości. Człowiekiem, który jest dumny ze swego kraju i bez żadnych kompleksów manifestuję swą przynależność do danej krainy. Gdzie w tym sporze jest Adam Andruszkiewicz? Można w ogóle mówić o jakimś schemacie opisującym model patrioty?

Nie czuję się na siłach, by przyznawać legitymację patriotyczną. Także jest to definicja otwarta. Ale z całą pewnością nie wyobrażam sobie, by przydzielać tu kryterium rasowe. Dla mnie ś.p. "Ali", który był czarnoskórym patriotą, wykazał się wielką miłością do ojczyzny. Dla mnie to on był wielkim, polskim patriotą - a nie dzisiejsi posłowie z PO, którzy źle mówią o Polsce na arenie międzynarodowej. W mojej opinii patriotyzm polega na tym, aby pracować na rzecz Polski na co dzień. Należy mówić o Polsce dobrze. Możemy się różnić, ale różnijmy się jako patrioci we własnym kraju, na łamach polskich mediów. Atakować Polski na arenie międzynarodowej absolutnie nie można. To nie jest definicja patriotyzmu. 

Przeciwnicy środowisk narodowych i samej idei Marszu Niepodległości twierdzą, że są wykluczani przez owe środowiska. Co więcej, ci ludzie uważają, że według organizatorów na MN nie ma miejsca dla osób o innym kolorze skóry. Nie jest to prawdą, bo ludzie o innym kolorze skóry także maszerują w corocznym pochodzie. Może to druga strona jest tą, która odgradza się murem i wyklucza?

Powiem tak: ja uważam, że środowiska lewicowe są bardzo nietolerancyjne. I wcale to nie jest ironia z mojej strony. To właśnie środowiska lewicowe wykluczają.  

 

Rozmawiała Sandra Skibniewska

Fot. Facebook Adam Andruszkiewicz

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Macierewicz: W Polsce mundur żołnierza, armia, była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu

Antonii Macierewicz uczestniczył w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w uroczystej promocji 195 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski. Szef MON w płomiennym przemówieniu przypomniał o roli wojska w czasie wojny i pokoju. Macierewicz odniósł się również do Katastrofy Smoleńskiej.

Prochy ofiar obozu w Treblince w kartonowym pudełku

Czy w dawnym lotniczym hangarze na krakowskich Czyżynach znaleziono prochy ofiar obozu w Treblince? Wiele na to wskazuje . Opisane pudełko oraz metalową urnę z napisem "Sachsenhausen" odnalazł mieszkaniec Krakowa. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż przedmiot był w posiadaniu bezdomnych.

Leszek Miller wyśmiał Mateusza Kijowskiego

Były premier Leszek Miller za pośrednictwem Twittera skomentował zbiórkę pieniędzy dla Mateusza Kijowskiego. Polityk zażartował z Kijowskiego i sumy, która w jego ocenie wystarczy na Święta. 

Paweł Kukiz: Morawiecki budował zaplecze polityczne dla syna

Paweł Kukiz w programie "Skandaliści" wyjawił sekret negocjacji z Kornelem Morawieckim przed wyborami do Sejmu. Jeśli wierzyć słowom Pawła Kukiza, Kornel Morawiecki planował kosztem jego ruchu wzmocnić pozycję polityczną syna.

Byłam opluta, pobita, obrzucona kamieniami, a wszystko przez mojego dziadka. Mocne wyznanie wnuczki Leszka Millera

Monika Miller dała się poznać jako wytatuowana wnuczka byłego premiera. W najnowszym wywiadzie 22-latka wyznaje jak znęcali się nad nią nauczyciele i uczniowie.

Odlot Platformy Obywatelskiej! Bronią placu komunisty i antysemity

Katowicka Platforma Obywatelska zorganizowała protest przeciwko zmianie patronatu placu. Decyzją wojewody śląskiego plac Wilhelma Szewczyka ma nosić nazwę Marii i Lecha Kaczyńskich.

Polityczny koniec Hanny Gronkiewicz-Waltz? Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zdecydowała

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej wybrała nowy zarząd partii. W jej szeregach nie znalazła się prezydent Warszawy.

Grzegorz Schetyna: Trzeba powołać wspólne prezydium PO i Nowoczesnej

 Lider PO Grzegorz Schetyna w trakcie swojego wystąpienia na Krajowej Radzie Platformy Obywatelskiej zaapelował o powołanie wspólnego prezydium PO i Nowoczesnej.

Podlaski ONR: Na złodzieja i alimenciarza zebrano 32 tys., a na kobietę, która potrzebuje na operację dają same ochłapy

Bez komentarza

Mateusz Kijowski zapowiedział, że "bez stresu" przeżyje święta, bowiem Elżbiecie Pawłowicz udało się zebrać kwotę ponad 30 tys. na "Stypendium Wolności" dla niego. Dość kuriozalna sytuacja wywołała stanowczą reakcję członków podlaskiego ONR.

Znowu gorąco na Ukrainie. Zwolennicy Saakaszwiliego szturmowali Pałac Październikowy w Kijowie

Świat

W centrum Kijowa zgromadzili się zwolennicy byłego prezydenta Gruzji, który zwołał po raz kolejny "Marsz za impeachment", domagając się odejścia Petra Poroszenki. Demonstranci usiłowali dostać się do Pałacu Październikowego gdzie mieści się Międzynarodowe Centrum Kultury i Sztuki. Zamierzali założyć tam swój sztab. Od kilku tygodni na wezwanie byłego prezydenta Gruzji przed Radą Najwyższą Ukrainy stoją namioty zwolenników Saakaszwilego i założonej przez niego na Ukrainie partii Sojusz Nowych Sił.

81 proc. Czechów przeciwko napływowi islamskich imigrantów

Świat

Czeskie Centrum Badania Opinii Publicznej opublikowało sondaż, z którego wynika, że zdecydowana większość Czechów jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów. Co ciekawe Czesi są bardziej scepytcznie nastawieni do imigrantów niż Polacy.

Janas o powodach przegranego meczu na mistrzostwach: Marcinkiewicz przyszedł do szatni z pięcioma ochroniarzami, żartował. Wyszliśmy na luzie i skończyło się jak skończyło

Po godzinach

Były piłkarz i selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Paweł Janas gościł w sportowym programie "Wilkowicz sam na sam". Opowiadał m.in. o kulisach mundialu z 2006 roku, który dla polskich piłkarzy zakończył się niepowodzeniem.

Jak odróżnić polskiego karpia od chińskiej podróby?

Gospodarka

"Miesiąc w chłodni dla Karpia" - to nie wyrok. To sposób na legalizację, a właściwie repolonizację a raczej nacjonalizację zagranicznych karpi. Co musi się stać, żeby chiński karp stał się "polski"? To proste. Jak go odróżnić od krajowego? Jest jeden sposób.

Janecki: Największe pustaki betonowe i donosiciele znajdują się wśród eurodeputowanych Platformy

Bez komentarza

Senatorowie Andrzej Misiołek i Leszek Piechota postanowili odejść z Platformy Obywatelskiej i przejść do Prawa i Sprawiedliwości. Powodem tej decyzji był sierpniowy wywiad polityka PO Borysa Budki dla "Die Zeit", w którym to parlamentarzysta powiedział między innymi, że "Unia Europejska musi postawić Polsce ultimatum". Odejście z PO dwóch senatorów skomentował na Twitterze publicysta Stanisław Janecki.

Marek Jakubiak: Prawicowe rządy dokręcają śrubę przedsiębiorcom. To jest normalne? Nie wstyd wam?

wSensie.tv

Premier Morawiecki w swoim expose zapowiedział, że „ Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza przedsiębiorcze państwo”. Marek Jakubiak z Kukiz'15 skomentował: „Tam nic nie było o przedsiębiorczości, jak traktować przedsiębiorców”.

Słynny pseudo obrońca krzyża, a dzisiaj opozycjonista, Andrzej Hadacz dla wSensie: Ma być ustawa, że w sobotę i niedzielę nie będzie Internetu

wSensie.tv

Andrzej Hadacz, który kilka lat temu wcielał się w rolę obrońcy krzyża na Krakowskim Przedmieściu, obecnie walczy o... Konstytucję. Spod Pałacu Prezydenckiego skomentował dla wSensie protest opozycji. 

KRLD atakuje polskie banki? "To największy w historii atak na polski system bankowy"

Gospodarka

TVP Info powołując się na źródła w ABW poinformowała o serii ataków hakerskich na polskie banki. Obecnie sprawa badana jest przez śledczych.

Forum Żydów Polskich ostro o antysemickiej demonstracji

Świat

Po ostatniej demonstracji w Niemczech na której doszło do antysemickich zachowań, niemieccy Żydzi wystosowali apel o konieczności zmiany prawa, które ma ułatwić policji reagowanie na takie zachowania. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił także Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich.

Szopka u prezydenta! Opozycja śpiewa kolędę o Konstytucji

wSensie.tv

Wczoraj pod Pałacem Prezydenckim odbył się protest w obronie Konstytucji "Łańcuch Światła - łańcuch ludzi pod pałacem prezydenckim". Skupił on zwolenników opozycji.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.