niedziela
| 20 maja 2018
 

Spis sprawiedliwych Ukraińców, którzy ratowali Polaków przed UPA? Słynny redemptorysta rusza z inicjatywą

Redakcja: | 06 grudnia 2017
O. Tadeusz Rydzyk CSsR

 

O. Tadeusz Rydzyk, założyciel Radia Maryja zapowiedział utworzenie listy Ukraińców, którzy nie padli ofiarą szału nienawiści i chronili Polaków przed brutalnym ludobójstwem ze strony UPA i innych ukraińskich bandytów w czasie II wojny światowej.

Instytut im. św. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość" ma zająć się gromadzeniem świadectw o bohaterach historii polsko-ukraińskiej. O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR pragnie w ten sposób "upamiętnić tych, którzy ratowali Polaków na Kresach Wschodnich w czasie tych strasznych mordów".

– Otóż pragniemy upamiętnić tych, którzy ratowali Polaków na Kresach Wschodnich w czasie tych strasznych mordów, upamiętnić Ukraińców, tych, którzy ostrzegali Polaków, którzy może ukrywali Polaków. Do dzisiaj dowiadujemy się, że wielu jeszcze nie chce się do tego przyznać, że się boi. Trzeba to upamiętnić

– powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" założyciel Radia Maryja.

ND informuje też, że najwięcej pomocy od Ukraińców dla Polaków przyszło w formie ostrzeżeń. Kresy.pl przytaczają ustalenia historyka Romualda Niedzielki, który w raporcie opublikowanym przez IPN wskazał, że "życie dla ratowania Polaków narażało ponad 1,3 tys. Ukraińców z ok. 500 miejscowości (na 4 tys. wszystkich miejscowości, w których dochodziło do antypolskich akcji UPA), znajdujących się w granicach przedwojennych województw: wołyńskiego, poleskiego, tarnopolskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, rzeszowskiego i lubelskiego".

"Jak tłumaczy Niedzielko, przeciwstawianie się zbrodniczym planom UPA przez Ukraińców – choć nie było zjawiskiem masowym – zasługuje na jak największe uznanie, tym bardziej, że ratowanie »Lachów« ukraińscy nacjonaliści uważali za zdradę ideałów narodu i karali śmiercią"

– czytamy na kresy.pl.

W wyniku ludobójstwa na Polakach dokonanego przez bandytów z UPA i współpracujących z nimi organizacji na Wołyniu oraz w Małopolsce Wschodniej wymordowano łącznie ponad 100 tys. Polaków.

 

naszdziennik.pl/kresy.pl/cwik/Fot. Twitter Krzysztof Jakubowski


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij