czwartek
| 22 marca 2018

Tamtej nocy niebo chciało połączyć się z morzem. 25. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Oliver Pochwat: | 14 stycznia 2018
Tonący prom Jan Heweliusz

25 lat temu w zimną noc z 13 na 14 stycznia 1993 roku w pobliżu niemieckiej wyspy Rugia zatonął polski prom Jan Heweliusz. Była to najtragiczniejsza katastrofa w historii polskiej żeglugi. Zginęło 55 osób, obywateli Polski, Czech, Węgier, Słowacji, Austrii oraz Norwegii.

Prom wypłynął w morze 13 stycznia 1993 roku o godzinie 23.35. W noc katastrofy na Bałtyku panował wyjątkowo silny sztorm. Rejs rozpoczął się z dwu godzinnym opóźnieniem, gdyż naprawiono uszkodzoną furtę rufową. Na pokładzie znajdowały się 64 osoby, a ładunek stanowiło 28 tirów i 10 wagonów kolejowych.

Rejs mimo sztormu przebiegał względnie spokojnie, aż do godziny 3.30, gdy na morzu rozpętało się piekło. Prędkość wiatru dochodziła do 180 km/h a fale miały aż 6 metrów wysokości. Warunki pogarszały się z minuty na minutę, w związku z czym załoga została postawiona na nogi. W wyniku błędu załogi, wypłynięcia z włączonym systemem przeciwprzechyłowym prom nabiera przechyłu. System ten ma za zadanie wyrównywać obciążenia spowodowane ładunkiem. Na skutek zmiany prędkości wiatru statek zmienił kurs. Wiatr, który zamiast działać na zbalansowaną burtę działał na przeciwległą. Dwie siły zostały zsumowane. Około godziny 4.00 w burtę Heweliusza uderza huragan o sile 12 stopni w skali Beauforta. Kapitan Andrzej Ułasiewicz próbował ratować jednostkę za wszelką cenę. W obliczu coraz większego przechyłu o godzinie 4.30 wydał on polecenie opuszczenia okrętu. Mimo zarządzonej ewakuacji kapitan pozostał na mostku, wzywając pomocy przez radio i koordynując akcję ratunkową.

Na sygnał SOS odpowiedziały jednostki ratunkowe z  Niemiec, Danii oraz Szwecji. Mimo fatalnych warunków pogodowych załogi jednostek ratunkowych robiły wszystko, co w ich mocy, aby uratować rozbitków.  Sama akcja ratownicza przyczyniła się do śmierci kilku osób. O godzinie 5.15 prom przewraca się do góry dnem, aby o godzinie 11 całkowicie osiąść na dnie Bałtyku na głębokości 27 metrów.

Tamtej nocy morze zabrało 55 osób, 35 pasażerów oraz 20 członków załogi. Odnaleziono 39 ciał. Uratowano dziewięciu członków załogi.

Cześć ich pamięci !

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Na po-morskim szlaku


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij