czwartek
| 22 lutego 2018
 

Antoni Heda ps. "Szary" – bohater, który nigdy nie zaprzestał działalności patriotycznej

Oliver Pochwat: | 10 lutego 2018
Antoni Heda ps. "Szary"

Antoni Heda rodził się 11 października 1916 roku w Małomierzycach koło Ilży w rodzinie chłopskiej. Od młodych lat związany był z ruchem patriotycznym. Po ukończeniu szkoły powszechnej pobierał wykształcenie w Szkole Technicznej w Radomiu. W 1937 roku został skierowany do Szkoły Podchorążych Rezerwy.

Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku Heda walczył w składzie 12. Dywizji Piechoty w rejonach Ilży, a następnie na Lubelszczyźnie, Po wrześniowej klęsce próbował przekroczyć granicę, ale dostał się w łapy NKWD. Osadzono go w twierdzy Brzeskiej. Po napaści Niemiec na ZSRR, Heda trafił do obozu jenieckiego, skąd udało mu się ciec. Po powrocie w rodzinne stron trafił do Związku Walki Zbrojnej. Heda w czasie wojny z okupantem zasłyną brawurowymi akcjami i walką z okupantem jak równy z równym. Jego odziały toczyły regularne walki z okupantem. Zdobyte doświadczenie pozwoliło na organizację akcji na zakłady w Starachowicach, podczas której zdobyto broń i 2 mln złotych w gotówce.

Po zakończeniu wojny Antoni Heda pozostał w konspiracji. Działał w ramach Ruchu Oporu Armii Krajowej, a następnie Delegatury Sił Zbrojnych. Wsławił się rozbiciem stalinowskiego więzienia w Kielcach, w którym sługusy nowej władzy więzili wielu członów polskiego podziemia niepodległościowego. Wolność zyskało wtedy od 300 do 700 osób.

Po akcji w Kielcach zaprzestał działalności konspiracyjnej i wyjechał na wybrzeże, gdzie osiadł pod zmienionym nazwiskiem. W 1948 roku została aresztowany przez ubecję w Gdyni. Otrzymał cztery wyroki śmierci, ale dzięki interwencji oficerów Armii Ludowej wyrok zamieniono na dożywocie. Wyrok odsiadywał na Rakowieckiej, Wronkach i Rawiczu. Objęty amnestią wyszedł na wolność w 1956 roku. Heda nie zaprzestał działalność patriotycznej, działając m.in. w NSZZ "Solidarność". Był wieloletnim doradcą Stefana Wyszyńskiego. W 1981 roku został internowany.

W III RP ciężko pracował na rzecz zjednoczenia organizacji kombatanckich. Swego celu dopiął w 1990 roku, współtworząc Światową Federację Polskich Kombatantów. W uznaniu zasług prezydent Lech Kaczyński awansował go na stopień generała brygady.

Generał Antoni Heda zmarł 14 lutego 2008 roku. Został pochowany w Podkowie Leśnej pod Warszawą.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook II Wojna Światowa Kalendarium


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij