czwartek
| 22 lutego 2018
 

To jemu podporządkował się mjr "Łupaszko"! Władysław Liniarski ps. "Mścisław"

Oliver Pochwat: | 13 lutego 2018
Władysław Liniarski

Władysław Liniarski przyszedł na świat 23 listopada 1897 roku w rodzinie wiejskiego cieśli. Naukę przerwał z chwilą wybuchu I wojny światowej. Od 1917 roku aktywnie działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. Podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył jako kapral w 24 pułku piechoty. We wrześniu 1939 roku walczył na Pomorzu i pod Bzurą. Ranny dostał się do niewoli, skąd zbiegł. Mścisław rozpoczyna działalność konspiracyjną i w 1940 zostaje komendantem Okręgu Białostockiego Związku Walki Zbrojnej.

Władysław Liniarski w 1943 roku wydaje słynny rozkaz likwidowania "band komunistyczno-żydowskich", co stało się później przyczyną oskarżeń o antysemityzm. Liniarski od samego początku był przeciwnikiem "Akcji Burza". W rozkazach kierowanych do podkomendnych akcentował walkę z Niemcami, przygotowywanie samoobrony na wypadek opanowania terenu przez komunistów i wrogich działań wymierzonych w ludność polską.

Był zwierzchnikiem Zygmunta Szendzielarza, którego awansował na stopień majora i mianował komendantem partyzantki Okręgu Białostockiego.

W lutym 1945 roku z rozkazu Liniarskiego utworzona zostaje Armia Krajowa Obywatelska, bazująca na strukturach rozwiązanej miesiąc wcześniej Armii Krajowej. Organizacja działała samodzielne do końca maja 1945 r., kiedy została podporządkowana Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość.

Pod koniec lipca 1945 roku Liniarski zostaje aresztowany przez ubecję w Brwinowie pod Warszawą. Wojskowy Sąd Rejonowy skazał go na karę śmierci zamienioną później na 10 lat więzienia. Podczas procesu gen. Emila Fieldorfa, wykończony chorobami i torturami Liniarski został wyniesiony z Sali rozpraw na noszach. Po procesie został zwolniony z więzienia w stanie krytycznym.

W czerwcu 1957 roku odwołał w Prokuraturze Generalnej wszystkie swoje zeznania wymuszone katowaniem przeciwko Fieldorfowi. Mimo podeszłego wieku, w 1979 roku przystąpił do organizowania opozycji niepodległościowej.

Mścisław zmarł 11 kwietnia 1984 r. w Warszawie. W 2010 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Polskie Formacje Wojskowe


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij