sobota
| 17 marca 2018

Zygmunt Wizelberg – stalinowski aparatczyk, krwawy sędzia i prokurator wojskowy

Oliver Pochwat: | 19 lutego 2018
Zygmunt Wizelberg

Zygmunt Wizelberg przyszedł na świat 10 listopada 1914 r. w Krakowie. Pochodził z rodziny adwokata Henryka i Salomei ze Sternów. W 1935 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. Do wybuchu wojny pracował jako aplikant adwokacki.

Po inwazji III Rzeszy na Związek Radziecki, Wizelberg służył w Armii Czerwonej. Dzielny wojak nie powalczył długo na froncie, gdyż został zesłany do Kazachstanu na roboty fizyczne. Ponowne wcielenie do Armii Czerwonej nastąpiło w 1944 roku, a od maja 1945 r. służył w Ludowym Wojsku Polskim, gdzie piastował stanowisko w aparacie polityczno-wychowawczym i oświatowym. Do 1949 roku pracował w prokuraturze w Warszawie jako asesor, oficer śledczy, podprokurator i wiceprokurator. Następnie jako sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie.

Wizelberg znany był z wyrabiania "normy". Uzasadnienie wyroku pisał już po sprawdzeniu danych personalnych. Nie interesowały go wyjaśnienia oskarżonych. Ignorował mowę prokuratora i obrońcy. Oznacza to, ze Wizelberg wysokość wyroku znał wcześniej, a na sali sądowej go tylko ogłaszał.

Zygmunt Wizelberg skazał na śmierć kilka osób, a inne na kary wieloletniego więzienia.

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Lwów – Leopolis Semper Fidelis


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij