sobota
| 17 marca 2018

Mieczysław Widaj – sędzia, który orzekł 106 wyroków śmierci na patriotów

Oliver Pochwat: | 21 lutego 2018
Mieczysław Widaj

Mieczysław Widaj urodził się w 1912 roku w Mościskach. W 1934 roku ukończył wydział prawa na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie, a rok później Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. W styczniu 1938 roku Widaj został mianowany na podporucznika rezerwy. Do 1938 r. praktykował w sądzie grodzkim w Mościskach oraz sądzie okręgowym w Przemyślu.

W kampanii wrześniowej dowodził plutonem w 60 Dywizjonie Artylerii Ciężkiej. Po kapitulacji Polski, Widaj wstąpił do Armii Krajowej i został oficerem łączności Obwodu Mościska, z czasem został awansowany do stopnia kapitana. Pod koniec wojny Widaj został powołany do Ludowego Wojska Polskiego. Już po miesiącu orzekał w sprawie ppłk. Edwarda Pisuli ps. "Tama", który zmarł w wyniku brutalnego śledztwa w więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa. W maju tego samego roku został sędzią Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie, a następnie sędzią Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi. W 1948 roku Widaj został przyjęty do PZPR i awansował na zastępcę przewodniczącego Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie. Od 1952 roku był przewodniczącym tego sądu, a w okresie od sierpnia 1954 roku do grudnia 1954 r. piastował stanowisko zastępcy przewodniczącego Najwyższego Sądu Wojskowego w Warszawie. 18 grudnia 1956 roku został przeniesiony do rezerwy. W latach 1945-1953 skazał na śmierć 106 żołnierzy środowisk niepodległościowych i patriotycznych, w tym Stanisława Skalskiego. Zygmunta Szendzielarza. Komisja Mazura, która badała przejawy nieprawidłowości i łamania praworządności, nie pociągnęła go do odpowiedzialności. Po przeniesieniu do rezerwy Widaj został radcą prawnym Centralnego Laboratorium Chemicznego w Warszawie, a następnie  Centralnego Zarządu Konsumów Ministerstwa Handlu Wewnętrznego i w końcu Komendy Garnizonu m. st. Warszawy.

Po przemianach ustrojowych Instytut Pamięci Narodowej chciał postawić go przed sądem, ale okazało się, ze Widaj jest chory. Ministerstwo Obrony Narodowej zmniejszyło mu wysokość pobieranej emerytury. Nadal jednak miał prawo pobierać 5300 zł emerytury sędziowskiej. Do końca swojego życia stalinowski sędzia mieszkał w Warszawie, przy ul. Koziej. Zmarł w 2008 roku.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Babcia Frania


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij