sobota
| 17 marca 2018

Wielki Brat patrzy. Wąsik przeforsował inwigilację Polaków

Barbara Burdzy: | 02 marca 2018
podsłuchiwanie

CBA, ABW, AW, służby Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego dostaną dostęp do rejestrów urzędów stanu cywilnego. Na takich rozwiązaniach przewidujących zwiększenie uprawnień służb specjalnych zależało zastępcy ministra koordynatora ds. służb specjalnych Maciejowi Wąsikowi.

Zmiany w regulacjach dotyczących ewidencji ludności i aktów stanu cywilnego Sejm uchwalił w czwartek. Zgodnie ze znowelizowanym prawem służby specjalne będą miały możliwość pobierać oraz archiwizować dane o prywatnych sprawach obywateli. Chodzi m.in. o informacje o rozwodach, dzieciach pozamałżeńskich, czy zmianach płci, o czym napisała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Projekt zmian przedstawiła ówczesna minister cyfryzacji Anna Streżyńska, jednak na końcowym etapie prac swoje poprawki przeforsował w grudniu 2017 r. Maciej Wąsik, które następnie rząd przyjął.

"Zgodnie z nowo uchwalonym przepisem służby dostaną dostęp do baz USC <po złożeniu jednorazowego wniosku i uzyskania zgody ministra właściwego do spraw informatyzacji>", czytamy na łamach dziennika.

Do tej pory nie było jasne, czy wspomniany jednorazowy wniosek służby będą składały za każdym razem, gdy będą chciały pozyskać dane o obywatelu, czy raz złożony daje możliwość stałego dostępu do nich. 

Okazuje się, że jeden wniosek wystarczy, aby służby mogły stale pobierać dane o prywatnych sprawach obywatela, co wyjaśnił podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu minister cyfryzacji, Karol Okoński.

"Gazeta Wyborcza" zwróciła uwagę, że pomysł od początku krytykował rzecznik praw obywatelskich, Adam Bodnar, wskazując, że władze nie mogą pozyskiwać i gromadzić innych informacji o obywatelach, niż tylko niezbędne.

Źródło: Gazeta Wyborcza/bb/Fot.pixabay

Barbara Burdzy
Author: Barbara Burdzy
O Autorze
Dziennikarka, autorka książek, Warszawianka. Piszę o polityce i mediach. Wcześniej w Polska The Times, Agencji Informacyjnej Polska Press, Radiu Wnet. Uzależniona nie tylko od adrenaliny.
Ostatnie Artykuły tego autora

Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij