sobota
| 17 marca 2018

Witold Kieżun – Powstaniec Warszawski, wybitny ekonomista, więzień komunistycznych łagrów

Oliver Pochwat: | 09 marca 2018
Witold Kieżun

Witold Kieżun przyszedł na świat 6 lutego 1922 r. w Wilnie. W 1931 r. przeniósł się do Warszawy. W 1939 zdał maturę w Gimnazjum i Liceum im. ks. Józefa Poniatowskiego. Po ataku III Rzeszy na Polskę związał się z konspiracją.

Witold Kieżun podczas konspiracji kształcił się i w 1942 r. ukończył studia w Szkole Budowy Maszyn i Elektroniki. W tym samym roku podjął studia na Wydziale Prawa tajnego Uniwersytetu Warszawskiego. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, walczył w stopniu kaprala w Batalionie Gustaw NOW-AK. Witolda Kieżuna cechowała wyjątkowa odwaga. Samodzielnie wziął do niewoli 14 Niemców. W 1944 r. został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Po upadku Powstania Warszawskiego zbiegł z niemieckiego transportu wiozącego powstańców do obozu jenieckiego. Przedostał się do Krakowa, gdzie związał się z tamtejszą AK. W marcu 1945 r. został aresztowany przez NKWD. Witold Kieżun został poddany przesłuchaniu w więzieniu na Montelupich. Nie ujawnił żadnych nazwisk oraz nie przyznał się do swojej działalności. 23 maja 1945 r. został wysłany do łagru w Krasnowodzku. Mordercza praca i warunki atmosferyczne spowodowały liczne choroby.

Witold Kieżun powrócił do Polski na mocy amnestii z 1946 r. Mimo odbytej "kary" trafił do ubeckiego więzienia. Po wyjściu na wolność rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończył w 1949 r. Witold Kieżun pracował w Narodowym Banku Polskim, był współorganizatorem Rewolucyjnego Komitetu Destalinizacji.

W 1964 r. uzyskał stopień doktora w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. W 1969 r. habilitował się. W 1971 r. został kierownikiem Zakładu Prakseologii Polskiej Akademii Nauk. W 1975 r. uzyskał tytuł naukowy profesora. W 1980 r. wyjechał za granicę. Pracował w Burgundii z ramienia ONZ, a następnie Kanady.

W wolnej Polsce Witold Kieżun został profesorem Akademii Leona Koźmińskiego oraz wykładowcą Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. Witold Kieżun w 2005 r. był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2007 r. otrzymał nagrodę Ministra Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe.

Mimo wielkiego patriotyzmu i miłości do Polski Witold Kieżun stał się ofiarą ataku Sławomira Cenckiewicza i Piotra Woyciechowskiego. W opublikowanym w tygodniku "Do Rzeczy" artykule przedstawiono dokumenty świadczące o jego rzekomej współpracy z SB. W obronie Kieżuna staną Piotr Gontarczyk, który stwierdził, że "nikt wcześniej nie napisał w tej materii tekstu zawierającego tylu błędów i celowych przeinaczeń".

Agnieszka Romaszewska-Guzy stwierdziła, że tekst jest formą zemsty za inne zdanie o Powstaniu Warszawskiem, niż prezentuje "Do Rzeczy".

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Polscy żołnierze w czasie II wojny światowej.


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij