niedziela
| 20 maja 2018
 

Benjamin Wajsblech – żydowski prokurator, najbardziej zaufana osoba zastępcy Prokuratora Generalnego PRL

Oliver Pochwat: | 11 marca 2018
NKWD

Benjamin Wajsblech przyszedł na świat w 1908 r. Pochodził z zamożnej żydowskiej rodziny. W okresie II RP skończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Władał biegle rosyjskim i niemiecki. Przed wybuchem wojny spieniężył majątek, a zarobione pieniądze ulokował w szwajcarskich bankach.

Benjamin Wajsblech po agresji ZSRR na Polskę został prokuratorem we Lwowie. Jego wojenne losy nie są znane. Wiadomo natomiast, że po wojnie kontynuował zawód prokuratora. Jego zaangażowanie w budowanie komunizmu zapewniło mu prace w Departamencie Specjalnym Generalnej Prokuratury. Wajsblech osobiście podpisał akt oskarżenia w sprawie gen. Augusta Fieldorfa, był też ostatnią osobą, która przesłuchiwała generała. W raporcie komisji z 1956 r. powołanej do zbadania uchybień przez pracowników Generalnej Prokuratury można wyczytać, że Blajchman wyróżniał się w sposób negatywny. Benjamina Blajchmana cechowała wyjątkowa nadgorliwość w wykonywaniu poleceń. Jego działania pozwoliły mu uzyskać tytuł "najbardziej zaufanego człowieka" Henryka Podlaskiego.

W 1957 r. Blajchman został wydalony z prokuratury. Zła opinia nie przeszkodziła mu w wykonywaniu zawodu radcy prawnego. Zmarł w 1991 r. nigdy nieosądzony.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Raz pozą, raz rymem – walczymy z propagandowym reżimem


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij