sobota
| 17 marca 2018

Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

Oliver Pochwat: | 13 marca 2018
Mieczysław Dziemieszkiewicz

Mieczysław Dziemieszkiewicz przyszedł na świat 25 stycznia 1925 r. w Zagrobach. W 1939 r. ukończył szkołą powszechną w Różanie. Za okupacji nie brał udziału w walce, gdyż był za młody, ale przewoził materiały konspiracyjne.

Gdy czerwona zaraza rozlała się po Polsce, "Rój" został wcielony do 1 zapasowego pułku piechoty w Warszawie. Rodzinna tragedia, zamordowanie brata przez sowietów, była powodem dezercji i związania się podziemiem niepodległościowym. Dziemieszkiewicz związał się z NSZ-NZW ppor. Mariana Kraśniewskiego przybierając pseudonim "Rój". Początkowo pełnił on funkcję łącznika, od 1946 r. został dowódcą oddziału Pogotowia Akcji Specjalnej NZW na terenie powiatu ciechanowskiego.

Stworzenie oddziału było odpowiedzią na panujący terror nowych okupantów. Jako dowódca zasłynął wieloma akcjami zakończonymi sukcesem. Oprócz działań typowo partyzanckich, oddział Roja prowadził działalność polityczną i propagandową. Rój utrzymywał i dbał o wysokie morale swoich żołnierzy. Komunistyczna propaganda przedstawiała Roja jako pijaka, bandytę, który mordował dzieci i osoby starsze. Mimo "szczekania" tuby komunistycznej propagandy Dziemieszkiewicz cieszył się ogromnym szacunkiem wśród cywilów.

Do śmierci Roja przyczyniła się jego narzeczona, której ubecja uprowadziła rodziców i szantażem zmusiła do wydania Niezłomnego. Mieczysław Dziemieszkiewicz poległ 13 kwietnia 1951 r. we wsi Szyszki. Wraz z podwładnym Bronisławem Gniazdowskim ps. "Mazur" próbował wyrwać się z obławy złożonej z 270 żołnierzy KBW wspieranymi przez samolot.

Ciała zamordowanych komuniści wystawili na widok publiczny, a zwłoki Roja pociągnięto za samochodem. Do dziś nie wiadomo, gdzie Rój i Mazur zostali pogrzebani.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Narodowe Siły Zbrojne


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij