czwartek
| 26 kwietnia 2018
 

Ewelina Nowak – sanitariuszka z pomnika w Kołobrzegu

Oliver Pochwat: | 14 marca 2018
Pomnik Eweliny Nowak

Wczoraj przypadła 73. rocznica śmierci sanitariuszki Eweliny Nowak, która w szeregach 1 AWP niosła pomoc rannym żołnierzom. Mimo młodego wieku wyróżniał ją wyjątkowy hart i pogoda ducha.

Ewelina Nowak urodziła się 30 lipca 1925 na Wołyniu. W rodzinnej wsi Mirosławka ukończyła szkołę powszechną. Okres sowieckiej i niemieckiej okupacji spędziła w miejscu urodzenia. Gdy Armia Czerwona ponownie wkroczyła na tereny Kresów Wschodnich, Ewelina Nowak została zmobilizowana i wcielona do 1 Armii Wojska Polskiego. Po odbyciu szkolenia podstawowego została skierowana na kurs dla sanitariuszek. Przez cały okres szkolenia dała się poznać jako osoba niezwykle zdyscyplinowana. Brała udział w ofensywie styczniowej w 1945 r. oraz walkach o Warszawę. Razem z 1 AWP przełamywała Wał Pomorski i walczyła w rejonach Wierzchowa, Iłowic. W czasie niesienia pomocy rannym żołnierzom cechował ją wielki spokój. Za walki o Wał Pomorski została odznaczona medalem "Zasłużony na Polu Chwały".

W pierwszych dniach marca 1945 r. razem z 14 pułkiem dotarła do Kołobrzegu, gdzie brała udział w ciężkich walkach o koszary. Przez cały czas swojej służby niosła pomoc rannym kolegom, ściągając ich z pola walki i udzielając pomocy. 13 marca dzielna sanitariuszka działała w rejonie obecnej ulicy Trzebiatowskiej. Kiedy czołgała się do rannego żołnierza, została trafiona przez snajpera. Koledzy z oddziału próbowali wyciągnąć ją i rannego z pola walki, ale ogień Niemców był zbyt silny. Dopiero pod osłoną nocy udało się zabrać jej ciało z pola bitwy. Koledzy Eweliny nie chcieli pochować jej bez ceremoniału wojskowego.

Uroczysty pogrzeb Eweliny Nowak odbył się 15 marca 1945 r. po zakończeniu walk o Kołobrzeg. Ewelina Nowak została pochowana niedaleko miejsca swojej śmierci, a komunistyczna propaganda przypominała jej męstwo i ofiarność. Po wojnie ciało Eweliny Nowak zostało ekshumowane i przeniesione na Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu.

Pomnik Eweliny Nowak znajdujący się w Kołobrzegu jest jedynym takim w Polsce i Europie. Oddaje hołd wszystkim młodym kobietom, które udzielały pomocy rannym na polu walki i przypomina o tragedii, z jaką musiały się zmierzyć.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy.


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij