środa
| 21 marca 2018

Najnowszy sondaż CBOS wskazuje, że Polacy nadal popierają rząd, choć tendencja jest spadkowa

Redakcja: | 14 marca 2018
Morawiecki

Według marcowego badania CBOS, Polacy raczej popierają rząd. 41 proc. popiera rząd, 50 proc. jest zadowolonych z tego, że to Mateusz Morawiecki jest premierem, zaś politykę gospodarczą pozytywnie oceniło 53 proc. badanych.

41 proc. poparcia dla rządu to wzrost o 1 proc. w porównaniu z lutym. Przybyło też więcej przeciwników władzy, których liczba wyniosła 19 proc. (2 proc. więcej niż w zeszłym miesiącu). Dla 34 proc. obecny rząd jest obojętny (spadek o 1 proc.). 7 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

50 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia pracę Mateusza Morawieckiego, co jest wzrostem o 1 proc. Przybyło jednak znacznie więcej przeciwników – źle jego pracę ocenia 23 proc., co jest wzrostem o 7 proc. w stosunku do lutego. 27 proc. osób nie ma zdania na ten temat.

CBOS podkreśla, że najbardziej zadowoloną grupą są osoby starsze z terenów wiejskich. Pozytywnie pracę rządu oceniali przede wszystkim osoby w wieku 65 lat i więcej (63 proc.). Z terenów wiejskich zaś zadowolenie wyraziło 57 proc. osób.

53 proc. ankietowanych uważa, że "polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej", co jest spadkiem o 2 proc. Przeciwnego zdania było 31 proc. badanych, których przybyło o 3 proc. O 1 proc. wzrosła ilość niezdecydowanych i wyniosła 16 proc.

Krytyczni wobec rządu są przede wszystkim mieszkańcy miast (odpowiednio 38 proc. i 42 proc. dla miejscowości liczących od 100 tys. do 499 tys. oraz powyżej 500 tys. mieszkańców) oraz osoby z lepszym wykształceniem i lepszymi zarobkami (36 proc. badanych z wykształceniem wyższym i 41 proc. o miesięcznych dochodach na osobę od 2500 zł).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-8 marca 2018 roku na liczącej 1092 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

interia.pl/cwik/Fot. Twitter Polska The Times


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij