czwartek
| 26 kwietnia 2018
 

Rosja wezwała polskiego ambasadora. Chodzi o ekshumacje

Redakcja: | 16 marca 2018
Armia Czerwona

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Włodzimierza Marciniaka, polskiego ambasadora w Moskwie. Dyplomata został poinformowany o proteście Rosji wobec planowanej w Starachowicach ekshumacji szczątków radzieckich żołnierzy.

Strona rosyjska w specjalnym komunikacie oświadczyła, że ambasadorowi Rosji w Warszawie, Siergiejowi Andriejewowi, polecono udać się do polskiego resortu spraw zagranicznych z żądaniem przerwania "bezprawnych działań".

Moskwa oznajmiła, że nie jest usatysfakcjonowana odpowiedzią strony polskiej na wcześniejsze zapytania w tej sprawie.  Ma z nich wynikać, że szczątki czerwonoarmistów ze Starachowic zostaną przeniesione do Kielc, ze względu na powtarzające się akty wandalizmu. Rosyjska dyplomacja określiła takie wyjaśnienia mianem "cynicznych". Moskwa powołując się na dwustronne umowy uznała, że działania polskich władz naruszają międzynarodowe porozumienia.

Od wielu lat kombatanci z AK i część radnych chcą usunąć "pomnik wdzięczności" Armii Czerwonej z przestrzeni publicznej w Starachowicach. Postument z rosyjskim napisem "Bohaterom poległym za wyzwolenie z niemieckiego jarzma. Miasto Starachowic" znajduje się na skwerze przy ul. Piłsudskiego. Obiekt budzi wiele kontrowersji i niekiedy dokonywane są tam akty wandalizmu. Od lat polscy dyplomaci i historycy tłumaczą Rosjanom, że umowy o ochronie miejsc pamięci nie odnoszą się do tzw. "pomników wdzięczności".

 

onet.pl/wp.pl/marma/Fot. Facebook Kocham Grodków


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij