czwartek
| 26 kwietnia 2018
 

Stanisław Sojczyński ps. "Warszyc" – Żołnierz Niezłomny do końca wierny swoim ideałom

Oliver Pochwat: | 17 marca 2018
Stanisław Sojczyński

Stanisław Sojczyński przyszedł na świat 30 marca 1910 r. w Rzejowicach. Pochodził z rodziny chłopskiej, był jednym z sześciorga dzieci. Sojczyński nie wyróżniał się w nauce, ale był sumienny i pracowity. W 1932 rozpoczął służbę wojskową w 27 pułku piechoty w Częstochowie. Po inwazji III Rzeszy na Polskę walczył w okolicach Hrubieszowa. Rozbrojony przez Armię Czerwoną próbował się przedostać do Warszawy, by wziąć udział w obronie, bezskutecznie.

W czasie okupacji Sojczyński związał się ze Służbą Zwycięstwu Polsce gdzie przybrał pseudonim "Wojnar". Zorganizowane przez niego podobwody SZP i ZWZ w krótkim czasie stały się jednymi z najlepiej zorganizowanych w rejonie. Do najsłynniejszej akcji wymierzonej przeciwko okupantowi doszło w Radomsku. W noc z 7 na 8 sierpnia 1943 r. w wyniku brawurowej akcji z niemieckiego więzienia uwolniono około 50 osób. Za tę akcję otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari. W1945 r. Sojczyński otrzymał awans na stopień kapitana. Pod koniec wojny Sojczyński popadł w konflikt z AK. Wynikało to z faktu, że w jego ocenie Armia Krajowa nie zaopatrywała w broń i pieniądze co skutkowało demoralizacją i dezercjami. Dzięki swojej postawie wobec okupanta cieszył się dużym zaufaniem podwładnych. Sojczyński starał się nie ryzykować niepotrzebnie życia swoich podkomendnych i cywili, przywiązywał dużą uwagę do dyscypliny.

Gdy Armia Czerwona zajęła Polskę, Sojczyński nie złożył broni. Zagrożony aresztowaniem przez NKWD postanowił walczyć z nowym okupantem. Wiosną 1945 r. zaczął ponownie organizować oddział partyzancki. 3 kwietnia 1945 r. wydał rozkaz wznowienia działalności konspiracyjnej. Na bazie doświadczeń z czasów wojny w maju 1945 r. w Radomsku utworzył organizację konspiracyjną liczącą 4 tys. osób. Organizacja powołana przez Sojczyńskiego zbierała informację o przestępstwach popełnianych przez nowego okupanta. Dzięki rozbudowanej siatce informatorów unikał obław i uwalniał aresztowanych partyzantów.

Do aresztowania doszło 27 czerwca 1946 r. W aresztowaniu "pomógł" Henryk Brzóska, który zdradził organizację i współpracował z ubecją. To on wskazał miejsce pobytu Sojczyńskiego. Warszyc wraz z podkomendnymi został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 r. w Łodzi, na 3 dni przed ogłoszeniem amnestii. Nie wiadomo do dziś gdzie został pochowany.

 

Oliver Pochwat

Fot.Facebook Sztafeta pokoleń – Nowy Sącz


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij