czwartek
| 26 kwietnia 2018
 

Józef Swiatło vel Izaak Fleischfarb – funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Pulicznego, kat narodu polskiego

Oliver Pochwat: | 18 marca 2018
Józef Światło

Izaak Fleischfarb przyszedł na świat 1 stycznia 1915 r. w Medyniu. Pochodził z religijnej rodziny żydowskiej. Niewiele wiadomo na temat jego dzieciństwa. Na pewno miał cztery siostry. Jego rodzina nie była ani biedna, ani bogata. Ojciec Fleischfarba zarabiał dobrze, ale miał do wyżywienia aż siedem osób.

Jeszcze gdy był dzieckiem rodzina przeniosła się do Krakowa, gdzie ukończył siedem klas szkoły podstawowej. Młody Izaak trudnił się zawodem szewca. Fleischfarb dosyć szybko zainteresował się ruchami lewicowymi i związał się z syjonistyczną organizacją Gordonia, a następnie z Komunistycznym Związkiem Młodzieży Polskiej. Za działalność w nielegalnych organizacjach został skazany na karę więzienia.

W 1939 r. Izaak został powołany do wojska, służył w 12 pułku piechoty. Gdy wojska III Rzeszy wkroczyły do Polski, Fleischfarb walczył pod Ciechanowem, gdzie został ranny. 20 września 1939 r. dostał się do niewoli, z której zbiegł po dwóch tygodniach. Jak przystało na dobrego komunistę, Izaak zbiegł do ZSRR. Komuniści nie docenili jego oddania ideologii i za nielegalne przekroczenie granicy został skazany na pracę w kołchozie. Szczęśliwie dla niego został brygadierem i dowodził podległymi mu ludźmi. Właśnie wtedy narodził się przyszły bezwzględny oficer UB, gdy wyzwiskami i biciem zmuszał osadzonych do pracy.

Po podpisaniu układu Sikorski-Majski został zwolniony z obozu i przeniósł się do Kazachstanu, gdzie pracował jako szewc. Tam też poznał swoją żonę Justynę Światło i przyjął jej nazwisko. Józef Światło w przeciwieństwie, do pozostałych Polaków, nie zabiegał o przyjęcie do armii Andersa. Wstąpił do polskiej dywizji Zygmunta Berlinga. Gdy jego komunistyczna przeszłość wyszła na jaw, został awansowany na stopień podporucznika i oficera politycznego współpracującego z NKWD.

Gdy Armia Czerwona "zadomowiła" się w Polsce, przynosząc na bagnetach nową władzę, Józef Światło został skierowany do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Podając się za oficera Wojska Polskiego, wchodził w kontakty z żołnierzami Armii Krajowej, których następnie aresztował. Światło znany był z osobistego uczestnictwa w przesłuchaniach, obławach i pacyfikacjach. Światło współorganizował fałszowanie referendum z 1946 r. oraz wyborów do Sejmu z 1947 r. Uczestniczył też w aresztowaniu wielu prominentnych działaczy komuny, w tym Michała Roli-Żymierskiego.

W listopadzie 1953 r. Światło znalazł się w Berlinie Wschodnim z misją "ucieszenia" Wandy Brońskiej. Przypadek sprawił, że Światło znalazł się w Berlinie Zachodnim. Bogato zaopatrzone sklepy spowodowały, że 5 grudnia 1953 r. Światło uciekł na Zachód. 6 grudnia 1953 r. amerykańskie władze okupacyjne przewiozły Józefa Światło z Berlina do Frankfurtu, następnie został przewieziony do USA. Światło występował w Radiu Wolna Europa, gdzie opowiadał o "wyczynach" komunistów oraz resortów. Ucieczka Światło na zachód spowodowała panikę we władzach PRL. Stanisław Radkiewicz, dotychczasowy szef MBP, stracił swoje stanowisko. 21 października 1962 r. pozbawiono Józefa Światło stopnia oficerskiego. Podczas swojego pobytu w USA przeszedł operację plastyczną, zmieniono jego dane personalne i utajniono miejsce pobytu.

Józef Światło zmarł 2 września 1994 r. w Stanach Zjednoczonych.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Andrzej Jaroch


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij