czwartek
| 26 kwietnia 2018
 

Sondaż dla OKO.press: PiS miażdży opozycję, Korwin-Mikke wchodzi do sejmu

Redakcja: | 16 kwietnia 2018

Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, odprawiając z kwitkiem również zjednoczoną opozycję w składzie: Platforma Obywatelska, Nowoczesna i PSL. Taki obraz wynika z sondażu IPSOS dla oko.press.

W wariancie z dwiema koalicjami PiS może liczyć na 35 procent, podczas gdy PO z Nowoczesną i "ludowcami" na 27 procent głosów. Sojusz Lewicy Demokratycznej w połączeniu z komitetem Roberta Biedronia, Zielonymi, Ruchami Kobiet, Ruchami Miejskimi i Inicjatywą Polską wskakuje na podium, otrzymując 14 procent poparcia. Z kolei Kukiz'15 stał się głównym wyborem dla 12 procent respondentów, a ostatnią partią ponad progiem wyborczym jest Wolność Janusza Korwin-Mikkego z 5 procentami poparcia. Pod "kreską" tylko Razem z 2-procentowym poparciem.

W wariancie, w którym nie ma ani jednej koalicji PiS miażdży konkurencję. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 39, podczas gdy Platforma Obywatelska na 21 procent głosów. Podium zamknęłoby Kukiz'15 z 11-procentowym poparciem, dalej Nowoczesna z 7 oraz SLD z 6 procent poparcia. Tym razem Wolność razem z PSL-em znalazła się pod progiem (po 4 procent głosów). Poparcie Razem się nie zmienia.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż poparcie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i PSL się nie sumuje i w efekcie może to ułatwić sytuację PiS-owi. Pewnym ryzykiem pozostaje wtedy jednak balansowanie na progu wyborczym przez PSL, które może wypaść z parlamentu. Spora część głosów tych ugrupowań (lewego "skrzydła" PO oraz N) wędruje na konto zjednoczonej lewicy. Wspólna lista ugrupowań lewicowych może też powodować przepływ elektoratu z Prawa i Sprawiedliwości do trochę radykalniejszych w przekazie: Kukiz'15 oraz Wolności JKM (różnica jest w granicy błędu statystycznego). Co ciekawe, połączenie SLD oraz innych ruchów i ugrupowań co prawda podbiera wyborców Razem, ale poparcie ugrupowania Zandberga jest na takim samym poziomie.

Mimo wysokiego poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może stracić samodzielną większość, jeśli do sejmu dostaną się te same ugrupowania co w obecnej kadencji, a dodatkowo Sojusz Lewicy Demokratycznej, bądź koalicja ugrupowań lewicowych. Wtedy partnerem koalicyjnym może się okazać Kukiz'15.

MO/Fot. TT Janusz Korwin-Mikke


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij