czwartek
| 26 kwietnia 2018
 

Tamara Czartoryska: Ojciec nienawidził Polski i Polaków

Redakcja: | 17 kwietnia 2018
Czartoryska

Córka założyciela Fundacji Czartoryskich, Tamara Czartoryska, po raz kolejny odniosła się do sprawy wyprowadzenia jej majątku z Polski. Mediom dostarczyła oświadczenie, w którym napisała, że jej ojciec, książę Adam Karol Czartoryski "nienawidził Polski i Polaków", a jego żona mówiła, że "Polakom nie można ufać".

Wcześniej Tamara Czartoryska w innym oświadczeniu stwierdziła, że nigdy nie uczestniczyła w spotkaniach dot. negocjacji sprzedaży dzieł sztuki, nie brała także udziału w zatwierdzaniu transferu pieniędzy do nowej fundacji w Lichtensteinie, co spotkało się z odpowiedzią Fundacji.

"Dlaczego od czasu sprzedaży w grudniu 2016 r. nikt z Rady oprócz mnie nie przedstawił planu działalności charytatywnej? (...). Podczas zebrania fundacji w styczniu 2017 r. mój ojciec głośno oświadczył: »Nienawidzę Polski i Polaków i zrobiłem już wystarczająco dużo dla tego narodu«. Jego żona odparła wtedy: »Polakom nie można ufać i teraz będziemy żyć jak miliarderzy«"

– napisała w oświadczeniu Tamara Czartoryska.

Ponadto córka założyciela Fundacji ujawniła treść SMS-ów, które miała otrzymać od członka zarządu, Macieja Radziwiłła.

"Realizujemy plan, w ramach którego powstanie nowa fundacja z siedzibą w Liechtensteinie. Będzie to fundacja rodzinna, której statut będzie zawierał kilka celów dotyczących dziedzictwa rodziny Czartoryskich. Tak naprawdę wszystkie pieniądze przekazane na rzecz tego podmiotu mogą zostać wykorzystane na rzecz beneficjentów, którymi są: Twój ojciec i Josette"

– miał napisać Radziwiłł.

Tamara Czartoryska podała także maila od Macieja Radziwiłła, w którym mężczyzna groził jej, że "jeśli go zaatakuje, to będzie musiał się bronić" oraz podkreślił, że "media chcą obrócić sprawę w rodzinną operę mydlaną".

Czartoryska w pierwszym oświadczeniu oznajmiła, że w księgach Fundacji Czartoryskich nie ma ważnych zapisów uchwał Rady zatwierdzających transfer funduszy do żadnej zagranicznej lub krajowej fundacji, a książę Czartoryski zmusił ją do podpisania protokołu uchwały zatwierdzającego likwidację Fundacji, pod groźbą nieprzyjścia na jej ślub.

"Niezwykle ważne jest, aby wszystkie pieniądze uzyskane ze sprzedaży kolekcji sztuki zostały zwrócone Fundacji Czartoryskich i Polsce"

– napisała Czartoryska.

gazeta.pl/marma/Fot. Twitter Business Insider PL


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij