niedziela
| 18 marca 2018

Demokracja po turecku. Za koszulkę z napisem "bohater" do paki

Redakcja: | 11 sierpnia 2017

W Turcji za "nieprawomyślny" T-shirt trafić można do aresztu. Chodzi zwłaszcza o noszenie koszulki z napisem "Hero" (bohater).

Obsesja tureckich władz na tym tle datuje się od 13 lipca, kiedy to żołnierz Gokhan Güçlü oskarżony o udział w zeszłorocznej próbie puczu, zjawił się w sądzie w koszulce z czarnobiałym napisem "HERO" na piersiach.

Jego strój wywołał gorący spór na sali sądowej, co zmusiło sędziego do odroczenia rozprawy. Narzędziem "zbrodni" okazała się powszechnie dostępna koszulka sprzedawana przez turecką sieć Defacto. Skandal, jaki wywołały, zmienił ją w symbol solidarności z niedoszłymi zamachowcami.

Osoby noszące tę koszulkę są zatrzymywane i oskarżane o "propagandę na rzecz organizacji terrorystycznej", czyli ruchu kierowanego z USA przez imama Fetullaha Gülena, któremu tureckie władze zarzucają kierowanie nieudanym puczem i oskarżają o terroryzm.

Wielu zatrzymanych, wśród których jest dużo młodych ludzi – tłumaczy się, że byli kompletnie nieświadomi, że popełniają jakieś wykroczenie swoim strojem. Najmłodszy z nich miał 13 lat. Do aresztu trafił nawet student mający całkiem inną koszulkę z napisem "Part-time hero" (bohater na pół etatu).

politico/onet.pl/Akkal/Fot. YouTube


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij