26 września 2017
wtorek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Wyobraźmy sobie, że takich krajów jak Węgry, Czechy, czy Polska nie ma i nigdy nie było. Albo co by było, gdyby nie było Gruzji albo Armenii. Jeśli dobrze to sobie zobrazujemy, zdamy sobie sprawę, że nasz naród doskonale zna to uczucie. Polacy, jak żadna inna nacja, umie wyobrazić sobie życie bez ojczyzny. Tak jak my przed 100 latami, musi dziś czuć się trzydziestomilionowa populacja Kurdów.

Naród ten zamieszkuje głównie górzyste rejony dzisiejszego Iranu, Iraku, Syrii oraz Turcji i pozostaje jedną z największych grup etnicznych świata nie posiadających suwerennego państwa.

Kurdowie są czwartą co do liczebności rdzenną grupą etniczną zamieszkującą tereny Bliskiego Wschodu. Mówią oni w językach kurdyjskim i często... francuskim. Są przeważnie wyznawcami islamu sunnickiego, co zbliża ich cywilizacyjnie bardziej do Turków niż do Irańczyków.

Kurdowie mają odmienną kulturę i zupełnie inne święta niż pozostali wyznawcy islamu w tym regionie. Są to między innymi Nowruz i wiosenny festiwal noworoczny (obchodzony również przez Irańczyków, którzy również korzystają z kalendarza perskiego).

Kurdyjski nacjonalizm pojawił się w dwudziestym wieku po rozpadzie Imperium Osmańskiego i utworzeniu nowych państw narodowych na Bliskim Wschodzie. Od tamtego czasu Kurdowie nie znaleźli się już nigdy wewnątrz jednego organizmu państwowego. W każdym z czterech państw, które zajmuje tereny przez nich zamieszkałe mieli lepsze i gorsze lata. Nieraz byli prześladowani. Tysiące Kurdów zostało zabitych z powodów politycznych.

Kurdowie nie są grupą monolityczną, co oznacza, że tożsamość plemienna i interesy polityczne często stawiają ponad jednością narodową. Niektórzy przedstawiciele tej nacji, zwłaszcza ci, którzy migrują do ośrodków miejskich, takich jak Istambuł, Damaszek i Teheran, zintegrowali się z tubylcami. Tam, gdzie Kurdowie pozostali na ziemiach przodków, utrzymuje się silne poczucie przynależności do narodu kurdyjskiego, mocniejsze niż lojalność wobec państw, które zajmują tereny pogranicza.

Irak

Na początku XXI wieku dążenia separatystyczne Kurdów wybrzmiały najmocniej. Mieli oni także największą, jak dotąd, szansę na uznanie roszczeń na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w Iraku. Kurdowie z Iraku byli ważnym partnerem koalicji USA, która w 2003 r. wyparła Saddama Husajna. Irak jednak wciąż jest jak tykająca bomba zegarowa. Konflikt między sunnitami a szyitami może wybuchnąć tu w każdej chwili. To właśnie domagający się autonomii iracccy Kurdowowie, uważani są przez kraje decydujące w tej wojnie, za "spoiwo", które utrzymuje jeszcze Irak w całości.

W Iraku Kurdowie mieszkają głównie w trzech prowincjach, które tworzą rząd regionalny. Mieli oni w tym kraju faktyczną autonomię od 1991 roku. Bogactwo w ropę regionu Kirkuku od zawsze stanowiło zarzewie konfliktu. Kirkuk dla Kurdów jest jak Jerozolima dla Żydów - to miasto, z którego nigdy nie zrezygnują. Przez szereg lat, podczas rządów Saddama Husajna tereny te na siłę arabizowano. Polityka rządu irackiego stawiała sobie za cel gospodarcze i kulturowe wyrugowanie Kurdów z terytorium państwa.

Kurdowie, nie wyłączając kobiet, słyną z odwagi. To dzięki niej udaremnili próby przeniesienia na ich terytorium sekciarskiej walki pomiędzy szyitami a sunnitami w Iraku i napór bojowników z tzw. Państwa Islamskiego. Tam też, skąd uciekło irackie wojsko, dumnie postawili swoje posterunki. W ten sposób przejęli bogaty w ropę Kirkuk.

Syria

Peshmerga (tzw. "kurdyjska walka", a więc "walka dla tych, którzy stoją w obliczu śmierci") i syryjsko-kurdyjskie myśliwce odegrały znaczącą rolę w walce z samozwańczym Islamskim Państwem - grupą dżihadystów, która wykorzystała trwającą wojnę domową w Syrii i niestabilność w Iraku, aby przejąć kontrolę nad dużymi terytoriami w obu krajach. Takie grupy, jak bojownicy z Partii Robotniczej Kurdystanu znacząco przyczyniły się jednak do osłabienia postępów terrorystów z ISIS.

W Syrii wojna domowa między rząd Assada i jego zwolennikami zabiła ponad 220 tys. osób. Dodatkowo kraj pustoszyła agresja Państwa Islamskiego. ISIS atakowało wszystkich, zarówno rząd jak i opozycję.

Kurdowie nie wzięli udziału w wojnie domowej, ale wypełniając pustkę po tym, jak syryjskie siły rządowe opuszczały tereny kraju, skutecznie ustanawiały samorządy w trzech regionach. Dziś Kurdowie sprzymierzeni z USA pomagają w prowadzeniu nalotów na bazy ISIS. Wsparcie koalicji antyterrorystycznej spowodowało, że Partia Pracujących Kurdystanu została skreślona z listy organizacji terrorystycznych.

Państwo Islamskie, mimo, że jest obecnie największym wrogiem Kurdów, jest tym samym ich największą szansą na niepodległość.

Iran i Turcja

W Turcji piętno na relacjach z władzami wywarło kurdyjskie powstanie z 1984 roku. Zginęło wówczas, według oficjalnych statystyk, nawet 40 tys. osób. Prezydent Recep Erdogan i rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju Demokracji stara się stosować środki mające na celu asymilację ludności kurdyjskiej. Służyć ma temu np. powrót języka kurdyjskiego do szkół.

Kurdowie w Iranie, na tle innych krajów, otrzymali najmniej przywilejów i najmniej medialnej uwagi. W tym kraju, w porównaniu do pozostałych, są oni obecnie najbardziej wewnętrznie podzieleni i poddawani największym represjom. W 2011 r. rząd Iranu przeprowadził masową kampanię zbrojną i propagandową przeciwko partyzanckiej Partii Wolnego Życia w Kurdystanie. Zginęły wówczas setki Kurdów, głównie cywili. Powszechne po dziś dzień są tu także mordy na aktywistami kurdyjskich.

Szacuje się także, że dwumilionowa diaspora kurdyjska koncentruje się w Europie.

Pragnienie niepodległości głęboko wrosło w tożsamość narodową Kurdów. Wielu z nich nie wyobraża sobie jednak wspólnego Kurdystanu. Wynika to często z waśni plemiennych i różnic językowych. Nieraz, kosztem interesu narodowego wygrywają partykularne interesy partii i bojówek działających w ramach państw, które zamieszkują. Zdarza się, że realizacja interesów kurdyjskich w jednym z krajów działa na niekorzyść braci z pozostałych państw.

Historia lubi się powtarzać, dlatego istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że Kurdystan narodzi się naprawdę, tak jak przed wiekiem Polska, tym razem w odsłonie nowoczesnego państwa.

Alina Gut

Council on Foreign Relations

Fot. CFR

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

LafargeHolcim opłacało al-Kaidę. Koncern zawczasu powinien liczyć się z zagrożeniem

Największy koncern budowlany na świecie płacił Państwu Islamskiemu za to, żeby jego fabryka w Syrii mogła spokojnie pracować. Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem apeluje, aby zamiast osądzać, zaczekać na wyniki śledztwa w tej sprawie.

Zwyrodnialec z Rimini przyzna się do winy?

Szef bandy, która w sierpniu dokonała brutalnego gwałtu na Polce w Rimini chce podczas zeznania przyznać się do innych napadów rabunkowych. Ile lat więzienia dostanie? Być może odpowiednią, choć nadal nie wiadomo tego na pewno.

Papież heretykiem? Grupa duchownych wysłała "Synowską korektę dotyczącą szerzenia herezji"

Grupa ponad 60 osób - w tym również duchownych - wysłała do papieża Franciszka 25-stronicowy dokument zatytułowany "Correctio Filialis de haeresibus propagatis", czyli "Synowską korektę dotyczącą szerzenia herezji". Znajdują się w niej zarzuty o propagowanie herezji oraz apel o skorygowanie błędów zawartych m.in. w "Amoris laetitia".

Austria: Wchodzi zakaz noszenia burek. Algierski milioner będzie płacił kary za kobiety

W Austrii wchodzi w życie zakaz noszenia burek w miejscu publicznym. Algierski milioner i działacz polityczny Rachid Nekkaz zapowiedział, że opłaci wszystkie kary związane z łamaniem tego prawa.

Hit! Lewacy uciekają w popłochu przed krzyżem i Najświętszym Sakramentem! [WIDEO]

"Left Action" to lewicowa organizacja, której celem jest obalenie obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Jak widać na poniższym filmie boją się oni jednak panicznie krzyża i Najświętszego Sakramentu.

Niemiecka lewaczka z Zielonych: "Bez islamu Niemcy byłyby... nudne". Niech to powie rodzinie kierowcy z Polski!

Kandydatka niemieckich Zielonych do Bundestagu Katrin Göring-Eckardt wypowiedziała się na temat obecności i roli islamu w Niemczech. Jej wypowiedź jest dość... osobliwa.

Korea Północna: Przemówienie Trumpa przypominało szczekanie psa

Ri Jong Ho, minister ds. międzynarodowych Korei Północnej, zapowiedział, że władze w Pjongjang nie wykluczają możliwości przeprowadzenia wkrótce próby jądrowej na Pacyfiku "na niespotykaną skalę". Ma to być odpowiedź na przemówienie Trumpa  podczas szczytu ONZ.

Brytyjska prasa: W atakach terrorystycznych nie ginie tak dużo osób

Na brytyjskiej stronie "The telegraph" pojawił się artykuł z infografiką, który ma przekonać, że współcześnie w atakach terrorystycznych nie ginie tak dużo osób, jak kiedyś. Islamski terroryzm porównywany jest z atakami terrorystycznymi IRA.

Saramonowicz znowu w akcji: "Rodzina i kościół uczą nienawiści do homoseksualizmu"

Bez komentarza

"Problemem polskiej szkoły nie są dzieci o skłonnościach homoseksualnych, ale dzieci, które nauczono w rodzinach, kościołach i od niedawna w jawnej propagandzie państwa nienawiści do homoseksualistów" – napisał na swoim Facebooku reżyser Andrzej Saramonowicz.

Rodzina kanibali? Takie rzeczy tylko w Rosji

Po godzinach

Komitet Śledczy Rosji aresztował rodzinę kanibali w Kraju Krasnodarskim. Działali prawdopodobnie od lat dziewięćdziesiątych.

Tyszka dla wSensie.pl: Merkel wyhodowała Alternatywę dla Niemiec, która w wielu aspektach jest antypolska

wSensie.tv

Wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15 Stanisław Tyszka odniósł się do wygranej przez Kanclerz Niemiec Angelę Merkel i jej partię wyborów do Bundestagu.

Zgorzelski dla wSensie.pl: Jesteśmy "umiarkowanie pozytywnie" nastawieni do pomysłów prezydenta

wSensie.tv

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski odniósł się do zaproponowanych przez prezydenta reform wymiaru sprawiedliwości. "Ludowcy" są niezbyt zachwyceni propozycjami głowy państwa, ale doceniają pewne rozwiązania.

Gasiuk-Pihowicz dla wSensie.pl: Pomysły prezydenta są niekonstytucyjne

wSensie.tv

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz odniosła się do zaproponowanych dzisiaj przez prezydenta propozycji reform wymiaru sprawiedliwości. Nie ma jednak o nich najlepszego zdania.

Uber: Co piąty nasz kierowca to były taksówkarz

Gospodarka

Strajk taksówkarzy nie zrobił na Polakach specjalnego wrażenia. Polacy zawsze wybiorą tańszą opcję. Możliwe, że to koniec tradycyjnych przewozów pasażerskich, a ich funkcję przejmie UBER.

Oto zestawienie najbogatszych Polek. Kto wyprzedził żonę Kulczyka?

Po godzinach

"Słaba płeć" udowadnia, że wcale nią nie jest. Bohaterki listy najbogatszych Polek zgromadziły niebagatelną kwotę 25,5 mld złotych. Trzeba zaznaczyć, że panie dobrze odnajdują się w świecie biznesu, w którym nie mają żadnych kompleksów.

Mularczyk dla wSensie.pl: Tak jak prezydent nie jest notariuszem sejmu, tak sejm nie jest notariuszem prezydenta. Trzeba ważne decyzje uzgadniać

Polska

Prezydent Andrzej Duda przedstawił dziś własne propozycje reformy sądownictwa. Ocenił je dla naszego portalu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Tomasz Lis zaleca Angeli Merkel "ostrzej pojechać z PiS-em"

Polska

Tomasz Lis zaleca Angeli Merkel "ostrzej pojechać" z niemiecką partią nacjonalistyczną AfD i PiS'em, bo "Afd i PiS to dwa odgałęzienia tej samej nacjonalistycznej, wschodniej grupy".

Prezydent przedstawił ustawy reformujące sądownictwo. Powstanie Izba Dyscyplinarna

Polska

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował podczas konferencji projekty ustaw reformujące system sądownictwa w Polsce. Ewenementem reformy jest powstanie Izby Dyscyplinarnej, która umożliwi wniesienie skargi na prawomocny wyrok każdego sądu.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.