22 listopada 2017
środa
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Wyobraźmy sobie, że takich krajów jak Węgry, Czechy, czy Polska nie ma i nigdy nie było. Albo co by było, gdyby nie było Gruzji albo Armenii. Jeśli dobrze to sobie zobrazujemy, zdamy sobie sprawę, że nasz naród doskonale zna to uczucie. Polacy, jak żadna inna nacja, umie wyobrazić sobie życie bez ojczyzny. Tak jak my przed 100 latami, musi dziś czuć się trzydziestomilionowa populacja Kurdów.

Naród ten zamieszkuje głównie górzyste rejony dzisiejszego Iranu, Iraku, Syrii oraz Turcji i pozostaje jedną z największych grup etnicznych świata nie posiadających suwerennego państwa.

Kurdowie są czwartą co do liczebności rdzenną grupą etniczną zamieszkującą tereny Bliskiego Wschodu. Mówią oni w językach kurdyjskim i często... francuskim. Są przeważnie wyznawcami islamu sunnickiego, co zbliża ich cywilizacyjnie bardziej do Turków niż do Irańczyków.

Kurdowie mają odmienną kulturę i zupełnie inne święta niż pozostali wyznawcy islamu w tym regionie. Są to między innymi Nowruz i wiosenny festiwal noworoczny (obchodzony również przez Irańczyków, którzy również korzystają z kalendarza perskiego).

Kurdyjski nacjonalizm pojawił się w dwudziestym wieku po rozpadzie Imperium Osmańskiego i utworzeniu nowych państw narodowych na Bliskim Wschodzie. Od tamtego czasu Kurdowie nie znaleźli się już nigdy wewnątrz jednego organizmu państwowego. W każdym z czterech państw, które zajmuje tereny przez nich zamieszkałe mieli lepsze i gorsze lata. Nieraz byli prześladowani. Tysiące Kurdów zostało zabitych z powodów politycznych.

Kurdowie nie są grupą monolityczną, co oznacza, że tożsamość plemienna i interesy polityczne często stawiają ponad jednością narodową. Niektórzy przedstawiciele tej nacji, zwłaszcza ci, którzy migrują do ośrodków miejskich, takich jak Istambuł, Damaszek i Teheran, zintegrowali się z tubylcami. Tam, gdzie Kurdowie pozostali na ziemiach przodków, utrzymuje się silne poczucie przynależności do narodu kurdyjskiego, mocniejsze niż lojalność wobec państw, które zajmują tereny pogranicza.

Irak

Na początku XXI wieku dążenia separatystyczne Kurdów wybrzmiały najmocniej. Mieli oni także największą, jak dotąd, szansę na uznanie roszczeń na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w Iraku. Kurdowie z Iraku byli ważnym partnerem koalicji USA, która w 2003 r. wyparła Saddama Husajna. Irak jednak wciąż jest jak tykająca bomba zegarowa. Konflikt między sunnitami a szyitami może wybuchnąć tu w każdej chwili. To właśnie domagający się autonomii iracccy Kurdowowie, uważani są przez kraje decydujące w tej wojnie, za "spoiwo", które utrzymuje jeszcze Irak w całości.

W Iraku Kurdowie mieszkają głównie w trzech prowincjach, które tworzą rząd regionalny. Mieli oni w tym kraju faktyczną autonomię od 1991 roku. Bogactwo w ropę regionu Kirkuku od zawsze stanowiło zarzewie konfliktu. Kirkuk dla Kurdów jest jak Jerozolima dla Żydów - to miasto, z którego nigdy nie zrezygnują. Przez szereg lat, podczas rządów Saddama Husajna tereny te na siłę arabizowano. Polityka rządu irackiego stawiała sobie za cel gospodarcze i kulturowe wyrugowanie Kurdów z terytorium państwa.

Kurdowie, nie wyłączając kobiet, słyną z odwagi. To dzięki niej udaremnili próby przeniesienia na ich terytorium sekciarskiej walki pomiędzy szyitami a sunnitami w Iraku i napór bojowników z tzw. Państwa Islamskiego. Tam też, skąd uciekło irackie wojsko, dumnie postawili swoje posterunki. W ten sposób przejęli bogaty w ropę Kirkuk.

Syria

Peshmerga (tzw. "kurdyjska walka", a więc "walka dla tych, którzy stoją w obliczu śmierci") i syryjsko-kurdyjskie myśliwce odegrały znaczącą rolę w walce z samozwańczym Islamskim Państwem - grupą dżihadystów, która wykorzystała trwającą wojnę domową w Syrii i niestabilność w Iraku, aby przejąć kontrolę nad dużymi terytoriami w obu krajach. Takie grupy, jak bojownicy z Partii Robotniczej Kurdystanu znacząco przyczyniły się jednak do osłabienia postępów terrorystów z ISIS.

W Syrii wojna domowa między rząd Assada i jego zwolennikami zabiła ponad 220 tys. osób. Dodatkowo kraj pustoszyła agresja Państwa Islamskiego. ISIS atakowało wszystkich, zarówno rząd jak i opozycję.

Kurdowie nie wzięli udziału w wojnie domowej, ale wypełniając pustkę po tym, jak syryjskie siły rządowe opuszczały tereny kraju, skutecznie ustanawiały samorządy w trzech regionach. Dziś Kurdowie sprzymierzeni z USA pomagają w prowadzeniu nalotów na bazy ISIS. Wsparcie koalicji antyterrorystycznej spowodowało, że Partia Pracujących Kurdystanu została skreślona z listy organizacji terrorystycznych.

Państwo Islamskie, mimo, że jest obecnie największym wrogiem Kurdów, jest tym samym ich największą szansą na niepodległość.

Iran i Turcja

W Turcji piętno na relacjach z władzami wywarło kurdyjskie powstanie z 1984 roku. Zginęło wówczas, według oficjalnych statystyk, nawet 40 tys. osób. Prezydent Recep Erdogan i rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju Demokracji stara się stosować środki mające na celu asymilację ludności kurdyjskiej. Służyć ma temu np. powrót języka kurdyjskiego do szkół.

Kurdowie w Iranie, na tle innych krajów, otrzymali najmniej przywilejów i najmniej medialnej uwagi. W tym kraju, w porównaniu do pozostałych, są oni obecnie najbardziej wewnętrznie podzieleni i poddawani największym represjom. W 2011 r. rząd Iranu przeprowadził masową kampanię zbrojną i propagandową przeciwko partyzanckiej Partii Wolnego Życia w Kurdystanie. Zginęły wówczas setki Kurdów, głównie cywili. Powszechne po dziś dzień są tu także mordy na aktywistami kurdyjskich.

Szacuje się także, że dwumilionowa diaspora kurdyjska koncentruje się w Europie.

Pragnienie niepodległości głęboko wrosło w tożsamość narodową Kurdów. Wielu z nich nie wyobraża sobie jednak wspólnego Kurdystanu. Wynika to często z waśni plemiennych i różnic językowych. Nieraz, kosztem interesu narodowego wygrywają partykularne interesy partii i bojówek działających w ramach państw, które zamieszkują. Zdarza się, że realizacja interesów kurdyjskich w jednym z krajów działa na niekorzyść braci z pozostałych państw.

Historia lubi się powtarzać, dlatego istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że Kurdystan narodzi się naprawdę, tak jak przed wiekiem Polska, tym razem w odsłonie nowoczesnego państwa.

Alina Gut

Council on Foreign Relations

Fot. CFR

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Debata "Mein Kampf" w brytyjskiej podstawówce

Szkoła podstawowa w Canterbury proponuje nowy program nauczania. Dzieci uczęszczające na zajęcia będą mogły poznawać różnorodne ideologie podczas debat. Jednym z pomysłów na debatę jest omówienie, napisanej przez Adolfa Hitlera, książki "Main Kampf".

To koniec ISIS!

Prezydent Iranu, Hasan Rowhani w transmitowanym na żywo w telewizji przemówieniu ogłosił koniec istnienia Państwa Islamskiego. Irańczycy brali udział po stronie Syryjczyków w walkach przeciwko ISIS. Wcześniej zaś Baszarowi al-Assadowi sukcesów w walce z dżihadystami gratulował Władymir Putin.

Szok! WHO zalecało wywoływanie poronień... lekiem na wrzody!

Francja właśnie wycofuje lek Cytotec. Preparat na wrzody promowany jest przez Światową Organizację Zdrowia jako... środek wczesnoporonny. "Postępowe" panie nieświadome skutków ubocznych, stosowały ten lek, aby usuwać niechciane ciąże.

Świadkowie Jehowy ukrywali pedofilię! Ekspert: Takich przypadków mogły być tysiące

W rozmowie z BBC Świadkowie Jehowy opowiedzieli po latach, jak byli molestowani seksualnie w wieku dziecięcym. Jak sami mówią, organizacja zabraniała im zgłaszać sprawę na policję.

W Niemczech kwitnie neonazizm! Tylko w zeszlym roku prawie pół tysiąca demonstracji

Cezary Gmyz przekazał oficjalne dane niemieckiego MSW odnośnie ilości neonazistowskich manifestacji w Niemczech. Ich ilość nakazuje zastanowić się, czy niemieckiej stronie wolno w ogóle oskarżać nas o "faszyzm" czy też problemy z demokracją?

Skandal! Antypolska książka Coelho z prestiżową nagrodą

Książka autorstwa Joao Pinto Coelho sugerująca zbrodnie Polaków na Żydach otrzymała prestiżową nagrodę literacką Leya. Autor książki "Os loucos da rua Mazur" ("Szaleńcy z ulicy Mazura") zarzuca w niej Polakom antysemityzm podczas II wojny światowej oraz współcześnie.

Izrael nie chce u siebie nielegalnych imigrantów

Premier Izrael Benjamin Netanjahu poinformował podczas dzisiejszego posiedzenia rządu, że Izrael wydali 40 tys. Imigrantów z Afryki.

Włosi wydalili imigrantów

Ze względu bezpieczeństwa z Włoch wydalono dwóch Marokańczyków i Tunezyjczyka.  Dwóch z imigrantów było w stałym kontakcie z bojownikami Państwa Islamskiego, a trzeci wrócił z tamtejszego frontu.

Bawer Aondo-Akaa udostępnił mema z "murzynem na kółkach"

Po godzinach

Dr Bawer Aondo-Akaa, działacz Prawicy Rzeczpospolitej i obrońca życia udostępnił na swoim oficjalnym profilu grafikę z memem, na którym jest podpisany jako "Murzyn na kółkach". Dodał, że bardzo go to rozbawiło i "chętnie pozna autora".

Magdalena Ogórek zażenowana. Ma fana – byłego zomowca ze Szczecina

Po godzinach

We wczorajszym wydaniu "w tyle wizji " Magdalena Ogórek miała niecodziennego rozmówcę. Był nim widz Witold z Gdańska, który w 1970 roku dowodził oddziałem ZOMO w Szczecinie. Dzwoniący do programu mężczyzna okazał się wielkim fanem Ogórek.

Poszukiwacze skarbów zjednoczyli się! "Największa grupa przestępcza" powalczy o swoje

Polska

18 listopada 2017 roku w Gnieźnie przedstawiciele wielu środowisk detektorystycznych, poszukiwawczych i kolekcjonerskich zawarli porozumienie. 

Wałęsa: Niektórzy mają manię wielkości i na chama pchają się na afisz. Ja i Mazowiecki nie myśleliśmy o laurach!

Bez komentarza

Borys Budka (PO) przekazał na swoim Twitterze informację, jakoby w gimnazjum do konkursu z lekcji WOS młodzież miała nie uczyć się o Wałęsie czy Mazowieckim, lecz m.in. o ministrze Macierewiczu. Wpis polityka Platformy skomentował sam noblista.

Furgo (PO): Szydło na prezydenta Warszawy? Ten scenariusz jest dopuszczalny

wSensie.tv

Grzegorz Furgo z Platformy Obywatelskiej w rozmowie z portalem wSensie.pl skomentował doniesienia medialne z których wynika, że kandydatem na prezydenta Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości będzie obecna premier Beata Szydło.

Młodzież Wszechpolska składa zawiadomienie na europosłów PO. "Wstyd i hańba na tych ludzi"

Polska

Młodzież Wszechpolska poinformowała o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez europosłów PO, którzy poparli antypolską rezolucję UE.

Posłowie PO chcą komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej. Pytanie o organizacje ekologiczne wyprowadziło ich z równowagi

Polska

Trybunał Sprawiedliwości orzekł natychmiastowe zaprzestanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. W przeciwnym razie Polska będzie płaciła karę 100 tys. euro dziennie. Minister Środowiska Jan Szyszko zapewnia, że Polska nie robi nic, co nie jest zgodne z prawem UE.

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Opinie

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną.

Eliza Michalik zgadza się z Tuskiem: Powiedział prawdę, że PiS realizuje politykę Putina

Bez komentarza

Eliza Michalik z "Superstacji" odniosła się do wpisu na Twitterze Donalda Tuska.

Koniec z nachalnymi telefonami ofertowymi? UOKiK bada sprawę

Gospodarka

UOKiK stwierdził, że "uzyskanie zgody na marketing przez pracownika call center dopiero podczas rozmowy telefonicznej z potencjalnym klientem może naruszać prawo".

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.