sobota
| 17 marca 2018

Seyfo, czyli jak 14-latek obwinił Niemcy za pogrom na Asyryjczykach

Alina Gut: | 09 listopada 2017
ludobójstwo na chrześcijanach w Turcji

 

"Seyfo" to tytuł zapisków chłopca, który przeżył najkrwawsze prześladowania w historii Azji Mniejszej. Chłopak w swoim pamiętniku odważnie obwiniał Niemcy za to, że przyczynili się do rzezi chrześcijan mającej miejsce na początku XX w.

Za kilka dni, 12 listopada, będziemy obchodzić 97. rocznicę faktycznego początku I wojny światowej i przystąpienia Turcji do wojny z Ententą. Była to tylko iskra dzięki której wybuchły prześladowania, jakich wcześniej na tych terenach nie było. Dało to początek "holokaustu chrześcijan" - ludobójstwa dokonanego przez Turków i Kurdów na przeszło 700 tys. Asyryjczykach, Grekach Pontyjskich i Ormianach.

W latach 1914-1918 śmierć w Imperium Osmańskim poniósł co drugi Asyryjczyk. Do dziś nie udało się przywrócić liczebności Asyryjczyków sprzed I wojny światowej, a gnębiony przez Kurdów i ISIS naród stoi na granicy wymarcia.

Najgorsze prześladowania dotknęły jednak Ormian. Przez blisko 3 lata codziennie ginęło 1,7 tys. Ormian. Mordowali ich żołnierze oraz ich właśni sąsiedzi z tej samej wsi, czy z tego samego miasteczka.

Mimo, że Niemcy prawie sto lat po fakcie uznały ludobójstwo na Asyryjczykach to właśnie to państwo, zdaniem autora zapisków, Abeda Miszho Nemana, jest głównym winowajcą tragedii.

"Wiadomo, że Turcja prawie zawsze trzymała stronę Niemiec i urzeczywistniała ich wolę. (...) Niemcy zaś zaczęły dostarczać Turcji wszelkiego rodzaju broni, wspomagać finansowo i wysyłać dowódców wojskowych, aby szkolili żołnierzy Tureckich i stanęli na czele tureckiej armii. (..) Aby dać wyraz swojej przyjaźni i lojalności wobec Turków, cesarz Wilhelm zbudował w Berlinie wielki meczet z pięknym minaretem o wysokości 23 metrów i sam położył kamień węgielny pod budowę w czasie niezwykle barwnej i nagłośnionej uroczystości"

– opowiada autor.

Oprawcy zabijali nie tylko bronią, kamieniami, czy podobnie jak na Wołyniu ogniem i narzędziami rolniczymi, ale także głodem i ponadludzką pracą. "Holokaust chrześcijan" był systematyczną, zaplanowaną eksterminacją ludzi tylko dlatego, że byli chrześcijanami.

 

Alina Gut

Fot. Facebook Jacek Norman


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij