czwartek
| 22 marca 2018

Niemcy burzą katedrę. "Nasze serca przepełnia smutek"

Redakcja: | 10 stycznia 2018
katedra, wyburzanie, Niemcy

 

W Nadrenii Północnej-Westfalii we wsi Immerath wyburzono zabytkową neoromańską katedrę. Kościół Świętego Lamberta przegrał z gigantem energetycznym RWE i węglem brunatnym.

Położona w pobliżu kopalni odkrywkowej Garzweiler na zachód od Kolonii wieś Immerath znika z mapy Niemiec, a wraz z nią zabytkowa katedra Świętego Lamberta. Wszystko z powodu stałej rozbudowy kopalni nazywanej "największą dziurą Europy".

Na nic zdały się protesty mieszkańców i ekologów. Trzy dni przed ostatecznym wyburzeniem świątyni odbyło się spotkanie przedstawicieli największych niemieckich Kościołów, którzy zorganizowali polityczno-ekumeniczną demonstrację w obronie małych ojczyzn i przyrody. Nie jest to bowiem pierwsza miejscowość, która musiała zniknąć z powodu węgla brunatnego.

Naukowcy i ekolodzy podkreślają, że jeśli Niemcy chcą dotrzymać wyznaczonych celów klimatycznych, nieunikniona jest szybka rezygnacja z węgla brunatnego. Ponadto obecnie mamy do czynienia z nadmiarem zdolności produkcyjnych w zakresie produkcji energii elektrycznej w Niemczech. Możliwa byłaby więc całkowita rezygnacja z węgla.

– Nasze serca przepełnia dzisiaj smutek i melancholia, może też gniew i wzburzenie

– powiedział na swoim ostatnim kazaniu ksiądz Günter Salentin.

– Wobec dominacji polityki, interesów gospodarczych i maksymalizacji zysków wszelki opór był od początku skazany na niepowodzenie

– stwierdził ze smutkiem kapłan.

Mimo że los Immerath został już przesądzony, nie wiadomo czy było to konieczne. Wiele zależy bowiem od polityki energetycznej nowego rządu w Berlinie. Jeżeli postawi on na dekarbonizację, złoża węgla brunatnego nie będą już eksploatowane.

 

dw.com/marma/Fot. YouTube Danny Danckaert


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij