czwartek
| 22 lutego 2018
 

William Szekspir dopuścił się plagiatu? Tak twierdzi oprogramowanie komputerowe

Redakcja: | 12 lutego 2018
William Szekspir

Program służący do wykrywania plagiatów wśród studentów wykazał, że William Szekspir mógł dopuścić się plagiatu. Reformator teatru miał wykorzystać konkretne wyrażenia i zwroty z mało znanego rękopisu George'a Northa "A Brief Discourse of Rebellion and Rebels".

Teksty Brytyjczyka przebadali Dennis McCarthy i June Schlueter z Fairleigh Dickinson University. Oprogramowanie antyplagiatowe wykazało liczne podobieństwa między tekstem Northa a 11 sztukami Szekspira. Aż 20 podobnych fragmentów z "A Brief Discourse of Rebellion and Rebels" znalazło się w utworach takich jak "Ryszard III", "Makbet", "Henryk V" i "Król Lear".

W dziełach Szekspira można znaleźć łudząco podobne wątki, motywy i sceny do tych zawartych w tekście George'a Northa. W celu zweryfikowania, czy obaj autorzy korzystali ze wspólnego źródła, naukowcy przebadali programem antyplagiatowym aż 17 milionów stron znajdujących się w bazie danych "Early English Books Online". Żaden inny tekst nie zawierał tych samych zestawów słów. Jeśli odkrycie to zostanie potwierdzone, możemy być świadkami przełomowego momentu w dziejach literatury angielskiej.

George North pod koniec XVI wieku pełnił na dworze królowej Elżbiety funkcję ambasadora Szwecji.

 

onet.pl/marma/Fot. Facebook Teatr Kotłownia/Twitter Fairleigh Dickinson University (kolaż)


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij