środa
| 25 kwietnia 2018
 

Plakat o "zbrodniach Polski" na konsulacie RP w Kijowie

Redakcja: | 14 lutego 2018
Andrzej Duda, Petro Poroszenko

Na budynku polskiego konsulatu w Kijowie umieszczono antypolski plakat, który informuje o rzekomych "zbrodniach Polski" wobec Ukrainy. Został on zawieszony przez członków prawicowej organizacji Czarny Komitet. Ukraińscy nacjonaliści oświadczyli także, iż Polska narzuca Ukrainie własną wizję historii.

Jan Piekło, ambasador RP na Ukrainie, potwierdził te doniesienia.

– Przed konsulatem pojawiło się kilku osobników, rozwinęli ten plakat, sfotografowali się i szybko zniknęli

– powiedział Piekło.

– Komentarz jest zbędny. Nie ma to charakteru masowego. Są to raczej próby różnych grupek, które starają się wypromować

– stwierdził ambasador.

Na plakacie przedstawiono kontury Polski i Ukrainy w barwach narodowych: Biało-czerwonych i niebiesko-żółtych. Z konturu Rzeczpospolitej do konturu Ukrainy prowadzą strzałki z napisami "okupacja, polonizacja, pacyfikacja, akcja Wisła, represje, obozy koncentracyjne".

Czarny Komitet wydał komunikat, w którym stwierdzono, że Polska wykorzystuje fakt, że Ukraina znajduje się w stanie wojny.

"Cały czas narzuca nam (Ukraińcom – red.) swoją wizję naszego ustawodawstwa i naszej historii"

– napisano w komunikacie.

"Polska chce nam przypisać jakieś zbrodnie, ale my dobrze pamiętamy jej zbrodnie wobec Ukrainy. Czarny Komitet podkreśla: każdy naród ma prawo do swoich bohaterów i nikt nie ma prawa narzucać Ukraińcom swojej prawdy. Będziemy reagowali na wszelkie przejawy imperializmu wobec Ukrainy i bronić jej suwerenności, jeśli nie są do tego zdolne oficjalne struktury"

– stwierdziła organizacja.

Stosunki na linii Warszawa-Kijów uległy pogorszeniu, gdy w kwietniu 2017 roku ukraiński IPN wstrzymał polskie prace poszukiwawcze, ekshumacje i upamiętnienia, po zdewastowaniu pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na cmentarzu w Hruszowicach na Podkarpaciu. Strona ukraińska podkreśliła, że wcześniej w Polsce zniszczono kilkanaście innych upamiętnień ukraińskich.

W styczniu polski parlament przyjął nowelizację ustawy o IPN, na mocy której możliwe jest karanie za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Rada Najwyższa Ukrainy wystąpiła przeciwko polskim przepisom, przyjmując w tej sprawie specjalne oświadczenie. Ukraińscy parlamentarzyści uznali, że nowelizacja ustawy o IPN zawiera "wykrzywione pojęcie" ukraińskiego nacjonalizmu, co ich zdaniem ma pozwolić na manipulowanie tym terminem oraz wzmocni nastroje antyukraińskie w Polsce. Ukraińscy politycy zaapelowali także do prezydenta Andrzeja Dudy i polskiego parlamentu o przywrócenie równowagi w relacjach obu państw.

 

onet.pl/marma/Fot. Twitter SpecGhost


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij