sobota
| 17 marca 2018

Krzywdzące stereotypy wśród Żydów: Brutalny i bestialski Polak

Redakcja: | 22 lutego 2018
Niemcy, naziści

Polak kojarzy się Żydom z bestialstwem i brutalnością. Takie wnioski wypływają z opublikowanego przez izraelski dziennik "Haaretz" tekstu Danuty Gosky autorki książki "Bieganski. Stereotyp brutalnego Polaka". Dziennikarka dokonała analizy obrazu naszego narodu w świadomości żydowskiej.

Tomasz Sommer z "Najwyższego CZAS!-u" twierdzi, że problem "nie dotyczy Polaków, tylko postrzegania Polaków przez Żydów".

"I to nie tylko izraelskich tylko w pierwszej kolejności amerykańskich. To antypolonizm w czystej postaci. I to oni muszą się zmienić poprzez zrozumienie swojego błędu"

– napisał Tomasz Sommer na swoim profilu na Facebooku.

"Jaka jest naczelna prawda w sprawie Polaków upowszechniona w Izraelu? Otóż: Polacy z entuzjazmem przyczynili się do ludobójstwa sześciu milionów Żydów. Polacy robili to, ponieważ byli zagorzałymi katolikami, prostakami i szowinistami"

– dodał redaktor.

"Charakterystyczne jest jakim językiem mówią Żydzi o Polakach: Słownictwo rynsztokowe i odniesienia do zwierząt były nagminne. Tendencję tę można znaleźć w pamiętniku z Auschwitz Fani Fenelon »Gra o czas«. Fenelon pisze, że Polacy wykazują »szczególnie niepokojące« bestialstwo; są »potworami«, »cegłami«, »służalcami«, »świniami«, »sukami«, »szkodnikami« i »prawdziwą krową«. Polka ma »przeszywające małe czarne oczy jak dwa błyszczące klejnoty antracytu osadzone w bloku smalcu, była bezkształtna i galaretowata«. Polska kobieta »była duża, gruba i tak silna jak człowiek - potwór! Trudno byłoby znaleźć w niej jakiekolwiek ludzkie cechy«. W odróżnieniu od Polaków, Niemcy są opisywani jak nadludzie"

– przypomniał Sommer.

Istotne jest także wyróżnienie odrębnej kategorii – "nazistów". Nie są oni wprost kojarzeni z Niemcami, cywilizowanym narodem, zmuszonym przez Hitlera do popełniania antysemickich zbrodni. Zdaniem Żydów Niemcy zostali zbrodniarzami przez przypadek, natomiast Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Tezę tę powielał także izraelski premier Icchak Shamir. Żydzi uważają za oczywistość, że "wszyscy Polacy są, zawsze byli i zawsze będą bić się na śmierć, by mordować Żydów".

Autorka tekstu zamieszczonego w "Haaretz" zasugerowała, że taka narracja jest łatwa do przyswojenia, ponieważ polscy katoliccy chłopi są łatwiejsi do zaakceptowania jako zbrodniarze niż niemieccy naziści – "czyści, nowocześni, postępowi i dobrze wykształceni".

Gosky stwierdziła, że bunt Polaków przeciwko takiej narracji jest czymś naturalnym i przyznała, iż rozpowszechniane stereotypy szkodzą zrozumieniu współudziału i odpowiedzialności za holokaust.

 

pch24.pl/facebook.com/marma/Fot. Facebook Jadwiga Grudzień


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij