środa
| 21 marca 2018

Klimkin: W żyłach Jana Pawła II płynęła ukraińska krew. Polscy politycy powinni zakazać u siebie Józefa Piłsudskiego!

Redakcja: | 02 marca 2018
Klimkin

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin uważa, że św. Jan Paweł II był z pochodzenia Ukraińcem. Polityk wykorzystał cytat papieża do wzajemnego przebaczenia obu narodów i zapowiedział, że Ukraina nie zaprzestanie kultu Bandery.

Szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin we wczorajszym artykule w gazecie internetowej Zbruc.eu skrytykował nowelizację o IPN twierdząc, że jest to przykład jednostronnego podejścia do historii. Klimkin zaznaczył, że Ukraina nie odwróci się od swoich bohaterów, którzy, tak jak Stepan Bandera, walczyli o jej niepodległość. Polityk podkreślił, że Bandera i UPA to symbole walki o wyzwolenie kraju, którą prowadzono przeciwko niemieckiemu, radzieckiemu oraz polskiemu panowaniu.

Polityk zachęcał w artyukule, by w kwestiach spornych pomiędzy Polską a Ukrainą powoływać się na doświadczenia Unii Europejskiej i pokojowego współżycia narodów Wspólnoty.

"Wzajemne przebaczenie, tolerancja, wspólne potępienie zbrodni i uhonorowanie niewinnych ofiar, w końcu pragmatyzm i elementarny zdrowy rozsądek – to sprawdzona europejska recepta na przezwyciężenie obecnego kryzysu w relacjach ukraińsko-polskich"

– napisał szef ukraińskiej dyplomacji.

Klimkin powołał się także na słowa św. Jana Pawła II, sugerując nie tylko wezwanie do przebaczenia, ale też ukraińskie pochodzenie papieża.

"Przypominam wam także o woli pozostawionej nam przez wielkiego Polaka, w którego żyłach płynęła i ukraińska krew, św. Jana Pawła II »Wybaczamy i prosimy o przebaczenie!«"

– napisał Klimkin.

Rzeczywiście, w lipcu 2003 roku papież podkreślił potrzebę pojednania polsko-ukraińskiego. Klimkin posłużył się jednak słowami św. Jana Pawła II w skandaliczny sposób, bowiem były to słowa skierowane w znanym liście biskupów polskich do biskupów niemieckich. Polityk postanowił jednak połączyć te dwie kwestie...

"My po prostu nie mamy prawa negować woli Jana Pawła II i bezmyślnie tracić wszystko, co osiągnęli niesamowitymi wysiłkami nasi politycy i dyplomaci, nasze elity intelektualne, miliony zwykłych Ukraińców i Polaków"

– uważa polityk.

"Jeśli niektórzy polscy politycy nadal będą nalegali na zakazanie na Ukrainie Stepana Bandery i UPA, to na zasadzie »zacznij od siebie«, powinni przede wszystkim zakazać u siebie Józefa Piłsudskiego z jego brutalną akcją pacyfikacji Ukraińców w Galicji oraz Armii Krajowej, której oddziały dokonywały krwawych akcji przeciwko ukraińskim wsiom"

– napisał w artykule Klimkin.

 

kresy.pl/siem/Fot. Twitter Zygfryd


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij