środa
| 21 marca 2018

Zabójcze silniki diesla?

Redakcja: | 09 marca 2018
samochody

Nasi zachodni sąsiedzi mają poważny problem. Każdego roku w Niemczech z powodu nadmiernej zawartości dwutlenku azotu w powietrzu umiera 6 tys. osób. Wydzielany przez silniki diesla NO2 powoduje choroby serca i układu krążenia.

Wczoraj Federalny Urząd ds. Środowiska opublikował raport, w którym przytoczył alarmujące dane potwierdzające fakt, że dwutlenek azotu przyspiesza powstawanie i rozwój chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie, zawał czy astma.

– Powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, by nasze powietrze było czyste i zdrowe

– powiedziała szefowa urzędu Maria Krautzberger.

W raporcie ujęto także alarmujące dane za rok 2014. 437 tys. zachorowań na cukrzycę – co stanowi 8 proc. – ma swoje źródło w występowaniu NO2 w powietrzu. W przypadku astmy jest podobnie – 437 tys., czyli 14 proc. W 2014 roku z powodu  występowania NO2 w powietrzu odnotowano w sumie ponad milion przedwczesnych schorzeń. W dużych aglomeracjach ryzyko jest o 50 proc. większe niż w mniejszych miejscowościach i terenach wiejskich.

– Znaczącym źródłem nadmiernej obecności NO2 są silniki diesla w samochodach osobowych

– podkreśla Krautzberger.

Mimo, że zawartość NO2 od paru lat spada, to Niemcy i tak regularnie przekraczają normy określone przez UE i WHO.

Związek Środowiska i Natury BUND zaapelował do niemieckiego rządu o podjęcie środków wymuszających przestrzeganie obecnych norm, co w dalszej perspektywie mogłoby doprowadzić do ich zaostrzenia. Jak twierdzą eksperci BUND, zmiana oprogramowania w autach z silnikami diesla nie rozwiąże problemu. Domagają się oni dodatkowego wyposażenia samochodów neutralizującego spaliny oraz wprowadzenia niebieskich plakietek dla aut napędzanych ropą.

 

dw.com/marma/Fot. Twitter Headlines Center


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij