sobota
| 17 marca 2018

Nie żyje słynny astrofizyk. Chorował od 21. roku życia

Redakcja: | 14 marca 2018
Stephen Hawking

Stepehn Hawking zmarł dziś w wieku 76 lat w Cambridge. O jego odejściu poinformował rzecznik prasowy rodziny.

"Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku śmiercią naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem którego spuścizna przetrwa wiele lat"

– napisały w oświadczeniu dzieci Stephana Hawkinga, Lucy, Robert i Tim.

Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku w Oxfordzie. Tam również rozpoczął swoje studia – fizykę, a później astronomię. W niedługim czasie przeniósł się jednak do Cambridge, gdzie zajął się m.in. kosmologią. Tam obronił pracę doktorską, został wykładowcą i profesorem uczelni. Na stałe związany był z Wydziałem Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej oraz Gonville and Caius College.

W wieku 21 lat Hawking dowiedział się o swojej chorobie. Lekarze zdiagnozowali u niego stwardnienie boczne zanikowe (ALS). Medycy nie dawali mu więcej niż 2-3 lata życia. Hawking przeżył ich ponad 50.

Choroba nie przeszkodziła mu jednak w rozwoju kariery naukowej. Stephen Hawking zajmował się m.in. początkami Wszechświata, regułami, jakie nim rządzą, grawitacją kwantową oraz czarnymi dziurami. Promieniowanie emitowane przez czarne dziury nazwano promieniowaniem Hawkinga.

Jednym z największych osiągnięć naukowca jest kwantowa teoria ciążenia. Jednak największy rozgłos przyniosła Hawkingowi popularnonaukowa książka "Krótka historia czasu" wydana w 1988 roku w 10 mln egzemplarzy na całym świecie.

– Patrz w gwiazdy, a nie pod nogi. Bądź ciekawski. I jakkolwiek trudne wydaje się życie, zawsze jest coś, w czym możesz osiągnąć sukces. Wystarczy tylko, że się nie poddasz

– przekonywał Stephen Hawking.

Stephen Hawking znany był także z dużego poczucia humoru, które prezentował nie tylko na swoich wykładach, czy w książkach, lecz także występując w licznych serialach telewizyjnych, zwykle komediowych epizodach w produkcjach typu "Teoria wielkiego podrywu", "Star Trek: Następne pokolenie" czy "Simpsonowie".

Stephen Hawking zmarł 14 marca, w rocznicę urodzin Alberta Einsteina. Tego dnia obchodzony jest również dzień liczby Pi.

wp.pl/onet.pl/marma/Fot. Facebook Albert Einstein & Stephen Hawking "On The Shoulders Of Giants"


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij