czwartek
| 26 kwietnia 2018
 

Ukraina wysyła wojsko w region zamieszkany przez Węgrów. "Kijów uważa węgierską wspólnotę narodową za zagrożenie"

Redakcja: | 20 marca 2018
Poroszenko

Kijów pod pretekstem "obrony integralności terytorialnej" zamierza wysłać wojsko w rejon Zakarpacia, gdzie żyje duża mniejszość węgierska. Szef węgierskiego MSZ skrytykował ukraińskie plany. Wcześniej dochodziło tam do podpaleń węgierskich ośrodków kulturalnych przez nieznanych sprawców.

– To oznacza, że Kijów uważa węgierską wspólnotę narodową za zagrożenie, co jest oburzające, właśnie dlatego Węgry występują przeciwko temu kategorycznie

– powiedział Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier.

W stolicy obwodu zakarpackiego, Użhorodzie dwukrotnie już podpalony został budynek Towarzystwa Kultury Węgierskiej przez nieznanych sprawców.

Do napięcia w stosunkach między państwami doszło w kontekście dyskusji o ukraińskiej ustawie o edukacji, która między innymi ogranicza możliwość nauki w innych językach.

Węgry wraz z kilkoma innymi państwami oświadczyły wcześniej, że wspomniana ustawa narusza prawa mniejszości narodowych na Ukrainie. Szijjarto poinformował wówczas, że Budapeszt występuje z inicjatywą rewizji porozumienia o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską właśnie z powodu tego dokumentu.

Ukraina planuje wysłać w rejon Zakarpacia batalion 800 żołnierzy pod pretekstem obrony integralności terytorialnej kraju.

 

sputniknews.com/cwik/Fot. Twitter Sputnik ČR


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij