23 stycznia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Banderyzm jest bardzo silny. On już jest na zewnątrz, on jest manifestowany i jest antypolski – mówił poseł ruchu Kukiz'15 Sylwester Chruszcz, komentując narastające tendencje nacjonalistyczne na Ukrainie.

Odnosząc się do marszu z okazji rocznicy urodzin Stepana Bandery, który kilka dni temu przeszedł ulicami Kijowa, polityk ruchu Kukiz’15 stwierdził, że świadczy to o tym, że "spełnia się czarny scenariusz (...), że my, jako Polska, nie zbudowaliśmy nad Dnieprem opcji proukraińskiej, ale antybanderowskiej".

– Ten, kto był we Lwowie, widział, że banderyzm jest bardzo silny. On już jest na zewnątrz, on jest manifestowany i jest antypolski

– ocenił Sylwester Chruszcz.

Na pytanie, czy jest szansa, że Ukraina zaakceptuje prawdę historyczną w sprawie rzezi Wołyńskiej, polityk odparł, że "musi to zrobić".

– Jeżeli (Ukraina – red.) chce należeć do narodów wolnych, europejskich, państw narodowych, ceniących swoją tożsamość, ale jednak żyjących ze swoimi sąsiadami (...), to oni muszą się cofnąć i powiedzieć: tak, stała się straszna rzecz

– stwierdził Sylwester Chruszcz oraz podkreślił, że Polacy nie są "antyukraińscy", ale "antybanderowscy".

– My chcemy prawdy o tej zbrodni

– tłumaczył.

Zdaniem posła Kukiz'15 Polska w relacjach z Ukrainą powinna przyjąć bardziej radykalną postawę niż obecnie.

– W Bieszczadach czy w ogóle na południowym-wschodzie Polski powinniśmy zabronić budowania pomników, które mówią o UPA. (...) To oczyszczenie Polski z tych nazistowskich symboli też pokaże Ukraińcom, że my tego totalnie, fundamentalnie nie tolerujemy

– dodał poseł ruchu Kukiz’15.

– Jeżeli chodzi o Banderę, to powinniśmy powiedzieć wprost: "tak, chcemy wam pomagać, chcemy niepodległej Ukrainy, macie w nas wielkiego przyjaciela, ale szanujcie nas". Nie wyobrażam sobie, że my tam wysyłamy pomoc, a oni dają nam embargo na nasze produkty spożywcze

– podkreśla polityk.

W dalszej części programu rozmawiano także o ostatnim parlamentarnym kryzysie i najważniejszych wydarzeniach 2016 roku.

Rozmawiała Agnieszka Radzik
Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/wSensie
Fot. wSensie

Więcej z tej kategorii...

Jackowski (PiS): To były niemieckie obozy koncentracyjne. Nie organizowali ich jacyś abstrakcyjni naziści [WIDEO]

To jest dość eufemistyczna formuła, która pozwala zrelatywizować odpowiedzialność za te straszliwe zbrodnie – powiedział w rozmowie z wSensie.pl Jan Maria Jackowski, który nie zgadza się ze stanowiskiem Pawła Rabieja, zdaniem którego obozy koncentracyjne nie były niemieckie, ale "nazistowskie".

Chruszcz (Kukiz'15): Jeśli PO i N krytykują zmiany w samorządach, to jest tu drugie i trzecie dno [WIDEO]

Ważymy argumenty za i przeciw – zaznaczył w rozmowie z wSensie.pl Sylwester Chruszcz, zapytany o stosunek swojego ugrupowania do zapowiadanych zmian w ordynacji samorządowej.

Korwin-Mikke: Walka między Obamą a Clinton w poprzednich wyborach była walką między skrzydłem prożydowskim a proarabskim [WIDEO]

Barack Obama był reprezentantem sił promuzułmańskich. On jest – nie wiem czy wierzącym, ale obrzezanym – muzułmaninem – powiedział w rozmowie z wSensie.pl Janusz Korwin-Mikke.

Grabiec (PO): Donald Tusk jest szansą na wyższą pozycję międzynarodową Polski [WIDEO]

Z całą pewnością w interesie Polski jest to, żeby Donald Tusk pełnił funkcję przewodniczącego Radzie Europejskiej jak najdłużej. Byłoby dobrze, żeby rząd PiS korzystał z tego atutu, jakim jest jego obecność w tych strukturach – mówił rzecznik PO Jan Grabiec w rozmowie wSensie.pl.

Polski Trump? Chruszcz (Kukiz'15): Kukiz, Paweł Kukiz [WIDEO]

Prezydentura pana Obamy była miałka. Proszę zauważyć, że pod koniec jego prezydentury cały świat płonął – powiedział w rozmowie z wSensie.pl poseł ruchu Kukiz'15 Sylwester Chruszcz.

Tarczyński (PiS) o zgłoszeniu Owsiaka do nagrody Nobla przez Joannę Schmidt: Może ona sama zasługuje na jakąś nagrodę, np. "podróżnik roku"? [WIDEO]

Jest to jakaś próba wybrnięcia wizerunkowego i pokazania się z dobrej strony. Chciałbym, żeby posłowie wykonywali swoją pracę, a nie zajmowali się akcjami PR-owymi – stwierdził Dominik Tarczyński w rozmowie wSensie.pl.

Bejda (PSL) o Błaszczaku: Nie wiem, czy nie będzie chciał zmienić nazwy resortu na Ministerstwo Straszenia [WIDEO]

Dla mnie jest to absolutnie próba zastraszenia Polaków – tak można dosadnie jednym zdaniem to podsumować. Przecież każdy Polak ma prawo do demonstrowania, do pokojowej demonstracji – powiedział w rozmowie z wSensie.pl poseł PSL Paweł Bejda, odnosząc się do informacji o identyfikowaniu uczestników protestów pod sejmem.

Kierwiński (PO): Z przykrością stwierdzam, że zbliżamy się do państwa policyjnego [WIDEO]

Jeżeli publikowane są zdjęcia osób, które przyszły na pokojową demonstrację, jeżeli minister Błaszczak mówi, że te osoby są identyfikowane przez policje, to widać, że w Polsce niedługo legalne demonstrację będą stały pod znakiem zapytania – powiedział Marcin Kierwiński w rozmowie z wSensie.pl.

 

 

Kowalczyk o wyłudzeniach VAT: Służby powinny sprawdzić, czy władze nie przymykały oczu

Polska

Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, uważa, że odpowiednie służby powinny sprawdzić, czy władze w ostatnich latach nie przymykały oczu na wyłudzenia podatku VAT na fikcyjnym eksporcie.

Rostowski: Tuskowi może pomóc brak poparcia Kaczyńskiego

Polska

Były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski uważa, że stwierdzenie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że wybór donalda Tuska na kolejną kadencję "nie jest polską racją stanu", może Tuskowi pomóc, a nie zaszkodzić.

Orban: Europa ponadnarodowa jest iluzją

Świat

Zdaniem premiera Węgier Viktora Orbana, Europa powinna być "wielobiegunowa" i pożegnać się z iluzją federalizmu.

Największa nad Bałtykiem grupa stoczniowa. Morawiecki: Będzie jedną z gospodarczych lokomotyw

Gospodarka

Towarzystwo Finansowe Silesia sprzedało Stocznię Szczecińską za 100 mln zł Funduszowi Inwestycyjnemu Mars. Dzięki tej transakcji może powstać jedna z większych w Europie i największa nad Bałtykiem grupa stoczniowa.

Premier Holandii w liście do mieszkańców kraju: Zachowujcie się normalnie albo wyjedźcie

Świat

Mark Rutte w opublikowanym przez holenderskie media liście do "wszystkich Holendrów" napisał, że jego rodacy muszą "aktywnie bronić swoich wartości".

Opozycja marzeń

Opinie

Prawo i Sprawiedliwość popełnia błędy, czasem nawet spore. Jak zresztą każda partia rządząca. Ale przy takiej opozycji, żeby osłabić pozycję PiS, potrzebna byłaby naprawdę potężna wtopa rządzących.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

2017 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.