22 lutego 2017
środa
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Banderyzm jest bardzo silny. On już jest na zewnątrz, on jest manifestowany i jest antypolski – mówił poseł ruchu Kukiz'15 Sylwester Chruszcz, komentując narastające tendencje nacjonalistyczne na Ukrainie.

Odnosząc się do marszu z okazji rocznicy urodzin Stepana Bandery, który kilka dni temu przeszedł ulicami Kijowa, polityk ruchu Kukiz’15 stwierdził, że świadczy to o tym, że "spełnia się czarny scenariusz (...), że my, jako Polska, nie zbudowaliśmy nad Dnieprem opcji proukraińskiej, ale antybanderowskiej".

– Ten, kto był we Lwowie, widział, że banderyzm jest bardzo silny. On już jest na zewnątrz, on jest manifestowany i jest antypolski

– ocenił Sylwester Chruszcz.

Na pytanie, czy jest szansa, że Ukraina zaakceptuje prawdę historyczną w sprawie rzezi Wołyńskiej, polityk odparł, że "musi to zrobić".

– Jeżeli (Ukraina – red.) chce należeć do narodów wolnych, europejskich, państw narodowych, ceniących swoją tożsamość, ale jednak żyjących ze swoimi sąsiadami (...), to oni muszą się cofnąć i powiedzieć: tak, stała się straszna rzecz

– stwierdził Sylwester Chruszcz oraz podkreślił, że Polacy nie są "antyukraińscy", ale "antybanderowscy".

– My chcemy prawdy o tej zbrodni

– tłumaczył.

Zdaniem posła Kukiz'15 Polska w relacjach z Ukrainą powinna przyjąć bardziej radykalną postawę niż obecnie.

– W Bieszczadach czy w ogóle na południowym-wschodzie Polski powinniśmy zabronić budowania pomników, które mówią o UPA. (...) To oczyszczenie Polski z tych nazistowskich symboli też pokaże Ukraińcom, że my tego totalnie, fundamentalnie nie tolerujemy

– dodał poseł ruchu Kukiz’15.

– Jeżeli chodzi o Banderę, to powinniśmy powiedzieć wprost: "tak, chcemy wam pomagać, chcemy niepodległej Ukrainy, macie w nas wielkiego przyjaciela, ale szanujcie nas". Nie wyobrażam sobie, że my tam wysyłamy pomoc, a oni dają nam embargo na nasze produkty spożywcze

– podkreśla polityk.

W dalszej części programu rozmawiano także o ostatnim parlamentarnym kryzysie i najważniejszych wydarzeniach 2016 roku.

Rozmawiała Agnieszka Radzik
Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/wSensie
Fot. wSensie

Więcej z tej kategorii...

Jackowski (PiS) o Szczerbie: Chciał przypomnieć o swojej obecności [WIDEO]

Argumentacja, jaka została użyta do tego wniosku, jest niemerytoryczna, ponieważ marszałek sejmu wykonywał swoje ustawowe i konstytucyjne obowiązki – powiedział w rozmowie z wSensie.pl Jan Maria Jackowski, komentując wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego.

Furgo (N): Niech Macierewicz nie obiecuje, tylko działa. Sprzęt marynarki wojennej to złom, muzeum [WIDEO]

Żeby było jasne, ja trzymam bardzo mocno kciuki za pana ministra Macierewicza, tylko niech coś wreszcie się stanie – mówił Grzegorz Furgo w rozmowie z wSensie.pl, odnosząc się do planów szefa MON w kwestii zakupu śmigłowców dla polskiej armii.

Grabiec (PO): PiS jest jak komunistyczni "utrwalacze demokracji" [WIDEO]

To oświadczenie jest skandaliczne. Niestety kompromituje polski rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości zagranicą – powiedział w rozmowie z wSensie.pl Jan Grabiec, komentując odpowiedź polskiego MSZ wystosowaną do Komisji Europejskiej w sprawie przestrzegania zasad praworządności w Polsce.

Szczerba (PO): Kompleksy wobec Donalda Tuska są dla Kaczyńskiego trudne do udźwignięcia [WIDEO]

To chora wyobraźnia ministra Jakiego powoduje takie newsy – powiedział wSensie.pl Michał Szczerba, komentując słowa wiceministra sprawiedliwości, który zasugerował, że za plotkami na temat wydania europejskiego nakazu aresztowania dla Donalda Tuska może stać właśnie środowisko byłego premiera.

Czarnecki (PiS) o słowach Timmermansa: "Baju, baju, będziesz w raju" [WIDEO]

Dzisiaj Europa ma dużo poważniejsze wyzwania, niż osobiste wojenki komisarza z Holandii – stwierdził Ryszard Czarnecki w rozmowie z wSensie.pl, komentując słowa Fransa Timmermansa, który wezwał kraje członkowskie UE do zaangażowania się w spór prawny z Polską.

Lubnauer (N): Waszczykowski przegrał pyskówkę z Timmermansem [WIDEO]

Nie zaiskrzyli jak gwiazdy – powiedziała Katarzyna Lubnauer w rozmowie z wSensie.pl, oceniając udział przedstawicieli polskich władz w 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Pięta (PiS): Tusk powinien mieć postawione zarzuty zdrady dyplomatycznej [WIDEO]

Od Polaka czegoś wymagamy, od Polaka czegoś oczekujemy, a w mojej ocenie pan Donald Tusk, będąc premierem rządu Rzeczypospolitej, najpierw realizował politykę prorosyjską, a potem – proniemiecką – powiedział wSensie.pl Stanisław Pięta.

Michał Kamiński (UED): Nic, co wychodzi z ust Jarosława Kaczyńskiego, nie brzmi dla mnie poważnie [WIDEO]

Uważam, że to jest w oczywistym polskim interesie – powiedział w rozmowie z wSensie.pl Michał Kamiński, odnosząc się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że poparcie reelekcji Donalda Tuska na stanowisko szefa RE nie leży w interesie Polski.

 

 

Solidarność szefowych rządu? Kopacz: Nie latałam wojskową CASĄ do domu, ale premier ma takie prawo

Polska

Nie jest to coś złego, że ktoś wsiada do samolotu i lata. Jeśli to jest coś nagannego, to proszę rozliczać każdego posła – komentowała podróż premier Beaty Szydło samolotem wojskowym do Krakowa Ewa Kopacz.

Kaczyński o "przewietrzeniu" samorządów i "uniemożliwieniu przejęcia służby zdrowia"

Polska

Wybory samorządowe są bardzo ważne, ich wyniki będą miały odzwierciedlenie w kolejnych wyborach parlamentarnych, więc od nich należy rozpocząć przygotowania – mówił szef PiS podczas spotkania z częścią mazowieckich struktur PiS.

Niecik o Wiśniewskim: Jest kłamcą, mówił o miłości, a zaraz zdradził i się rozstał

Po godzinach

Gwiazdor muzyki disco polo zaatakował ogół celebrytów. Imiennie oberwało się Michałowi Wiśniewskiemu. Tomasz Niecik zapewnił przy tym, że on sam pozostaje sobą.

Kownacki o podróżach Szydło wojskową CASĄ do domu: "Samoloty są po to, żeby latać"

Polska

Wiceszef MON Bartosz Kownacki odniósł się do informacji dziennika "Rzeczpospolita" o tym, że premier Szydło w dniu wypadku rządowej kolumny przyleciała z Warszawy do Krakowa wojskowym samolotem transportowym CASA.

Globus Polski z "Ucha prezesa" wreszcie na rynku. Czy zakupią go szkoły?

Bez komentarza

Do sprzedaży trafiły inspirowane serialem "Ucho prezesa" globusy, na których widnieje wyłącznie Polska.  Do globusów dołączane są  naklejki z nieistniejącym państwem "San Escobar".

Belka o Amber Gold: Już po reklamie było wiadomo, że to gruby przekręt. "Trzeba być analfabetą, żeby do czegoś takiego nie dojść"

Polska

Były szef NBP Marek Belka powiedział przed sejmową komisją ds. Amber Gold, że nie jest prawdą, iż Narodowy Bank Polski nic nie zrobił w tej sprawie.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

2017 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.