18 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Popularny publicysta i pisarz Rafał Ziemkiewicz komentuje dla wSensie.pl zawetowanie przez prezydenta dwóch ustaw dotyczących systemu sądownictwa w Polsce oraz całej wojny polsko-polskiej, która nasiliła się podczas próby zreformowania wymiaru sprawiedliwości przez PiS.

– Przypomnijmy sobie jak to było: w środku nocy, niemalże z godziny na godzinę pojawia się rzekomo projekt poselski, z tym projektem nagle zaczyna się obłęd, taki Blitzkrieg legislacyjny, porównywalny z tym, jak PO robiła skok na OFE. Szybko jedno czytanie, drugie czytanie przez noc, przepuszczenie tego przez komisję bez żadnej dyskusji, bez żadnych konsultacji... Pozwolił tego uniknąć chwyt z projektem poselskim, co jest chwytem fałszywym, bo każdy wie, że to nie poseł Dolata napisał, tylko w ministerstwie, u ministra Ziobro, ten projekt powstał. Jeszcze to takie dopychanie kolanem, żenujące sceny na komisji sejmowej, wyrywanie mikrofonu, to wszystko na Polaków zadziałało, że naprawdę wybuchła wielka podejrzliwość. Jeżeli w taki sposób władza próbuje coś przeforsować, znaczy, że w tym jest szwindel.

– komentuje Rafał Ziemkiewicz.

– Gdyby prezydent uległ naciskom i to podpisał, to nie dość, że mielibyśmy złe prawo i kolejnego bubla, bo to jest niestety u nas częste, ale przede wszystkim opozycja dostałaby ogromne paliwo i spore poważne,argumenty, żeby bujać tą łodzią, jaką Polska jest

– dodaje publicysta. 

Ziemkiewicz uważa, że weto prezydenta Andrzeja Dudy było kompletnym zaskoczeniem dla Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem publicysty nie jest w interesie Jarosława Kaczyńskiego i jego partii, żeby prezydent Andrzej Duda był samodzielną postacią. Z kolei zagrożeniem dla PiS – jak wskazuje Ziemkiewicz – może być obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który już raz poprowadził partię Jarosława Kaczyńskiego ku przegranej.

– Dwa lata (2005-2007 – red.) wszystkie media waliły w PiS oskarżeniami, że to są wariaci, którzy chcą wszystkich rozliczać, wszystkich uważają za skorumpowanych, wszędzie CBA wejdzie, wszystkich będą szpiegować itd. I dwa lata to spływało po PiS jak woda po kaczce. Po czym nagle wyskoczył pan Ziobro z akcją komandosów, którzy na dachu szpitala latali, żeby aresztować doktora G., chirurga, z tekstem, że złapaliśmy wielkiego łapówkarza i nagle w oczach przeciętnego Polaka cała ta propaganda, której dotąd nie słuchali, została uwiarygodniona… Naprawdę to był przełomowy moment i widzę, że nie wyciągnięto z tego wniosku. PiS rządzi w Polsce dlatego, że zyskał wielu wyborców umiarkowanych, którzy myślą może, że to są świry w tym PiS, ale tych "złodziei od ośmiorniczek to ja już mam dosyć" i trzeba ich wymienić.

– wyjaśnia Ziemkiewicz, który odnosi się też do ultimatum, które Komisja Europejska wyznaczyła polskiemu rządowi. Według niego Polska ma w przeciągu miesiąca rozwiązać problem dotyczący sądownictwa.  Jeśli to się nie uda, ma zostać uruchomiony artykuł dotyczący procedury o naruszeniu prawa unijnego w Polsce.

– To, co wykonał Frans Timmermans, jest absolutnym skandalem, właściwie zachował się jakby był kadrowym politykiem Platformy Obywatelskiej albo Nowoczesnej

– ocenia publicysta.

Zdaniem Rafała Ziemkiewicza "Komisja Europejska może nam naskoczyć".

Redaktor: Ewa Zajączkowska
Zdjęcia i montaż: Marcin Hernik/wSensie
Fot.: wSensie 

 

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Marek Jakubiak: Prawicowe rządy dokręcają śrubę przedsiębiorcom. To jest normalne? Nie wstyd wam?

Premier Morawiecki w swoim expose zapowiedział, że „ Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza przedsiębiorcze państwo”. Marek Jakubiak z Kukiz'15 skomentował: „Tam nic nie było o przedsiębiorczości, jak traktować przedsiębiorców”.

Słynny pseudo obrońca krzyża, a dzisiaj opozycjonista, Andrzej Hadacz dla wSensie: Ma być ustawa, że w sobotę i niedzielę nie będzie Internetu

Andrzej Hadacz, który kilka lat temu wcielał się w rolę obrońcy krzyża na Krakowskim Przedmieściu, obecnie walczy o... Konstytucję. Spod Pałacu Prezydenckiego skomentował dla wSensie protest opozycji. 

Szopka u prezydenta! Opozycja śpiewa kolędę o Konstytucji

Wczoraj pod Pałacem Prezydenckim odbył się protest w obronie Konstytucji "Łańcuch Światła - łańcuch ludzi pod pałacem prezydenckim". Skupił on zwolenników opozycji.

Kosiniak-Kamysz: Premier Morawiecki nie czuje klimatów polskiej wsi

Przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz krytycznie odniósł się do wczorajszego expose premiera Mateusza Morawieckiego w aspekcie rolnictwa. Premier zapowiedział m.in. zabieganie o wyższe dopłaty dla rolników oraz walkę z ASF, który rozprzestrzenił się w Polsce dotykając małych i średnich producentów trzody chlewnej.

Niesiołowski o premierze Morawieckim: To popychadło i marionetka

Stefan Niesiołowski (Unia Europejskich Demokratów) odniósł się do objęcia przez Mateusza Morawieckiego stanowiska premiera RP oraz zachowania dwóch resortów: finansów i rozwoju.

"Zostawcie nam nasze miejsca pracy!" Kolejne protesty w Warszawie

8 grudnia do Warszawy przyjechało kilka tysięcy osób, by zamanifestować swój sprzeciw wobec planowanego wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego. Przekaz był jasny: "Zostawcie nam nasze miejsca pracy!", "Nie zabierajcie jedynego źródła utrzymania!" Czy parlamentarzyści mimo wszystko, w imię ideologii poprą zakaz?

Fanatyczni Obywatele RP… znawcami tematyki rolnej

Podczas piątkowej manifestacji zwolenników opozycji z Obywateli RP i KOD lider jednego z opozycyjnych ugrupowań nieumiejętnie próbował podchwycić hasła rolnicze.

Koniec zwierząt w cyrku? Kolejna wojna pseudoekologów

Cyrk Zalewski – 135 lat wspaniałych tradycji, siedem pokoleń artystów oraz towarzyszących im zwierząt, dających radość szczególnie najmłodszej widowni...

TYLKO U NAS! Były poseł PO przeszedł do Jarosława Gowina

Polska

Były parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej, Andrzej Gut-Mostowy dołączył do nowego ugrupowania Jarosława Gowina – Porozumienie. Pochodzący z Zakopanego Gut-Mostowy wszedł w skład regionalnych władz ugrupowania.

Biedroń o Kaczyńskim: To jest cienki Jarek. Za dwa lata nie będzie Prawa i Sprawiedliwości [WIDEO]

Bez komentarza

Prezydent Słupska, Robert Biedroń postanowił skierować przesłanie do wszystkich Polaków. Biedroń w nagraniu wideo odwołuje się do Jarosława Kaczyńskiego i frakcji rządzącej.

Sikorski: Prezes Kaczyński jest wrednym dziadygą

Polska

Były szef MSZ i MON, Radosław Sikorski w wywiadzie dla Radia Zet nazwał Prezesa Kaczyńskiego "wredną dziadygą". Polityk odniósł się także do swojej wypowiedzi z początku grudnia, kiedy nazwał premier Beatę Szydło "wrednym babsztylem".

SEJMUSZKI ODC. 04: Wiemy czym najprawdopodobniej zajmie się Beata Kempa

Polska

SEJMUSZKI to nieregularny przegląd sejmowych plotek i ploteczek. Tego, czego posłowie i senatorowie nie powiedzą pod nazwiskiem, a co jednocześnie jest tajemnicą poliszynela w gmachach na Wiejskiej.

Nowe twarze w rządzie Morawieckiego. Znamy nazwiska nowych współpracowników Morawieckiego

Polska

Minął raptem tydzień od zaprzysiężenia nowego rządu, a już pojawiły się głosy dotyczące rekonstrukcji. Jak donosi "Fakt", znamy pierwsze nazwiska nowych twarzy w rządzie Morawieckiego.

Seksafera z Amber Gold w tle. Prezes firmy umawiał się z mężczyznami na homoportalu

Polska

Marcin P., prezes Amber Gold miał dość szerokie upodobania. Jednym z nich było umawianie się z homoseksualistami poprzez portal internetowy. Jak informuje "Super Express", prokuratura potwierdziła ten wątek, ale nie wnikała w niego głębiej.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.