22 sierpnia 2017
wtorek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Popularny publicysta i pisarz Rafał Ziemkiewicz komentuje dla wSensie.pl zawetowanie przez prezydenta dwóch ustaw dotyczących systemu sądownictwa w Polsce oraz całej wojny polsko-polskiej, która nasiliła się podczas próby zreformowania wymiaru sprawiedliwości przez PiS.

– Przypomnijmy sobie jak to było: w środku nocy, niemalże z godziny na godzinę pojawia się rzekomo projekt poselski, z tym projektem nagle zaczyna się obłęd, taki Blitzkrieg legislacyjny, porównywalny z tym, jak PO robiła skok na OFE. Szybko jedno czytanie, drugie czytanie przez noc, przepuszczenie tego przez komisję bez żadnej dyskusji, bez żadnych konsultacji... Pozwolił tego uniknąć chwyt z projektem poselskim, co jest chwytem fałszywym, bo każdy wie, że to nie poseł Dolata napisał, tylko w ministerstwie, u ministra Ziobro, ten projekt powstał. Jeszcze to takie dopychanie kolanem, żenujące sceny na komisji sejmowej, wyrywanie mikrofonu, to wszystko na Polaków zadziałało, że naprawdę wybuchła wielka podejrzliwość. Jeżeli w taki sposób władza próbuje coś przeforsować, znaczy, że w tym jest szwindel.

– komentuje Rafał Ziemkiewicz.

– Gdyby prezydent uległ naciskom i to podpisał, to nie dość, że mielibyśmy złe prawo i kolejnego bubla, bo to jest niestety u nas częste, ale przede wszystkim opozycja dostałaby ogromne paliwo i spore poważne,argumenty, żeby bujać tą łodzią, jaką Polska jest

– dodaje publicysta. 

Ziemkiewicz uważa, że weto prezydenta Andrzeja Dudy było kompletnym zaskoczeniem dla Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem publicysty nie jest w interesie Jarosława Kaczyńskiego i jego partii, żeby prezydent Andrzej Duda był samodzielną postacią. Z kolei zagrożeniem dla PiS – jak wskazuje Ziemkiewicz – może być obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który już raz poprowadził partię Jarosława Kaczyńskiego ku przegranej.

– Dwa lata (2005-2007 – red.) wszystkie media waliły w PiS oskarżeniami, że to są wariaci, którzy chcą wszystkich rozliczać, wszystkich uważają za skorumpowanych, wszędzie CBA wejdzie, wszystkich będą szpiegować itd. I dwa lata to spływało po PiS jak woda po kaczce. Po czym nagle wyskoczył pan Ziobro z akcją komandosów, którzy na dachu szpitala latali, żeby aresztować doktora G., chirurga, z tekstem, że złapaliśmy wielkiego łapówkarza i nagle w oczach przeciętnego Polaka cała ta propaganda, której dotąd nie słuchali, została uwiarygodniona… Naprawdę to był przełomowy moment i widzę, że nie wyciągnięto z tego wniosku. PiS rządzi w Polsce dlatego, że zyskał wielu wyborców umiarkowanych, którzy myślą może, że to są świry w tym PiS, ale tych "złodziei od ośmiorniczek to ja już mam dosyć" i trzeba ich wymienić.

– wyjaśnia Ziemkiewicz, który odnosi się też do ultimatum, które Komisja Europejska wyznaczyła polskiemu rządowi. Według niego Polska ma w przeciągu miesiąca rozwiązać problem dotyczący sądownictwa.  Jeśli to się nie uda, ma zostać uruchomiony artykuł dotyczący procedury o naruszeniu prawa unijnego w Polsce.

– To, co wykonał Frans Timmermans, jest absolutnym skandalem, właściwie zachował się jakby był kadrowym politykiem Platformy Obywatelskiej albo Nowoczesnej

– ocenia publicysta.

Zdaniem Rafała Ziemkiewicza "Komisja Europejska może nam naskoczyć".

Redaktor: Ewa Zajączkowska
Zdjęcia i montaż: Marcin Hernik/wSensie
Fot.: wSensie 

 

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Kukiz połączy siły z Dudą? Ścigaj (K'15) dla wSensie: "Jesteśmy kibicami pana prezydenta"

Te doniesienia medialne przeczytałam ze zdziwieniem. Myślę, że to trochę zbyt wysoka, daleka interpretacja słów kolegi Marka Jakubiaka – mówi Agnieszka Ścigaj, odnosząc się do spekulacji, jakoby ruch Kukiz'15 i PSL mieliby tworzyć byt polityczny pod patronatem prezydenta.

Kosiniak-Kamysz dla wSensie: Cenimy swoją podmiotowość, ale z prezydentem możemy szukać porozumienia [WIDEO]

Decyzje pana prezydenta o zawetowaniu ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, o Sądzie Najwyższym, o KRS, brak zgody na propozycje ministra Macierewicza w sprawie nominacji generalskich spowodowały, że pojawiła się przestrzeń do współpracy – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.

Grabiec dla wSensie: Miesięcznice ośmieszają PiS. Na kontrmiesięcznicach bywa więcej uczestników [WIDEO]

Widać, że polityka prowadzona przez Antoniego Macierewicza w ciągu ostatnich 20 miesięcy w Wojsku Polskim nie podoba się prezydentowi Andrzejowi Dudzie i można powiedzieć nareszcie prezydent zabrał głos – powiedział poseł Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.

Szramka (K'15) dla wSensie: Brak zaproszenia dla Pawła Kukiza to brudna polityka Macierewicza [WIDEO]

Antoni Macierewicz miał dobry początek. Wprowadził kilka dobrych zmian, natomiast teraz widzimy, że brakuje tych najważniejszych rzeczy jak choćby reforma systemu dowodzenia, czy awansowania w wojsku. Na to czeka masa żołnierzy – powiedział poseł Paweł Szramka z klubu Kukiz'15.

Sawicki dla wSensie: Prezydent Duda ma przyzwolenie od Kaczyńskiego na ''udawaną samodzielność'' [WIDEO]

To są stracone dwa lata dla Polski, bo Andrzej Duda w kampanii bardzo mocno podnosił kwestię, że nie będzie strażnikiem żyrandola i notariuszem partii rządzącej, a przez dwa lata robił to aż nadto – ocenił działalność głowy państwa były minister rolnictwa Marek Sawicki.

Czy Polska powinna dostać pieniądze od Niemiec za szkody wojenne? [SONDA]

Reporterzy wSensie.pl postanowili spytać mieszkańców Warszawy, czy ich zdaniem Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowania za straty powstałe w wyniku drugiej wojny światowej.

Warszawa pamięta o swoich Bohaterach

Mieszkańcy stolicy oddali hołd Powstańcom Warszawskim. "To jest nasz obowiązek, nie wyobrażam sobie, żeby mnie tu nie było'' – powiedziała nam jedna z napotkanych osób. Byliśmy na Placu Zamkowym.

Warzecha komentuje "ultimatum" dane Polsce przez Fransa Timmermansa: Skompromitował się, jego pogróżki są bez pokrycia

Dla Timmermansa fakty i prawda nie są istotne, ważne, żeby się do rządu Prawa i Sprawiedliwości w ten czy inny sposób przyczepić – ocenił w rozmowie wSensie.pl Łukasz Warzecha.

Cenckiewicz na tropie. Jaruzelski aktywnie zwalczał podziemie antykomunistyczne po wojnie?

Polska

Wojciech Jaruzelski – wbrew temu, co o sobie mówił – aktywne zwalczał podziemie antykomunistyczne; był nie tylko oficerem zwiadu, ale też śledczym LWP – stwierdził Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

Wolontariusz stawia do pionu ministra: "Błaszczak, proszę cię – przestań pi....lić. Nikt ci w to nie wierzy" [WIDEO]

Bez komentarza

Nieznany z nazwiska wolontariusz z Borów Tucholskich ostro krytykuje ministra Mariusza Błaszczaka i apeluje do niego, by "wziął się do roboty", bo widział go w "zaj.....ym kaszkiecie na głowie i z wywalonym brzuszyskiem na plaży".

Petru się doigrał. Minister z PiS pozwie lidera Nowoczesnej

Polska

Ryszard Petru zostanie pozwany przez zastępcę koordynatora służb specjalnych i sekretarza stanu w KPRM Macieja Wąsika. Lider Nowoczesnej może mieć z tego tytułu spore kłopoty.

Ludzie z Rotary Club przejmują dane medyczne Polaków

Polska

Od dwóch tygodni wszystkie dane medyczne Polaków zaczynają spływać do jednej serwerowni we Wrocławiu. To dane wrażliwe, ważne także ze względu na bezpieczeństwo państwa. Teraz informacje o naszych chorobach trafią do ludzi podejrzewanych o współpracę ze służbami i obcym wywiadem.

Rozenek-Majdan o francuskich kochankach: Polacy są zdecydowanie lepsi, szczególnie...

Po godzinach

Żona Radosława Majdana przy okazji kręcenia "Projektu Lady" w Paryżu, gdy rozmowa zeszła na temat francuskich kochanków, pochwaliła się, że przez trzy lata miała narzeczonego właśnie z tego kraju.

Cejrowski o nawałnicach: "Kto nie łazi do kościoła, temu się wyłożyło"

Bez komentarza

Znany podróżnik i publicysta Wojciech Cejrowski na antenie Radia Koszalin w oryginalny sposób skomentował wydarzenia związane z nawałnicami, które zniszczyły znaczne połacie województwa pomorskiego.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.