19 października 2017
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

Popularny publicysta i pisarz Rafał Ziemkiewicz komentuje dla wSensie.pl zawetowanie przez prezydenta dwóch ustaw dotyczących systemu sądownictwa w Polsce oraz całej wojny polsko-polskiej, która nasiliła się podczas próby zreformowania wymiaru sprawiedliwości przez PiS.

– Przypomnijmy sobie jak to było: w środku nocy, niemalże z godziny na godzinę pojawia się rzekomo projekt poselski, z tym projektem nagle zaczyna się obłęd, taki Blitzkrieg legislacyjny, porównywalny z tym, jak PO robiła skok na OFE. Szybko jedno czytanie, drugie czytanie przez noc, przepuszczenie tego przez komisję bez żadnej dyskusji, bez żadnych konsultacji... Pozwolił tego uniknąć chwyt z projektem poselskim, co jest chwytem fałszywym, bo każdy wie, że to nie poseł Dolata napisał, tylko w ministerstwie, u ministra Ziobro, ten projekt powstał. Jeszcze to takie dopychanie kolanem, żenujące sceny na komisji sejmowej, wyrywanie mikrofonu, to wszystko na Polaków zadziałało, że naprawdę wybuchła wielka podejrzliwość. Jeżeli w taki sposób władza próbuje coś przeforsować, znaczy, że w tym jest szwindel.

– komentuje Rafał Ziemkiewicz.

– Gdyby prezydent uległ naciskom i to podpisał, to nie dość, że mielibyśmy złe prawo i kolejnego bubla, bo to jest niestety u nas częste, ale przede wszystkim opozycja dostałaby ogromne paliwo i spore poważne,argumenty, żeby bujać tą łodzią, jaką Polska jest

– dodaje publicysta. 

Ziemkiewicz uważa, że weto prezydenta Andrzeja Dudy było kompletnym zaskoczeniem dla Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem publicysty nie jest w interesie Jarosława Kaczyńskiego i jego partii, żeby prezydent Andrzej Duda był samodzielną postacią. Z kolei zagrożeniem dla PiS – jak wskazuje Ziemkiewicz – może być obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który już raz poprowadził partię Jarosława Kaczyńskiego ku przegranej.

– Dwa lata (2005-2007 – red.) wszystkie media waliły w PiS oskarżeniami, że to są wariaci, którzy chcą wszystkich rozliczać, wszystkich uważają za skorumpowanych, wszędzie CBA wejdzie, wszystkich będą szpiegować itd. I dwa lata to spływało po PiS jak woda po kaczce. Po czym nagle wyskoczył pan Ziobro z akcją komandosów, którzy na dachu szpitala latali, żeby aresztować doktora G., chirurga, z tekstem, że złapaliśmy wielkiego łapówkarza i nagle w oczach przeciętnego Polaka cała ta propaganda, której dotąd nie słuchali, została uwiarygodniona… Naprawdę to był przełomowy moment i widzę, że nie wyciągnięto z tego wniosku. PiS rządzi w Polsce dlatego, że zyskał wielu wyborców umiarkowanych, którzy myślą może, że to są świry w tym PiS, ale tych "złodziei od ośmiorniczek to ja już mam dosyć" i trzeba ich wymienić.

– wyjaśnia Ziemkiewicz, który odnosi się też do ultimatum, które Komisja Europejska wyznaczyła polskiemu rządowi. Według niego Polska ma w przeciągu miesiąca rozwiązać problem dotyczący sądownictwa.  Jeśli to się nie uda, ma zostać uruchomiony artykuł dotyczący procedury o naruszeniu prawa unijnego w Polsce.

– To, co wykonał Frans Timmermans, jest absolutnym skandalem, właściwie zachował się jakby był kadrowym politykiem Platformy Obywatelskiej albo Nowoczesnej

– ocenia publicysta.

Zdaniem Rafała Ziemkiewicza "Komisja Europejska może nam naskoczyć".

Redaktor: Ewa Zajączkowska
Zdjęcia i montaż: Marcin Hernik/wSensie
Fot.: wSensie 

 

 

hodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Czym zajmuje się coach? "Nie podaję gotowych rozwiązań. Wydobywam twoje zasoby, ale to ty jesteś ekspertem swojego życia" [wideo]

Moimi klientami są bardzo różni ludzie. Najczęściej trafiają do mnie osoby, które chcą zmienić pracę, poszukują pracy, swojej tożsamości zawodowej – powiedział coach Jacek Hebda.

Protest rezydentów – faktyczna walka o poprawę jakości służby zdrowia czy polityczny atak na PiS?

Protest lekarzy rezydentów nabiera tempa, do sprzeciwu i walki o wyższe wynagrodzenia i większe nakłady na służbę zdrowia przyłączają się lekarze innych specjalizacji medycznych. Pytanie czy to jest faktyczna walka o poprawę jakości oferowanych usług medycznych?

Wielka manipulacja i wrzask o Puszczę Białowieską. Kto ma rację w tym sporze? Obszerny wywiad z ekspertem

Puszcza Białowieska to pole bitwy między leśnikami, a ekoaktywistami o to, kto lepiej wie, jak zająć się tym ekosystemem i jak zwalczyć problem trawiący ją dosłownie i w przenośni, czyli kornika drukarza. Gościem studio wSensie.pl jest dr Piotr Lutyk, specjalista w zakresie ochrony ekosystemów leśnych.

Lubnauer (Nowoczesna): W Polsce mamy do czynienia z łamaniem zasad państwa prawa

Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer skomentowała poparcie przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną rezolucji przeciwko Polsce.

CBA zatrzymało szefa Rady Nadzorczej Grupy Azoty i pracownika Grupy Lotos. Dla PO to "tragikomedia", PiS cieszy się ze skuteczności służb antykorupcyjnych

6 osób, w tym szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. zostało zatrzymanych przez lubelską delegaturę CBA. Chodzi o 40 mln zł łapówki.

Lekarze rezydenci chcą podwyżek. Kopacz: Nie chodzi tylko o podwyżki, ale o ogólną sytuację w służbie zdrowia [WIDEO]

O komentarz do protestów lekarzy-rezydentów poprosiliśmy byłą premier i Minister Zdrowia z czasów rządów Platformy Obywatelskiej Ewę Kopacz. PO obecnie popiera działania osób, które zaczynają swoją karierę zawodową w służbie zdrowia.

PiS złożyło propozycje ustaw o SN i KRS na ręce prezydenta. Terlecki i Skurkiewicz komentują

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało dla prezydenta Andrzeja Dudy swoje propozycje dotyczące reformy polskiego systemu sądownictwa. Politycy PiS nie chcą jednak komentować zawartych w propozycjach treści dopóki oficjalnie nie odniesie się do nich sam prezydent.

Paweł Kukiz o projekcie Kukiz'15 ws. normalizacji dostępu do broni: Jeżeli ustawa będzie w takim kształcie z pewnością za nią nie zagłosuję

Ruch Kukiz'15 przygotował projekt nowelizacji Ustawy o broni i amunicji, normalizujący uzyskanie pozwolenia na posiadanie broni palnej. Lider ugrupowania, Paweł Kukiz zapowiedział, że nie poprze projektu jeżeli pójdzie pod głosowanie w takiej formie, ponieważ jest on zbyt liberalny.

Mer Kaliningradu: Nie bijcie turystów

Świat

Rosyjska gościnność jest... specyficzna. Mer Kaliningradu, Aeksander Jaroszuk wezwał mieszkańców, by nie bili turystów przyjeżdżających na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w przyszłym roku.

Wielowieyska! Co? Od kibiców won!

Opinie

Przeglądając internet w poszukiwaniu przeróżnych ciekawostek, natknęłam się na facebookowe elaboraty Dominiki Wielowieyskiej. Delikatnym ruchem palca wskazującego zniżałam rolkę przewijania ku dołowi.

Szwedzkie kretynizmy na temat polskiego antysemityzmu

Świat

Szefowa Forum foer Ievande (Forum Historii Żywej) Ingrid Lomfors prawdopodobnie pozazdrościła swoim zachodnim "historykom" rozgłosu zdobytego na szkalowaniu Polski i Polaków. Na łamach pisma "Dagens Nyheter" Szwedka powtórzyła pseudonaukowe tezy zaprezentowane wcześniej we włoskim dzienniku "Corriere della Sera".

Prymas Polak grozi kapłanom: Jeśli moi księża będą mieli coś przeciwko uchodźcom, zostaną ukarani!

Polska

Chrystus cierpi w uchodźcach i musimy się na tych uchodźców otworzyć – powiedział w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" prymas Polski Wojciech Polak.

Niesiołowski: Pisowski reżim usiłuje stworzyć mit Lecha Kaczyńskiego jako wybitnego polityka, a to był mierny człowiek

Bez komentarza

Stefan Niesiołowski (Europejscy Demokraci) postanowił po raz kolejny zaatakować Prawo i Sprawiedliwość. Na swoim Facebooku umieścił ostry wpis, w którym dostało się także śp. Lechowi Kaczyńskiemu.

Macierewicz pozywa "Fakt". Za kłamstwa o kontaktach z Wrońskim

Polska

Dziennik "Fakt" został pozwany przez Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza za tekst "Od ćwierć wieku z Macierewiczem". Gazeta opisała sprawę byłego funkcjonariusza SB, Piotra Wrońskiego i jego rzekomej współpracy z szefem MON.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.