18 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Myślę, że osoby zaangażowane w działalność antyrządową uświadomiły sobie, że KOD to jest fatalna marka i lepiej się z tym nie kojarzyć, a dobrze kojarzyć się z apolitycznością – skomentował najnowszy Manifest artystów pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz.

– Nie reprezentujemy żadnej partii ani ideologii. Różnią nas poglądy polityczne, estetyczne i filozoficzne, miejsce zamieszkania i status społeczny. Łączy nas idea kultury niepodległej, wolnej, otwartej, czerpiącej siłę z różnorodności

– można przeczytać w niedawno powstałym Manifeście "Kultury Niepodległej”. Inicjatywie twórców, która ma na celu odpolitycznienie kultury. Wśród postulatów znajdują się m.in. powołanie Obywatelskiej Rady Kultury, przywrócenie powszechnej edukacji kulturowej do szkół i misyjności mediom publicznym, wprowadzenie zakazu cenzury w jakiejkolwiek formie. W apolityczność ruchu nie wierzy jednak Rafał Ziemkiewicz.

– Jeżeli odpolitycznianiem kultury zajmują się akurat ci artyści, którzy się właściwie zapisali w pamięci wściekłym zaangażowaniem politycznym, to trochę trudno w to wierzyć. Tam jest parę nazwisk osób, (które nie zasłynęły takim zacietrzewieniem partyjnym) w rodzaju pani Cieleckiej czy Ostaszewskiej, takich jak Andrzej Seweryn, czy Ilona Łepkowska, ale ich tam jest dosłownie jak na lekarstwo. Zdecydowana większość tych nazwisk, to są nazwiska znane głównie z nienawiści do Prawa i Sprawiedliwości, ogólnie do tzw. :endeckiego ciemnogrodu" i Polaka – katolika

– stwierdził w rozmowie z naszym dziennikarzem Ziemkiewicz.

– W tym ruchu nie chodzi o to, aby cokolwiek z tego wynikło, tylko o takie celebryckie obfotografowanie się, "podlansowanie" i wbijanie szpil w znienawidzoną władzę, w obronie swoich może i egoistycznych, ale racjonalnie jakoś tam pojmowanych interesów. To jest ruch stworzony przez tych, którzy boją się, że kasa zostanie im zabrana i pójdzie na przykład na produkcję filmu o Żołnierzach Wyklętych, albo na produkcję filmu o Armii Krajowej, a nie o nieszczęściach homoseksualisty, prześladowanego przez czarnosecinną, katolicką większość

– ocenił publicysta.

– Myślę, że osoby zaangażowane w działalność antyrządową uświadomiły sobie, że KOD to jest fatalna marka i lepiej się z tym nie kojarzyć, a dobrze kojarzyć się z apolitycznością. Na takiej zasadzie, jak feministki nigdy nie nazywają się Kongresem Feministycznym, tylko Kongresem Kobiet, a komuniści też nie mówili, że są komunistami tylko partią robotniczą i walczą o prawa robotników – mniej więcej tego samego gatunku zjawisko

– kontynuował autor m.in. "Michnikowszczyzny" i "Polactwa". Podał on również skuteczną metodę na prawdziwe odpolitycznienie kultury.

– Wystarczy zlikwidować ministerstwo kultury, czy zamienić go w takie biuro (apartament) przy innym ministerstwie, które będzie się zajmować np. utrzymaniem Wawelu, dziedzictwa narodowego. Wystarczy uruchomić mechanizmy rynkowe. Jakoś przez wiele stuleci kultura sobie radziła. Jest takie sławne pytanie: "Kto był ministrem kultury za czasów Balzaka? Nikt". Niczemu to nie przeszkodziło. Przecież te środowiska (nazwijmy to) kulturalne, najbardziej optowały za zaangażowaniem rządu w kulturę, bo jak ktoś chce wystawić "Golgotę Picnic" czy "Klątwę"w katolickiej Polsce, to nie zbierze na to funduszy od obywateli. Musi dostać fundusze od rządu i dlatego właśnie te postulaty środowisk czerpiących  "obydwoma garściami" z budżetu państwa, o odpolitycznienie, brzmią miało wiarygodnie.

– podsumował Rafał Ziemkiewicz.

Pablo

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Marek Jakubiak: Prawicowe rządy dokręcają śrubę przedsiębiorcom. To jest normalne? Nie wstyd wam?

Premier Morawiecki w swoim expose zapowiedział, że „ Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza przedsiębiorcze państwo”. Marek Jakubiak z Kukiz'15 skomentował: „Tam nic nie było o przedsiębiorczości, jak traktować przedsiębiorców”.

Słynny pseudo obrońca krzyża, a dzisiaj opozycjonista, Andrzej Hadacz dla wSensie: Ma być ustawa, że w sobotę i niedzielę nie będzie Internetu

Andrzej Hadacz, który kilka lat temu wcielał się w rolę obrońcy krzyża na Krakowskim Przedmieściu, obecnie walczy o... Konstytucję. Spod Pałacu Prezydenckiego skomentował dla wSensie protest opozycji. 

Szopka u prezydenta! Opozycja śpiewa kolędę o Konstytucji

Wczoraj pod Pałacem Prezydenckim odbył się protest w obronie Konstytucji "Łańcuch Światła - łańcuch ludzi pod pałacem prezydenckim". Skupił on zwolenników opozycji.

Kosiniak-Kamysz: Premier Morawiecki nie czuje klimatów polskiej wsi

Przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz krytycznie odniósł się do wczorajszego expose premiera Mateusza Morawieckiego w aspekcie rolnictwa. Premier zapowiedział m.in. zabieganie o wyższe dopłaty dla rolników oraz walkę z ASF, który rozprzestrzenił się w Polsce dotykając małych i średnich producentów trzody chlewnej.

Niesiołowski o premierze Morawieckim: To popychadło i marionetka

Stefan Niesiołowski (Unia Europejskich Demokratów) odniósł się do objęcia przez Mateusza Morawieckiego stanowiska premiera RP oraz zachowania dwóch resortów: finansów i rozwoju.

"Zostawcie nam nasze miejsca pracy!" Kolejne protesty w Warszawie

8 grudnia do Warszawy przyjechało kilka tysięcy osób, by zamanifestować swój sprzeciw wobec planowanego wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego. Przekaz był jasny: "Zostawcie nam nasze miejsca pracy!", "Nie zabierajcie jedynego źródła utrzymania!" Czy parlamentarzyści mimo wszystko, w imię ideologii poprą zakaz?

Fanatyczni Obywatele RP… znawcami tematyki rolnej

Podczas piątkowej manifestacji zwolenników opozycji z Obywateli RP i KOD lider jednego z opozycyjnych ugrupowań nieumiejętnie próbował podchwycić hasła rolnicze.

Koniec zwierząt w cyrku? Kolejna wojna pseudoekologów

Cyrk Zalewski – 135 lat wspaniałych tradycji, siedem pokoleń artystów oraz towarzyszących im zwierząt, dających radość szczególnie najmłodszej widowni...

Wiadomo, gdzie pacjenci ucierpią przez protest medyków

Polska

W wyniku protestu medyków, do którego przyłączyło się już prawie 4,5 tys. osób, lekarze z Porozumienia Zawodów Medycznych ostrzegają przed paraliżem w służbie zdrowia. Specjaliści z ponad 50 miast zrezygnowali z dodatkowych dyżurów w klinikach i przychodniach. Protestujący domagają się szybkiego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

Tak wygląda pierwsze "homomałżeństwo" w Australii. Były dwie białe suknie [WIDEO]

Świat

W sobotę prawnie zawarto pierwsze tzw. "małżeństwo" homoseksualne w Australii. "Ślub" wzięły 31-letnia Lauren Price i 29-letnia Amy Laker.

TYLKO U NAS! Były poseł PO przeszedł do Jarosława Gowina

Polska

Były parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej, Andrzej Gut-Mostowy dołączył do nowego ugrupowania Jarosława Gowina – Porozumienie. Pochodzący z Zakopanego Gut-Mostowy wszedł w skład regionalnych władz ugrupowania.

Biedroń o Kaczyńskim: To jest cienki Jarek. Za dwa lata nie będzie Prawa i Sprawiedliwości [WIDEO]

Bez komentarza

Prezydent Słupska, Robert Biedroń postanowił skierować przesłanie do wszystkich Polaków. Biedroń w nagraniu wideo odwołuje się do Jarosława Kaczyńskiego i frakcji rządzącej.

Sikorski: Prezes Kaczyński jest wrednym dziadygą

Polska

Były szef MSZ i MON, Radosław Sikorski w wywiadzie dla Radia Zet nazwał Prezesa Kaczyńskiego "wredną dziadygą". Polityk odniósł się także do swojej wypowiedzi z początku grudnia, kiedy nazwał premier Beatę Szydło "wrednym babsztylem".

SEJMUSZKI ODC. 04: Wiemy czym najprawdopodobniej zajmie się Beata Kempa

Polska

SEJMUSZKI to nieregularny przegląd sejmowych plotek i ploteczek. Tego, czego posłowie i senatorowie nie powiedzą pod nazwiskiem, a co jednocześnie jest tajemnicą poliszynela w gmachach na Wiejskiej.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.