18 stycznia 2018
czwartek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Puszcza Białowieska to pole bitwy między leśnikami, a ekoaktywistami o to, kto lepiej wie, jak zająć się tym ekosystemem i jak zwalczyć problem trawiący ją dosłownie i w przenośni, czyli kornika drukarza. Gościem studio wSensie.pl jest dr Piotr Lutyk, specjalista w zakresie ochrony ekosystemów leśnych.

Dziś Puszcza Białowieska jest niewątpliwie tematem politycznym. Z jednej strony mamy Ministerstwo Środowiska oraz gremium naukowe, z drugiej organizacje ekologiczne szukające pomocy w Komisji Europejskiej i Trybunale Sprawiedliwości UE.

– Wszystko rozpoczęło się, można powiedzieć, od absurdalnej decyzji jednego z poprzednich ministrów środowiska, jeszcze za czasów rządów PO-PSL, która de facto zakazała walki z kornikiem drukarzem w Puszczy

– rozpoczyna dr Piotr Lutyk.

Przypomnijmy: lata 2008-2015 to czas decyzji administracyjnych, które bezpośrednio wpłynęły na to, co teraz dzieje się w Puszczy Białowieskiej w aspekcie gradacji kornika drukarza. Ówczesny Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska notorycznie blokował wycinkę pojedynczych zainfekowanych świerków w rezerwacie krajobrazowym im. Władysława Szafera. Dodatkowo w 2012 roku minister środowiska Marcin Korolec przyjął nowe plany urządzania lasu, które zredukowały cięcia sanitarne zainfekowanych drzew trzykrotnie do ok. 60 tys. sztuk. Decyzje czysto polityczne doprowadziły do niespotykanej dotąd gradacji kornika drukarza, z czym leśnicy za zgodą obecnego ministra środowiska, prof. Jana Szyszko starają się walczyć, napotykając po drodze silny opór organizacji ekologicznych i ich aktywistów żyjących w Obozie dla Puszczy.

– Zadałem mu [ministrowi Maciejowi Grabowskiemu, następcy ministra Marcina Korolca w rządzie Ewy Kopacz – przyp. red] wręcz pytanie: "Panie ministrze dlaczego w takim razie pan nie cofnie złej decyzji swojego poprzednika?", on bardzo szczerze odpowiedział: "Bo będzie wrzask"

- przytacza dr Lutyk.

– Wrzask to są właśnie te organizacje, bardzo aktywne, które starają się nie dopuścić do tego, żeby w Puszczy prowadzić ochronę czynną

– dodaje ekspert.

W mediach głównego nurtu mamy wykreowany obraz Puszczy Białowieskiej jako ostatniego w Europie naturalnego lasu nizinnego. Dlatego, zdaniem aktywistów ekologicznych, wszelka ingerencja człowieka w ten ekosystem powinna być tępiona i zakazana. Aktywiści nie przyjmują faktu, że człowiek ingeruje w Puszczę Białowieską od stuleci i jedynie niewielkie jej fragmenty można określić jako zbliżone do naturalnych, nietkniętych lasów.

Badania wskazują na to, że zaledwie ok. 18 proc. drzewostanów w Puszczy Białowieskiej jest zbliżonych do naturalnych, te drzewostany znajdują się w rezerwatach i w Parku Narodowym. Pozostała część Puszczy Białowieskiej to obszar eksploatowany przez człowieka od kilkuset lat, zatem nie ma przesłanek ku temu, by Puszczę Białowieską uznać za w pełni naturalny ekosystem, który może być chroniony tylko i włącznie poprzez objęcie całego terenu Parkiem Narodowym, co zresztą jest kluczowym argumentem ekoaktywistów.

– Przeciwko naturalności Puszczy przemawia również bardzo ważny argument. Jak zaczęto sprawę badać, obejrzano zdjęcia satelitarne, to okazało się, że nawet środek rezerwatu ścisłego, czyli wydawałoby się to "jądro pierwotności" jest pocięte miedzami. Na przestrzeni ostatniego tysiąca lat tam była prowadzona gospodarka rolna. (…) Nie można powiedzieć, że to jest las naturalny ponieważ był on od bardzo dawna poddany presji człowieka

– tłumaczy dr Lutyk.

W tym momencie w Puszczy Białowieskiej ścierają się dwie koncepcje jej ochrony. Z jednej strony mamy leśników, którzy wycinają zainfekowane drzewa i wywożą je z lasu, z drugiej zaś aktywistów, których żądaniem jest pozostawienie Puszczy samej sobie i wyeliminowanie z niej wszelkiej ingerencji człowieka. Która z tych dróg jest właściwa?

– Na 100 proc. nigdy nie będziemy wiedzieli, która droga na pewno jest właściwa dlatego, że każda ze stron ma swoje argumenty i każda ze stron, my to bierzemy pod uwagę, może się pomylić

– komentuje ekspert.

– Przezorność nawet by wskazywała na to, żeby nie obejmować wszystkiego jedną formą ochrony, bo mówię, jeżeli się okaże, że jedna ze stron nie ma racji, a prawie na pewno jedna ze stron jej nie ma, to przynajmniej ta druga część wtedy zostanie zachowana i uchroniona

– dodaje.

- Czy Puszczę Białowieską można traktować jak w pełni naturalny ekosystem?

- Dlaczego organizacje ekologiczne walczą z leśnikami?

- Dlaczego tak bardzo zależy aktywistom na przekształceniu Puszczy Białowieskiej w Park Narodowy?

- Skąd wziął się zmasowany atak na polskich leśników?

- Czy mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną?

Na te i inne pytania w obszernym wywiadzie odpowiada ekspert w zakresie ochrony ekosystemów leśnych, dr inż. Piotr Lutyk. Rozkładamy temat Puszczy Białowieskiej na czynniki pierwsze. Zachęcamy do przesłuchania!

 

Redaktor: Ewa Zajączkowska

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/Marcin Hernik/wSensie

Fot. wSensie.pl

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

DEJA VU! Warszawski Strajk Kobiet: "Przyszliśmy po prawo i sprawiedliwość!" (WIDEO)

W wyjątkowo zimną środę odbyła się manifestacja środowisk skupionych wokół Warszawskiego Strajku Kobiet. Manifestanci przeszli ulicami Warszawy rozpoczynając swój pochód spod biura Platformy Obywatelskiej. Kulminacyjnym momentem było pojawienie się maszerujących pod siedzibą partii wiodącej. Koniecznie musicie zobaczyć zajawkę tego, co działo się podczas protestu. 

Misiło (Nowoczesna): Ręcznik, który wiesza się na bramce jest lepszy od Kurskiego. TVP to kalka goebbelsowskiej propagandy!

Piotr Misiło skomentował dla wSensie.pl pojawiające się głosy o usunięciu ze stanowiska prezesa TVP Jacka Kurskiego. Sprawa dotyczy kosztów organizacyjnych imprezy Sylwestrowej w Zakopanem.

Dyskusji o aborcji ciąg dalszy. "Prawo w Polsce to zbrodnia! Nawet jeśli ofiarą pada jeden człowiek"

Aborcja w Polsce nadal budzi kontrowersje. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Mimo uzyskanego wiele lat temu kompromisu są osoby, które chcą liberalizować bądź radykalizować obowiązujące przepisy.

Rzecznik Przedsiębiorców w Nowym Sączu, a nie w Warszawie? "Te gościnne miasto jest kuźnią biznesmenów"

Do Sejmu trafił projekt ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta ma stać na straży prawa firm z Polski i realizować założenia Konstytucji Biznesu. Klub Jagielloński przygotował obywatelską poprawkę, która przeniesie Biuro Rzecznika z Warszawy do Nowego Sącza. Miasto to jest nazywane "stolicą polskich milionerów" i jest wzorem rozwoju regionu.

Lubnauer (Nowoczesna): Przygotowaliśmy projekt, który liberalizuje przepisy aborcyjne

Katarzyna Lubanuer skomentowała dla wSensie.pl odrzucenie projektu "Ratujmy Kobiety".

Furgo (PO): Platforma to jedyne ugrupowanie, które jest w stanie rzucić rękawice PiSowi

Grzegorz Furgo skomentował dla wSensie.pl usunięcie z Platformy Obywatelskiej posłów, którzy zagłosowali przeciwko projektowi "Ratujmy Kobiety".

Jackowski (PiS): Totalna opozycja totalnie pogubiła się w tym kim naprawdę jest

Senator Jan Maria Jackowski skomentował dla wSensie.pl zapowiedź Grzegorza Schetyny o ukaraniu posłów, którzy złamali ustalenia wewnątrzpartyjne i zagłosowali przeciwko projektowi "Ratujmy Kobiety".

Kamiński (UED): Przywództwo Schetyny jest słabe i każdy to widzi niezależnie od poglądów politycznych

Michał Kamiński skomentował dla wSensie.pl zapowiedź Grzegorza Schetyny o ukaraniu posłów, którzy złamali ustalenia wewnątrzpartyjne i zagłosowali przeciwko projektowi "Ratujmy Kobiety".

Macierewicz grzmi: Nie możemy poddać się szantażowi Unii. Sankcje to próba narzucenia niewolniczej mentalności

Polska

Antoni Macierewicz po stracie funkcji szefa MON nie był aktywny w mediach. Wyjątek zrobił udzielając wywiadu "Gazecie Polskiej", w którym opowiedział m.in. o tym co sądzi o sankcjach, którymi straszy nas UE oraz o sytuacji geopolitycznej Polski.

Wałęsa: Kiszczak działał na zlecenie Kaczyńskich!

Bez komentarza

Kolejna sensacyjna teoria Lecha Wałęsy. Były prezydent opublikował kontrowersyjny post na Facebooku, w którym przekonuje, że teczki Kiszczaka powstały na zlecenie braci Kaczyńskich.

Nie możesz znaleźć partnera seksualnego? Według Światowej Organizacji Zdrowia jesteś niepełnosprawny

Po godzinach

Ludzie, którzy nie uprawiają seksu lub usilnie, ale bezskutecznie szukają partnera by posiadać potomstwo, a także ci, którzy są w związku 12 miesięcy, ale nie współżyją lub nie mają potomstwa zostaną uznani za niepełnosprawnych. Światowa Organizacja Zdrowia chce tymi zmianami zapewnić wszystkim "prawo do reprodukcji”.

Mazurek do Schmidt: Wszyscy mówią, że się koncertowo zaoraliście

Polska

Dziennikarz Robert Mazurek rozmawiał z poseł Joanną Schmidt o sytuacji w jakiej znalazła się Nowoczesna i cała opozycja. Poruszył także temat zawieszenia przez parlamentarzystkę swojego członkostwa w partii.

Austria popiera Komisję Europejską w sporze z Polską

Polska

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział jakie jest jego stanowisko ws. wsparcia Komisji Europejskiej w sporze z Polską.

Ciężarne kobiety w Wenezueli dostaną zasiłek w wysokości…4 dolarów

Świat

Prezydent Wenezueli obiecał pomoc ciężarnym kobietom. Każda kobieta w "stanie błogosławionym" otrzyma co miesiąc zasiłek w wysokości 700 tys boliwarów, co daje ok. 4 dolarów…

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.