18 listopada 2017
sobota
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Puszcza Białowieska to pole bitwy między leśnikami, a ekoaktywistami o to, kto lepiej wie, jak zająć się tym ekosystemem i jak zwalczyć problem trawiący ją dosłownie i w przenośni, czyli kornika drukarza. Gościem studio wSensie.pl jest dr Piotr Lutyk, specjalista w zakresie ochrony ekosystemów leśnych.

Dziś Puszcza Białowieska jest niewątpliwie tematem politycznym. Z jednej strony mamy Ministerstwo Środowiska oraz gremium naukowe, z drugiej organizacje ekologiczne szukające pomocy w Komisji Europejskiej i Trybunale Sprawiedliwości UE.

– Wszystko rozpoczęło się, można powiedzieć, od absurdalnej decyzji jednego z poprzednich ministrów środowiska, jeszcze za czasów rządów PO-PSL, która de facto zakazała walki z kornikiem drukarzem w Puszczy

– rozpoczyna dr Piotr Lutyk.

Przypomnijmy: lata 2008-2015 to czas decyzji administracyjnych, które bezpośrednio wpłynęły na to, co teraz dzieje się w Puszczy Białowieskiej w aspekcie gradacji kornika drukarza. Ówczesny Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska notorycznie blokował wycinkę pojedynczych zainfekowanych świerków w rezerwacie krajobrazowym im. Władysława Szafera. Dodatkowo w 2012 roku minister środowiska Marcin Korolec przyjął nowe plany urządzania lasu, które zredukowały cięcia sanitarne zainfekowanych drzew trzykrotnie do ok. 60 tys. sztuk. Decyzje czysto polityczne doprowadziły do niespotykanej dotąd gradacji kornika drukarza, z czym leśnicy za zgodą obecnego ministra środowiska, prof. Jana Szyszko starają się walczyć, napotykając po drodze silny opór organizacji ekologicznych i ich aktywistów żyjących w Obozie dla Puszczy.

– Zadałem mu [ministrowi Maciejowi Grabowskiemu, następcy ministra Marcina Korolca w rządzie Ewy Kopacz – przyp. red] wręcz pytanie: "Panie ministrze dlaczego w takim razie pan nie cofnie złej decyzji swojego poprzednika?", on bardzo szczerze odpowiedział: "Bo będzie wrzask"

- przytacza dr Lutyk.

– Wrzask to są właśnie te organizacje, bardzo aktywne, które starają się nie dopuścić do tego, żeby w Puszczy prowadzić ochronę czynną

– dodaje ekspert.

W mediach głównego nurtu mamy wykreowany obraz Puszczy Białowieskiej jako ostatniego w Europie naturalnego lasu nizinnego. Dlatego, zdaniem aktywistów ekologicznych, wszelka ingerencja człowieka w ten ekosystem powinna być tępiona i zakazana. Aktywiści nie przyjmują faktu, że człowiek ingeruje w Puszczę Białowieską od stuleci i jedynie niewielkie jej fragmenty można określić jako zbliżone do naturalnych, nietkniętych lasów.

Badania wskazują na to, że zaledwie ok. 18 proc. drzewostanów w Puszczy Białowieskiej jest zbliżonych do naturalnych, te drzewostany znajdują się w rezerwatach i w Parku Narodowym. Pozostała część Puszczy Białowieskiej to obszar eksploatowany przez człowieka od kilkuset lat, zatem nie ma przesłanek ku temu, by Puszczę Białowieską uznać za w pełni naturalny ekosystem, który może być chroniony tylko i włącznie poprzez objęcie całego terenu Parkiem Narodowym, co zresztą jest kluczowym argumentem ekoaktywistów.

– Przeciwko naturalności Puszczy przemawia również bardzo ważny argument. Jak zaczęto sprawę badać, obejrzano zdjęcia satelitarne, to okazało się, że nawet środek rezerwatu ścisłego, czyli wydawałoby się to "jądro pierwotności" jest pocięte miedzami. Na przestrzeni ostatniego tysiąca lat tam była prowadzona gospodarka rolna. (…) Nie można powiedzieć, że to jest las naturalny ponieważ był on od bardzo dawna poddany presji człowieka

– tłumaczy dr Lutyk.

W tym momencie w Puszczy Białowieskiej ścierają się dwie koncepcje jej ochrony. Z jednej strony mamy leśników, którzy wycinają zainfekowane drzewa i wywożą je z lasu, z drugiej zaś aktywistów, których żądaniem jest pozostawienie Puszczy samej sobie i wyeliminowanie z niej wszelkiej ingerencji człowieka. Która z tych dróg jest właściwa?

– Na 100 proc. nigdy nie będziemy wiedzieli, która droga na pewno jest właściwa dlatego, że każda ze stron ma swoje argumenty i każda ze stron, my to bierzemy pod uwagę, może się pomylić

– komentuje ekspert.

– Przezorność nawet by wskazywała na to, żeby nie obejmować wszystkiego jedną formą ochrony, bo mówię, jeżeli się okaże, że jedna ze stron nie ma racji, a prawie na pewno jedna ze stron jej nie ma, to przynajmniej ta druga część wtedy zostanie zachowana i uchroniona

– dodaje.

- Czy Puszczę Białowieską można traktować jak w pełni naturalny ekosystem?

- Dlaczego organizacje ekologiczne walczą z leśnikami?

- Dlaczego tak bardzo zależy aktywistom na przekształceniu Puszczy Białowieskiej w Park Narodowy?

- Skąd wziął się zmasowany atak na polskich leśników?

- Czy mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną?

Na te i inne pytania w obszernym wywiadzie odpowiada ekspert w zakresie ochrony ekosystemów leśnych, dr inż. Piotr Lutyk. Rozkładamy temat Puszczy Białowieskiej na czynniki pierwsze. Zachęcamy do przesłuchania!

 

Redaktor: Ewa Zajączkowska

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/Marcin Hernik/wSensie

Fot. wSensie.pl

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Starcie polityków o Marsz Niepodległości. Tylko u nas! Lubnauer, Szramka, Szumlewicz i Winnicki

Marsz Niepodległości od powstania budził ogromne kontrowersje. Tegoroczny Marsz Niepodległości przeszedł pod hasłem "My chcemy Boga". Portal wSensie.pl skonfrontował dwa odmienne środowiska polityczne na temat tego wydarzenia.

"Ekolodzy" z fundacji Viva! zmiażdżeni na Komisji Rolnictwa. Argumenty wygrały z ideologią

9 listopada odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Było bardzo gorąco, bo doszło do bezpośredniego starcia na argumenty między przeciwnikami wprowadzania zakazu hodowli zwierząt na futra z "animalsami", którzy taki zakaz próbują wylobbować wśród parlamentarzystów.

Ogromny sprzeciw wobec likwidacji branży futrzarskiej. Rzetelność VS ideologia

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi doszło do ciekawej wymiany argumentów między hodowcami a przedstawicielami organizacji ekofanatyków, która dokonała klasycznego "samozaorania".

Kukiz dla wSensie.pl o przejściu Adama Andruszkiewicza do Wolni i Solidarni: Poseł Andruszkiewicz zdradził wyborców Kukiz'15 jak i samego siebie. Szkoda mi Endecji

Paweł Kukiz dla wSensie.pl skomentował odejście Adama Andruszkiewicza do Wolni i Solidarni.

Rzymkowski (Kukiz’15): Jak bym dostał propozycję przejścia do PiS to bym się zastanowił

Mnóstwo spekulacji na temat kolejnych odejść z ruchu Kukiz’15, tym razem padło m.in. na posła Tomasza Rzymkowskiego. Potwierdza, czy dementuje?

Kampania samorządowa ruszyła. Jaki, Trzaskowski i Rabiej powalczą o fotel prezydenta Warszawy

Paweł Rabiej ogłosił, że będzie walczył o prezydenturę w Warszawie z ramienia partii Nowoczesna. Jego rywalami na chwilę obecną są Patryk Jaki z PiS i Rafał Trzaskowski z PO.

Szumlewicz i Zychowicz dla wSensie o rewolucji październikowej w jej setną rocznicę

Przypadającą setna rocznica rewolucji październikowej w Carskiej Rosji była okazją do skonfrontowania dwóch różnych środowisk oraz dwóch różnych opinii o tym wydarzeniu.

Lubnauer (Nowoczesna): Zamykanie sklepów w niedzielę to odcinanie gałęzi, na której się siedzi

Poseł Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer o pomyśle zakazu handlu w niedzielę i słowach posła Prawa i Sprawiedliwości, która w kompromitujący sposób wypowiedziała się o ludziach pracujących w niedzielę.

Nowy hymn "opozycji totalnej"? Powstał utwór ku czci samobójcy spod PKiN [WIDEO]

Polska

Jacek Kleyff nagrał utwór poświęcony mężczyźnie, który w ramach protestu przed obecną władzą, dokonał samospalenia pod Pałacem Kultury i Nauki. Piosenka nosi tytuł "Piotr S". Spoczywa na nas odpowiedzialność za to, co z tym wydarzeniem zrobimy – powiedział bard.

Cejrowski: Prezydent "Budyń" sprzeciwia się wszystkiemu co sensowne. Z głupkami nie warto rozmawiać!

Bez komentarza

Jak w każdy czwartek, Wojciech Cejrowski gościł w TVP Info, gdzie wraz z redaktorem Rachoniem omawiał bieżące wydarzenia polityczne. Podróżnik odniósł się m.in. do słów prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Kaczmarczyk dla wSensie: Rząd nie może pozwolić na niszczenie przemysłu futrzanego

Polska

Norbert Kaczmarczyk z ugrupowania Kukiz'15 to niewątpliwie świeży powiew na polskiej scenie politycznej. Poseł ustosunkował się w rozmowie z dziennikarzem wSensie.pl do kontrowersyjnego projektu likwidacji jednej z najbardziej dochodowych branży polskiej gospodarki. Mowa tu o hodowli zwierząt futerkowych.

Policja będzie zatrzymywać i "trzepać" domy poszukiwaczy! Mamy policyjną instrukcję!

Polska

Dokument ma na celu uświadomienie funkcjonariuszy, jak mają postępować z poszukiwaczami skarbów, detektorystami, którzy za pomocą wykrywaczy metali i innych urządzeń elektronicznych poszukują zabytków.

Stanowski bezpardonowo o samobójcy spod Pałacu Kultury: "Był pierdo*nięty! To sytuacja jak z Kononowiczem!"

Bez komentarza

Dziennikarz sportowy Krzysztof Stanowski słynie z ciętego języka. Tym razem odniósł się do Piotra S. – mężczyzny, który 19 października podpalił się pod PKiN.

Zakaz leczenia homoseksualizmu coraz bliżej. To ważniejsze niż homo-małżeństwa

Bez komentarza

Homolobby chce zakazać terapii homoseksualizmu, nawet dla tych, którzy chcą się z niego leczyć. Właśnie rozpoczęta została kampania na rzecz zaprzestania terapii homoseksualizmu.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.