21 listopada 2017
wtorek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Posłowie PO od dwóch lat funkcjonują tylko po to, by atakować rząd PiS. Tym razem poseł Halicki poruszył newralgiczny temat wykorzystywania policji przez rząd do swoich celów. Przypomnieliśmy jak rząd PO-PSL brutalnie tłumił Marsze Niepodległości. Kto był na manifestacji choćby w 2014 roku, ten pamięta jak ulice Warszawy zajęły kordony policji, jak polewaczki oblewały szlauchami manifestantów, jak nad ulicami unosił się gaz łzawiący, wreszcie jak zamaskowani prowokatorzy rzucali cegłami w uczestników Marszu.

Posłowie Platformy Obywatelskiej postanowili w Sejmie zorganizować briefing, by wytknąć rządowi Beaty Szydło wykorzystywanie policji do swoich celów, na przykładzie wydarzeń w Słupsku związanych z lipcowymi protestami o "wolne sądy".

Jak w wielu miastach Polski, tak i w Słupsku w lipcu br. odbył się protest wobec proponowanych przez PiS zmian w systemie sądownictwa. Manifestacja została zgłoszona na policję jako zakłócająca spokój i porządek publiczny. Po prostu komuś przeszkadzała grupa ludzi wykrzykująca przez megafony różne hasła i blokująca główne ulice, więc zadzwonił na policję. Po przyjęciu zawiadomienia słupska policja sprawdzała, czy manifestacja jest legalna oraz wezwała na przesłuchanie panią Annę Bogucką-Skowrońską, opozycjonistkę w czasach PRL, senator I kadencji, co wielce ubodło parlamentarzystów z Platformy Obywatelskiej, mimo iż postępowanie zostało umorzone.

Wykorzystując tę okazję posłowie PO, jak przystało na opozycję totalną, znów zaatakowało rząd Prawa i Sprawiedliwości zarzucając wykorzystywanie policji do swoich, partyjnych celów.

Źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie…

Posłowie Zbigniew Konwiński i Andrzej Halicki opierając się na lipcowych wydarzeniach w słupsku oskarżyli Prawo i Sprawiedliwość o "odgradzanie się płotem od obywateli" i "nękanie ludzi uczestniczących w pokojowej manifestacji w Słupsku". Im dłużej briefing trwał, tym retoryka posłów PO była coraz bardziej barwna, emocjonalna i negatywna. Posłowie zażądają od ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Błaszczaka zakazu wykorzystywania policji do celów politycznych.

– Mamy apel do polskiej policji, bo polska policja dzisiaj, niczym kiedyś Milicja Obywatelska w rękach partii komunistycznej, staje się narzędziem do zastraszania obywateli

– mówi poseł Halicki.

Postanowiłam przypomnieć posłom Platformy Obywatelskiej sytuację z 2014 roku, konkretnie listopadowego Marszu Niepodległości, w którym wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy manifestantów. Marsz został brutalnie stłumiony przez uzbrojonych w pałki i gaz łzawiący funkcjonariuszy policji. Dlaczego? Za rządów PO-PSL marsze miały charakter nie tyle patriotyczny, co antyrządowy i wydawać by się mogło, że na 2014 rok przypadła kulminacja "antyplatformerskich" nastrojów, co było koalicji rządowej bardzo nie w smak.

Rozpoczęło się od prowokacji zamaskowanych mężczyzn, prawdopodobnie funkcjonariuszy policji, którzy doprowadzili do rozpoczęcia zamieszek. Pamiętam, że Marsz miał zostać z tego powodu zakończony w połowie trasy. Gdy dotarliśmy pod Stadion Narodowy rozpoczęła się jatka, manifestanci vs policja, wszystko pod chmurą łzawiącego gazu. Relacje z przebiegu Marszu Niepodległości w 2014 roku są powszechnie dostępne na YT, więc śmiało można sprawdzić, jak wyglądała manifestacja i jak została stłumiona.

Jako uczestnik Marszu Niepodległości 2014 zapytałam posła Halickiego o to, czy za czasów rządów PO-PSL policja nie była wykorzystywana do celów politycznych.

– Nieprawda. Jeszcze raz powtórzę, każde działanie ze strony policji, które nie jest związane z ochroną obywateli i gwarantowaniem im bezpieczeństwa, będzie działaniem niezgodnym z ustawą o policji

– odpowiedział poseł PO.

Zastanawiające. Od tamtego wydarzenia odbyły się już dwa Marsze Niepodległości, na których również byłam. Żaden incydent z udziałem policji nie miał miejsca. Poddaję pod refleksję.

 

Reporter: Ewa Zajączkowska

Zdjęcia i montaż: Marcin Hernik/wSensie

Fot. YouTube

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Furgo (PO): Szydło na prezydenta Warszawy? Ten scenariusz jest dopuszczalny

Grzegorz Furgo z Platformy Obywatelskiej w rozmowie z portalem wSensie.pl skomentował doniesienia medialne z których wynika, że kandydatem na prezydenta Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości będzie obecna premier Beata Szydło.

Rutkowski dla wSensie: Mamy do czynienia z napływem ludzi o innej kulturze, religii, zachowaniach, ale Polacy też uzyskiwali pewną pomoc w tzw. „Starej Europie”

"Zagrożenia płynące z przestępczości zorganizowanej i pospolitej po wejściu Polski do Unii Europejskiej o otwarciu granic" - tak brzmiał temat wykładu znanego detektywa Krzysztofa Rutkowskiego w Radomiu w Wyższej Szkole Handlowej.

Starcie polityków o Marsz Niepodległości. Tylko u nas! Lubnauer, Szramka, Szumlewicz i Winnicki

Marsz Niepodległości od powstania budził ogromne kontrowersje. Tegoroczny Marsz Niepodległości przeszedł pod hasłem "My chcemy Boga". Portal wSensie.pl skonfrontował dwa odmienne środowiska polityczne na temat tego wydarzenia.

"Ekolodzy" z fundacji Viva! zmiażdżeni na Komisji Rolnictwa. Argumenty wygrały z ideologią

9 listopada odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Było bardzo gorąco, bo doszło do bezpośredniego starcia na argumenty między przeciwnikami wprowadzania zakazu hodowli zwierząt na futra z "animalsami", którzy taki zakaz próbują wylobbować wśród parlamentarzystów.

Kukiz dla wSensie.pl o przejściu Adama Andruszkiewicza do Wolni i Solidarni: Poseł Andruszkiewicz zdradził wyborców Kukiz'15 jak i samego siebie. Szkoda mi Endecji

Paweł Kukiz dla wSensie.pl skomentował odejście Adama Andruszkiewicza do Wolni i Solidarni.

Chruszcz (Wolni i Solidarni) dla wSensie.pl: Narodowy polityk musi budować rzeczy realne i prawdziwe

Poseł Sylwester Chruszcz skomentował dla wSensie.pl swoja dalszą obecność w Sejmie.

Rzymkowski (Kukiz’15): Jak bym dostał propozycję przejścia do PiS to bym się zastanowił

Mnóstwo spekulacji na temat kolejnych odejść z ruchu Kukiz’15, tym razem padło m.in. na posła Tomasza Rzymkowskiego. Potwierdza, czy dementuje?

Kampania samorządowa ruszyła. Jaki, Trzaskowski i Rabiej powalczą o fotel prezydenta Warszawy

Paweł Rabiej ogłosił, że będzie walczył o prezydenturę w Warszawie z ramienia partii Nowoczesna. Jego rywalami na chwilę obecną są Patryk Jaki z PiS i Rafał Trzaskowski z PO.

Młodzież Wszechpolska składa zawiadomienie na europosłów PO. "Wstyd i hańba na tych ludzi"

Polska

Młodzież Wszechpolska poinformowała o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez europosłów PO, którzy poparli antypolską rezolucję UE.

Posłowie PO chcą komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej. Pytanie o organizacje ekologiczne wyprowadziło ich z równowagi

Polska

Trybunał Sprawiedliwości orzekł natychmiastowe zaprzestanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. W przeciwnym razie Polska będzie płaciła karę 100 tys. euro dziennie. Minister Środowiska Jan Szyszko zapewnia, że Polska nie robi nic, co nie jest zgodne z prawem UE.

Wiśniewski dla wSensie: Wojna na Bałkanach bardzo prawdopodobna

Opinie

Na Bałkanach zrobiło się niespokojnie. O historyczne ziemie upominają się Serbowie w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dr Jan Wiśniewski, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, mówi o poważnym konflikcie, który może zakończyć się wojną. Niepokoje podsyca Rosja.

Eliza Michalik zgadza się z Tuskiem: Powiedział prawdę, że PiS realizuje politykę Putina

Bez komentarza

Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie – napisał ostatnio na Twitterze Donald Tusk.

Koniec z nachalnymi telefonami ofertowymi? UOKiK bada sprawę

Gospodarka

UOKiK stwierdził, że "uzyskanie zgody na marketing przez pracownika call center dopiero podczas rozmowy telefonicznej z potencjalnym klientem może naruszać prawo".

To koniec ISIS!

Świat

Prezydent Iranu, Hasan Rowhani w transmitowanym na żywo w telewizji przemówieniu ogłosił koniec istnienia Państwa Islamskiego. Irańczycy brali udział po stronie Syryjczyków w walkach przeciwko ISIS. Wcześniej zaś Baszarowi al-Assadowi sukcesów w walce z dżihadystami gratulował Władymir Putin.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.