18 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Marsz Niepodległości od powstania budził ogromne kontrowersje. Tegoroczny Marsz Niepodległości przeszedł pod hasłem "My chcemy Boga". W związku z atakiem zagranicznych mediów oraz kontrowersyjnymi hasłami, wSensie.pl postanowiło skonfrontować dwa odmienne środowiska polityczne oraz dwie różne opinie o tym wydarzeniu.

Rozmówcy odnieśli się do idei Marszu Niepodległości, kontrowersji jakie budzi oraz ich wizji świętowania w roku 2018.

– Marsz Niepodległości 2017 przejdzie do historii jako jeden z największych, jak nie największy, pod względem liczebności. Jako prawdopodobnie najspokojniejszy, jeśli chodzi o to, co działo się wokół marszu tzn. jeśli chodzi o próby destabilizacji, praktycznie ich nie doświadczyliśmy

– stwierdził Winnicki.

– Co roku praktycznie jest problem z tym że na marszu widzimy ludzi w kominiarkach, że widzimy napisy o charakterze rasistowskim czy nawet możemy określić faszystowskim. Co roku są okrzyki, które nie powinny mieć miejsca i co roku są race, które są środkami pirotechnicznymi, które są zakazane na zgromadzeniach

– przekonywała Lubnauer.

– Tegoroczny Marsz Niepodległości, z tego co słyszałem, przebiegł bardzo spokojnie. Nie było żadnych niepożądanych zdarzeń, no poza kilkoma banerami i okrzykami, które nie spodobały się wielu środowiskom

– skomentował Szramka.

–  Moim zdaniem był to marsz faszystowski w swojej wymowie, swoim przekazie. Nie zgadzam się zupełnie z tymi, którzy mówią z rządu, ale też części opozycji, że te hasła nazistowskie czy faszystowskie, ksenofobiczne były na marginesie. One nie były na marginesie, ich było bardzo dużo.

– oznajmił Szumlewicz.

Rozmówcy skomentowali doniesienie zagranicznych mediów o tym, że Marsz Niepodległości to marsz faszystów.

– Najzupełniej mnie te doniesienie nie dziwią. Dlatego, że niestety rzeczywistość świata zachodniego uległa już takiemu wykrzywieniu w tę stronę lewicowo-liberalną, że wyznawanie publiczne wiary religijnej jest "fundamentalizmem". Przyznawanie się do swojej tożsamości narodowej, podkreślanie dumy z tej tożsamości jest już określane jako ksenofobia czy nazizm a przywiązanie do tradycyjnej rodziny jest seksizmem i Bóg wie co jeszcze  

– ocenił Winnicki.

– Wydaje mi się, że różnica jest taka, że jednak w krajach zachodnich i w ogóle w Unii Europejskiej z nazizmem, faszyzmem się walczy. W Polsce tak jak mówiłem ten faszyzm się wspiera. Ten faszyzm jest na salonach

– opiniował Szumlewicz.

– Mi się wydaje, że ten niepokój w krajach zachodnich polega na tym, że w Polsce niestety ten dyskurs faszystowski staje się establishmentem rządzącym.

– dodał.

– Zagraniczne media bazują na szczątkowych informacjach, głównie na doniesieniach grup antypatriotycznych, które zdecydowanie Marszu Niepodległości nie popierają. Dlatego  nie przejmowałbym się żadnym zdaniem zagranicznych mediów. Skoro nie byli tutaj, nie widzieli tego na żywo to nie mają za bardzo prawa tego komentować

– powiedział Szramka.

 

Reporter: Oliver Pochwat

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/wSensie.tv

Grafika: Aleksandra Kasperka

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Marek Jakubiak: Prawicowe rządy dokręcają śrubę przedsiębiorcom. To jest normalne? Nie wstyd wam?

Premier Morawiecki w swoim expose zapowiedział, że „ Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza przedsiębiorcze państwo”. Marek Jakubiak z Kukiz'15 skomentował: „Tam nic nie było o przedsiębiorczości, jak traktować przedsiębiorców”.

Słynny pseudo obrońca krzyża, a dzisiaj opozycjonista, Andrzej Hadacz dla wSensie: Ma być ustawa, że w sobotę i niedzielę nie będzie Internetu

Andrzej Hadacz, który kilka lat temu wcielał się w rolę obrońcy krzyża na Krakowskim Przedmieściu, obecnie walczy o... Konstytucję. Spod Pałacu Prezydenckiego skomentował dla wSensie protest opozycji. 

Szopka u prezydenta! Opozycja śpiewa kolędę o Konstytucji

Wczoraj pod Pałacem Prezydenckim odbył się protest w obronie Konstytucji "Łańcuch Światła - łańcuch ludzi pod pałacem prezydenckim". Skupił on zwolenników opozycji.

Kosiniak-Kamysz: Premier Morawiecki nie czuje klimatów polskiej wsi

Przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz krytycznie odniósł się do wczorajszego expose premiera Mateusza Morawieckiego w aspekcie rolnictwa. Premier zapowiedział m.in. zabieganie o wyższe dopłaty dla rolników oraz walkę z ASF, który rozprzestrzenił się w Polsce dotykając małych i średnich producentów trzody chlewnej.

Niesiołowski o premierze Morawieckim: To popychadło i marionetka

Stefan Niesiołowski (Unia Europejskich Demokratów) odniósł się do objęcia przez Mateusza Morawieckiego stanowiska premiera RP oraz zachowania dwóch resortów: finansów i rozwoju.

"Zostawcie nam nasze miejsca pracy!" Kolejne protesty w Warszawie

8 grudnia do Warszawy przyjechało kilka tysięcy osób, by zamanifestować swój sprzeciw wobec planowanego wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego. Przekaz był jasny: "Zostawcie nam nasze miejsca pracy!", "Nie zabierajcie jedynego źródła utrzymania!" Czy parlamentarzyści mimo wszystko, w imię ideologii poprą zakaz?

Fanatyczni Obywatele RP… znawcami tematyki rolnej

Podczas piątkowej manifestacji zwolenników opozycji z Obywateli RP i KOD lider jednego z opozycyjnych ugrupowań nieumiejętnie próbował podchwycić hasła rolnicze.

Koniec zwierząt w cyrku? Kolejna wojna pseudoekologów

Cyrk Zalewski – 135 lat wspaniałych tradycji, siedem pokoleń artystów oraz towarzyszących im zwierząt, dających radość szczególnie najmłodszej widowni...

Podlaski ONR: Na złodzieja i alimenciarza zebrano 32 tys., a na kobietę, która potrzebuje na operację dają same ochłapy

Bez komentarza

Mateusz Kijowski zapowiedział, że "bez stresu" przeżyje święta, bowiem Elżbiecie Pawłowicz udało się zebrać kwotę ponad 30 tys. na "Stypendium Wolności" dla niego. Dość kuriozalna sytuacja wywołała stanowczą reakcję członków podlaskiego ONR.

Znowu gorąco na Ukrainie. Zwolennicy Saakaszwiliego szturmowali Pałac Październikowy w Kijowie

Świat

W centrum Kijowa zgromadzili się zwolennicy byłego prezydenta Gruzji, który zwołał po raz kolejny "Marsz za impeachment", domagając się odejścia Petra Poroszenki. Demonstranci usiłowali dostać się do Pałacu Październikowego gdzie mieści się Międzynarodowe Centrum Kultury i Sztuki. Zamierzali założyć tam swój sztab. Od kilku tygodni na wezwanie byłego prezydenta Gruzji przed Radą Najwyższą Ukrainy stoją namioty zwolenników Saakaszwilego i założonej przez niego na Ukrainie partii Sojusz Nowych Sił.

Macierewicz: W Polsce mundur żołnierza, armia, była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu

Polska

Antonii Macierewicz uczestniczył w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w uroczystej promocji 195 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski. Szef MON w płomiennym przemówieniu przypomniał o roli wojska w czasie wojny i pokoju. Macierewicz odniósł się również do Katastrofy Smoleńskiej.

Prochy ofiar obozu w Treblince w kartonowym pudełku

Polska

Czy w dawnym lotniczym hangarze na krakowskich Czyżynach znaleziono prochy ofiar obozu w Treblince? Wiele na to wskazuje . Opisane pudełko oraz metalową urnę z napisem "Sachsenhausen" odnalazł mieszkaniec Krakowa. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż przedmiot był w posiadaniu bezdomnych.

Leszek Miller wyśmiał Mateusza Kijowskiego

Polska

Były premier Leszek Miller za pośrednictwem Twittera skomentował zbiórkę pieniędzy dla Mateusza Kijowskiego. Polityk zażartował z Kijowskiego i sumy, która w jego ocenie wystarczy na Święta. 

81 proc. Czechów przeciwko napływowi islamskich imigrantów

Świat

Czeskie Centrum Badania Opinii Publicznej opublikowało sondaż, z którego wynika, że zdecydowana większość Czechów jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów. Co ciekawe Czesi są bardziej scepytcznie nastawieni do imigrantów niż Polacy.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.