18 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

Podczas briefingu prasowego przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr Jarosław Sachajko (Kukiz’15) przedstawił zawiadomienie do ABW o możliwości wpływu zagranicznego lobby na zakaz hodowli zwierząt na futra w Polsce. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego miałaby się również zająć finansowaniem dwóch największych polskich organizacji prozwierzęcych, które działają na rzecz zakazu chowu zwierząt na futra.

– Jest uzasadnione podejrzenie, że od dłuższego czasu w Polsce zorganizowane grupy próbują zniszczyć polską branżę futerkową. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które niestety w ostatniej chwili się nasiliło

– tymi słowami dr Jarosław Sachajko rozpoczął konferencję w Sejmie.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazał dwa państwa, które zyskają na likwidacji, jak sam ocenia, "bardzo dochodowej i rozwojowej" branży oraz przekonywał, że organizacjom ekologicznym nie zależy na zachowaniu dobrostanu zwierząt.

– Jeżeli pozbędziemy się tej hodowli w Polsce, bardzo szybko przejmie ten rynek Rosja. Rosyjski rynek oczekuje tego, aby mieć zyski z tej dochodowej branży. (…) Drugim wątkiem, jaki poruszyłem w moim zawiadomieniu, jest wątek firm utylizacyjnych. Mamy przykłady z Zachodu: likwidacja branży futerkowej w Niemczech, Czechach, w Austrii wiąże się bardzo ściśle z działaniem firm utylizacyjnych, które przejmują ten rynek, ponieważ masa resztek, których ludzie nie jedzą, musi być skarmiona w fermach albo spalona

– wyjaśniał Sachajko.

W konferencji wzięli udział również przedstawiciele branży futrzarskiej, przekonując, że w chwili wejścia takiego zakazu w życie, zostaną pozbawieni dorobku swojego życia.

– Mam 52 lata i zostaję z kredytem na 18 lat do spłacenia. Ta nowelizacja w ciągu 4-5 lat, to jest mało istotne, każe nam zamknąć nasze interesy. 4 czy 5 lat to się spłaca samochód. My stworzyliśmy miejsca pracy, myśmy budowali zakłady, to po prostu jest chore…

– wyznał Jerzy Kuczyński, hodowca norek spod Warszawy.

– Ci ludzie naprawdę przeżywają w tej chwili dramaty, mają 20-30-letnie kredyty; hodowcy mają kredyty. Poczyniliśmy ogromne inwestycje. Nie potrafię sobie w tej chwili wyobrazić, co my mamy po prostu z tymi inwestycjami zrobić? Jeżeli to są bardzo specyficzne zabudowania, bardzo specyficzne maszyny i urządzenia, dopasowane wszystko tylko i włącznie pod ten typ hodowli, co my mamy z tym zrobić, zaorać to?

– pytała Sonia Tyrka, hodowca.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na wniosek posła Jarosława Sachajko, miałaby przyjrzeć się źródłom finansowania dwóch największych organizacji prozwierzęcych w Polsce.

– Patrząc na tak szeroko zakrojoną kampanię, na materiały, jakie oni drukują, to nie są materiały, które powstają z jakichś tam składek

– zaznaczył przewodniczący Sachajko.

O powiązaniach Otwartych Klatek z firmami utylizacyjnymi pisaliśmy TUTAJ.

Na temat finansowania organizacji ekologicznych przez obce państwa w wywiadzie dla wSensie.pl mówił również pułkownik Piotr Wroński. Cały wywiad można zobaczyć TUTAJ.

 

Redaktor: Ewa Zajączkowska

Zdjęcia i montaż: Marcin Hernik/wSensie

Fot.: wSensie

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Marek Jakubiak: Prawicowe rządy dokręcają śrubę przedsiębiorcom. To jest normalne? Nie wstyd wam?

Premier Morawiecki w swoim expose zapowiedział, że „ Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza przedsiębiorcze państwo”. Marek Jakubiak z Kukiz'15 skomentował: „Tam nic nie było o przedsiębiorczości, jak traktować przedsiębiorców”.

Słynny pseudo obrońca krzyża, a dzisiaj opozycjonista, Andrzej Hadacz dla wSensie: Ma być ustawa, że w sobotę i niedzielę nie będzie Internetu

Andrzej Hadacz, który kilka lat temu wcielał się w rolę obrońcy krzyża na Krakowskim Przedmieściu, obecnie walczy o... Konstytucję. Spod Pałacu Prezydenckiego skomentował dla wSensie protest opozycji. 

Szopka u prezydenta! Opozycja śpiewa kolędę o Konstytucji

Wczoraj pod Pałacem Prezydenckim odbył się protest w obronie Konstytucji "Łańcuch Światła - łańcuch ludzi pod pałacem prezydenckim". Skupił on zwolenników opozycji.

Kosiniak-Kamysz: Premier Morawiecki nie czuje klimatów polskiej wsi

Przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz krytycznie odniósł się do wczorajszego expose premiera Mateusza Morawieckiego w aspekcie rolnictwa. Premier zapowiedział m.in. zabieganie o wyższe dopłaty dla rolników oraz walkę z ASF, który rozprzestrzenił się w Polsce dotykając małych i średnich producentów trzody chlewnej.

Niesiołowski o premierze Morawieckim: To popychadło i marionetka

Stefan Niesiołowski (Unia Europejskich Demokratów) odniósł się do objęcia przez Mateusza Morawieckiego stanowiska premiera RP oraz zachowania dwóch resortów: finansów i rozwoju.

"Zostawcie nam nasze miejsca pracy!" Kolejne protesty w Warszawie

8 grudnia do Warszawy przyjechało kilka tysięcy osób, by zamanifestować swój sprzeciw wobec planowanego wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego. Przekaz był jasny: "Zostawcie nam nasze miejsca pracy!", "Nie zabierajcie jedynego źródła utrzymania!" Czy parlamentarzyści mimo wszystko, w imię ideologii poprą zakaz?

Fanatyczni Obywatele RP… znawcami tematyki rolnej

Podczas piątkowej manifestacji zwolenników opozycji z Obywateli RP i KOD lider jednego z opozycyjnych ugrupowań nieumiejętnie próbował podchwycić hasła rolnicze.

Koniec zwierząt w cyrku? Kolejna wojna pseudoekologów

Cyrk Zalewski – 135 lat wspaniałych tradycji, siedem pokoleń artystów oraz towarzyszących im zwierząt, dających radość szczególnie najmłodszej widowni...

Podlaski ONR: Na złodzieja i alimenciarza zebrano 32 tys., a na kobietę, która potrzebuje na operację dają same ochłapy

Bez komentarza

Mateusz Kijowski zapowiedział, że "bez stresu" przeżyje święta, bowiem Elżbiecie Pawłowicz udało się zebrać kwotę ponad 30 tys. na "Stypendium Wolności" dla niego. Dość kuriozalna sytuacja wywołała stanowczą reakcję członków podlaskiego ONR.

Znowu gorąco na Ukrainie. Zwolennicy Saakaszwiliego szturmowali Pałac Październikowy w Kijowie

Świat

W centrum Kijowa zgromadzili się zwolennicy byłego prezydenta Gruzji, który zwołał po raz kolejny "Marsz za impeachment", domagając się odejścia Petra Poroszenki. Demonstranci usiłowali dostać się do Pałacu Październikowego gdzie mieści się Międzynarodowe Centrum Kultury i Sztuki. Zamierzali założyć tam swój sztab. Od kilku tygodni na wezwanie byłego prezydenta Gruzji przed Radą Najwyższą Ukrainy stoją namioty zwolenników Saakaszwilego i założonej przez niego na Ukrainie partii Sojusz Nowych Sił.

Macierewicz: W Polsce mundur żołnierza, armia, była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu

Polska

Antonii Macierewicz uczestniczył w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w uroczystej promocji 195 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski. Szef MON w płomiennym przemówieniu przypomniał o roli wojska w czasie wojny i pokoju. Macierewicz odniósł się również do Katastrofy Smoleńskiej.

Prochy ofiar obozu w Treblince w kartonowym pudełku

Polska

Czy w dawnym lotniczym hangarze na krakowskich Czyżynach znaleziono prochy ofiar obozu w Treblince? Wiele na to wskazuje . Opisane pudełko oraz metalową urnę z napisem "Sachsenhausen" odnalazł mieszkaniec Krakowa. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż przedmiot był w posiadaniu bezdomnych.

Leszek Miller wyśmiał Mateusza Kijowskiego

Polska

Były premier Leszek Miller za pośrednictwem Twittera skomentował zbiórkę pieniędzy dla Mateusza Kijowskiego. Polityk zażartował z Kijowskiego i sumy, która w jego ocenie wystarczy na Święta. 

81 proc. Czechów przeciwko napływowi islamskich imigrantów

Świat

Czeskie Centrum Badania Opinii Publicznej opublikowało sondaż, z którego wynika, że zdecydowana większość Czechów jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów. Co ciekawe Czesi są bardziej scepytcznie nastawieni do imigrantów niż Polacy.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.