18 grudnia 2017
poniedziałek
POGODA:
ZNAJDZIESZ NAS NA:

 

1 grudnia odbyła się konferencja prasowa poświęcona znaczeniu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, podczas której wypowiadali się hodowcy oraz naukowcy, zajmujący się hodowlą z punktu widzenia ekonomicznego i gospodarczego. Poruszono wiele wątków, od bezpośredniego wpływu hodowli na sytuację finansową Polski oraz rynek pracy, poprzez nieuczciwe zwalczanie konkurencji w Polsce przez zachodnie koncerny, aż do osobistej sytuacji hodowców, których dotknie zakaz oraz chęci legislacyjnego zwalczania patologii w branży. Niestety, aktywiści i niektórzy parlamentarzyści lekceważą merytoryczne argumenty, kierując się skrajnymi emocjami, przez co mogą w znacznej mierze zaszkodzić naszemu narodowemu interesowi.

– Jest to jedna z lepiej radzących sobie [branż – red.] od strony ekonomicznej, bo oparta na czystym rachunku ekonomicznym, to jest biznes w takim starym, dobrym stylu, gałąź rolnictwa. (…) Branża ta ma także wpływ, oczywiście pozytywny, na saldo polskiego handlu zagranicznego, bo jak mało która, jest nastawiona na eksport. Niemal 100 proc. surowca w postaci skór zwierząt futerkowych jest wysyłane za granicę. Najpierw do czterech największych na świecie domów aukcyjnych w Kopenhadze, Helsinkach, Seattle i Toronto, a potem do krajów docelowych, zwłaszcza do Chin, a więc pomijając pośrednika w postaci domów aukcyjnych, branża ta zapewnia Polsce poprawę wymiany handlowej z Chinami...

– zaznacza ekonomista dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu "Vistula".

Prelegenci bardzo mocny nacisk kładli na powiązanie branży futrzarskiej z innymi sektorami, m.in. sektorem bankowym, szczególnie tym spółdzielczym, sektorem finansów publicznych, czy sektorem transportowym, głównie jednak z sektorem rolnym, wyszczególniając branżę drobiarską i przetwórstwo rybne. Okazuje się, że w kondycja branży drobiowej i rybnej jest uzależniona od istnienia branży futrzarskiej.

– Branża drobiarska i branża futrzarska są bardzo ściśle powiązane. Branża drobiarska pozbywa się dzięki branży hodowli zwierząt futerkowych swoich odpadów. Mówiąc inaczej, to są takie rzeczy, które na farmach się nie przydają, one musiałyby kosztować jeżeli chodzi o utylizację, natomiast branża futerkowa kupuje te odpady od branży drobiarskiej, w związku z tym branża drobiarska korzysta na tym bardzo mocno ponieważ w branży drobiarskiej są bardzo niskie marże, panuje bardzo wysoka konkurencja i dzięki temu polskie przedsiębiorstwa mogą być bardziej konkurencyjne za granicą, a mięso drobiowe może być tańsze w Polsce

– wyjaśnia Mariusz Szymyślik z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Ucięcie pewnych wpływów do budżetu, zwiększone bezrobocie, szczególnie na ubogich terenach popegeerowskich, a więc kolejne osoby, które sięgną po świadczenia socjalne i zasiłki, podwyżka cen drobiu i ryb na sklepowych półkach oraz zwiększenie zanieczyszczenia środowiska przez konieczność spalania pozostałości po produkcji drobiu i ryb to tylko niektóre skutki wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra.

– Hodowla jest legalnym zajęciem cały czas, hodowla ma to do siebie, że kończy się śmiercią zwierząt i nie jestem mordercą, tylko jestem hodowcą, który pozyskuje skórę akurat w tym konkretnym przypadku, oczywiście żadne argumenty nie docierają... Natomiast zupełnie inną sprawą jest to, jeżeli wśród niektórych kolegów, spotkali się z takimi wypowiedziami, że to już przekracza granice naruszania dóbr osobistych natomiast zaczyna wyglądać jak groźby karalne. Jeżeli się pisze, widziałem takie zapisy, że należy ich powiesić za nogi i obdzierać ze skóry razem z ich dziećmi, to jest to coś nieprawdopodobnego i ja nie wierzę, że ktoś ze względu na miłość do zwierząt, kto charakteryzuje się teoretycznie tak wielką empatią i o tym mówi i nagle mówi o takim mordowaniu ludzi, to jest skrajny ekstremizm!

– wyznaje Maciej Buczek, hodowca z województwa zachodniopomorskiego.

Hodowcy, chcąc eliminować patologie w branży oraz pseudohodowle przygotowali projekt ustawy wprowadzający instytucję Izby Gospodarczej, która będzie obligatoryjnie zrzeszała wszystkich hodowców norek, a jej zadaniem będzie kontrola ferm oraz dopilnowanie certyfikacji międzynarodowym programem WelFur. Brak kontroli oraz certyfikatu uniemożliwi hodowcy sprzedaż skór do domów aukcyjnych.

– Kilka decyzji [rządu – red.] było nietrafionych i to one m.in. są źródłem niepewności regulacyjnej, jak mówią ekonomiści i prawnicy zajmujący się gospodarką, która z kolei działa destrukcyjnie na klimat inwestycyjny w Polsce, nie tylko odstrasza zagranicznych inwestorów od ściągania do Polski swoich pieniędzy, ale też rodzime firmy zniechęca do tego, by podejmować decyzje inwestycyjne, by podejmować ryzyko z tym związane...

– podsumowuje dr Marian Szołucha.

 

Redaktor: Adam Szpilski

Zdjęcia i montaż: Bartek Wachowicz/wSensie

Fot. wSensie

 

wycinka w puszczywycinka w puszczy białowieskiejekolodzyhodowla noreknorka hodowlana, ferma norekzakaz hodowli zwierzat futerkowychzakaz hodowli noreknorki Prawda o hodowli norek

Więcej z tej kategorii...

Marek Jakubiak: Prawicowe rządy dokręcają śrubę przedsiębiorcom. To jest normalne? Nie wstyd wam?

Premier Morawiecki w swoim expose zapowiedział, że „ Do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza przedsiębiorcze państwo”. Marek Jakubiak z Kukiz'15 skomentował: „Tam nic nie było o przedsiębiorczości, jak traktować przedsiębiorców”.

Słynny pseudo obrońca krzyża, a dzisiaj opozycjonista, Andrzej Hadacz dla wSensie: Ma być ustawa, że w sobotę i niedzielę nie będzie Internetu

Andrzej Hadacz, który kilka lat temu wcielał się w rolę obrońcy krzyża na Krakowskim Przedmieściu, obecnie walczy o... Konstytucję. Spod Pałacu Prezydenckiego skomentował dla wSensie protest opozycji. 

Szopka u prezydenta! Opozycja śpiewa kolędę o Konstytucji

Wczoraj pod Pałacem Prezydenckim odbył się protest w obronie Konstytucji "Łańcuch Światła - łańcuch ludzi pod pałacem prezydenckim". Skupił on zwolenników opozycji.

Kosiniak-Kamysz: Premier Morawiecki nie czuje klimatów polskiej wsi

Przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz krytycznie odniósł się do wczorajszego expose premiera Mateusza Morawieckiego w aspekcie rolnictwa. Premier zapowiedział m.in. zabieganie o wyższe dopłaty dla rolników oraz walkę z ASF, który rozprzestrzenił się w Polsce dotykając małych i średnich producentów trzody chlewnej.

Niesiołowski o premierze Morawieckim: To popychadło i marionetka

Stefan Niesiołowski (Unia Europejskich Demokratów) odniósł się do objęcia przez Mateusza Morawieckiego stanowiska premiera RP oraz zachowania dwóch resortów: finansów i rozwoju.

"Zostawcie nam nasze miejsca pracy!" Kolejne protesty w Warszawie

8 grudnia do Warszawy przyjechało kilka tysięcy osób, by zamanifestować swój sprzeciw wobec planowanego wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego. Przekaz był jasny: "Zostawcie nam nasze miejsca pracy!", "Nie zabierajcie jedynego źródła utrzymania!" Czy parlamentarzyści mimo wszystko, w imię ideologii poprą zakaz?

Fanatyczni Obywatele RP… znawcami tematyki rolnej

Podczas piątkowej manifestacji zwolenników opozycji z Obywateli RP i KOD lider jednego z opozycyjnych ugrupowań nieumiejętnie próbował podchwycić hasła rolnicze.

Koniec zwierząt w cyrku? Kolejna wojna pseudoekologów

Cyrk Zalewski – 135 lat wspaniałych tradycji, siedem pokoleń artystów oraz towarzyszących im zwierząt, dających radość szczególnie najmłodszej widowni...

Podlaski ONR: Na złodzieja i alimenciarza zebrano 32 tys., a na kobietę, która potrzebuje na operację dają same ochłapy

Bez komentarza

Mateusz Kijowski zapowiedział, że "bez stresu" przeżyje święta, bowiem Elżbiecie Pawłowicz udało się zebrać kwotę ponad 30 tys. na "Stypendium Wolności" dla niego. Dość kuriozalna sytuacja wywołała stanowczą reakcję członków podlaskiego ONR.

Znowu gorąco na Ukrainie. Zwolennicy Saakaszwiliego szturmowali Pałac Październikowy w Kijowie

Świat

W centrum Kijowa zgromadzili się zwolennicy byłego prezydenta Gruzji, który zwołał po raz kolejny "Marsz za impeachment", domagając się odejścia Petra Poroszenki. Demonstranci usiłowali dostać się do Pałacu Październikowego gdzie mieści się Międzynarodowe Centrum Kultury i Sztuki. Zamierzali założyć tam swój sztab. Od kilku tygodni na wezwanie byłego prezydenta Gruzji przed Radą Najwyższą Ukrainy stoją namioty zwolenników Saakaszwilego i założonej przez niego na Ukrainie partii Sojusz Nowych Sił.

Macierewicz: W Polsce mundur żołnierza, armia, była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu

Polska

Antonii Macierewicz uczestniczył w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w uroczystej promocji 195 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski. Szef MON w płomiennym przemówieniu przypomniał o roli wojska w czasie wojny i pokoju. Macierewicz odniósł się również do Katastrofy Smoleńskiej.

Prochy ofiar obozu w Treblince w kartonowym pudełku

Polska

Czy w dawnym lotniczym hangarze na krakowskich Czyżynach znaleziono prochy ofiar obozu w Treblince? Wiele na to wskazuje . Opisane pudełko oraz metalową urnę z napisem "Sachsenhausen" odnalazł mieszkaniec Krakowa. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż przedmiot był w posiadaniu bezdomnych.

Leszek Miller wyśmiał Mateusza Kijowskiego

Polska

Były premier Leszek Miller za pośrednictwem Twittera skomentował zbiórkę pieniędzy dla Mateusza Kijowskiego. Polityk zażartował z Kijowskiego i sumy, która w jego ocenie wystarczy na Święta. 

81 proc. Czechów przeciwko napływowi islamskich imigrantów

Świat

Czeskie Centrum Badania Opinii Publicznej opublikowało sondaż, z którego wynika, że zdecydowana większość Czechów jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów. Co ciekawe Czesi są bardziej scepytcznie nastawieni do imigrantów niż Polacy.

Pogoda Warszawa z serwisu
Informujemy, pokazujemy i nazywamy rzeczy po imieniu. Słowem: pokazujemy świat takim, jaki jest. Znajdziecie nas na:

www.wsensie.pl
www.wsensie.tv
www.facebook.com/wsensiepl
www.twitter.com/wSensie


logo wSensie
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo.

Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.