poniedziałek
| 18 czerwca 2018

Czy Polacy są antysemitami? Co sądzą o nowelizacji ustawy o IPN? Sonda wSensie.pl

Barbara Burdzy: środa, 28 luty 2018
Auschwitz

Nowelizacja ustawy o IPN, która doprowadziła do dyplomatycznej katastrofy na linii Polska-Izrael i Polska-USA, weszła w życie. Mieszkańcy Warszawy opowiedzieli nam jakie mają zdanie na jej temat i jaki jest ich stosunek do Żydów.

"Art. 55a. 1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat trzech. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.", czytamy w treści ustawy.

Po tym jak opinię publiczną obiegła informacja, że ustawa zostanie "zamrożona” z powodu napiętych relacji z Izraelem, Ministerstwo Sprawiedliwości wydało w ubiegłą sobotę komunikat, w którym zapewniło, że "każda uchwalona w Polsce przez Parlament i podpisana przez Prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem".

W poniedziałek do Kancelarii Premiera trafił list podpisany przez polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

 

Reporter: Barbara Burdzy

Zdjęcia i montaż: Leszek Rudziński

Fot. pixabay

Barbara Burdzy
Author: Barbara Burdzy
O Autorze
Dziennikarka, autorka książek, Warszawianka. Piszę o polityce i mediach. Wcześniej w Polska The Times, Agencji Informacyjnej Polska Press, Radiu Wnet. Uzależniona nie tylko od adrenaliny.
Ostatnie Artykuły tego autora

Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.