Redakcja | 08 marca 2021
Szwajcarzy za zakazem noszenia burek! "To czarny dzień"

Szwajcarzy zdecydowali za zakazem noszenia burek, nikabów oraz kominiarek i chust zasłaniających twarz. Mieszkający w Szwajcarii muzułmanie stwierdzili, że wynik referendum to próba demonizacji ich środowisk i mobilizacji elektoratu prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej. Z kolei organizacja Amnesty International stwierdziła, że przegłosowany zakaz to "niebezpieczna polityka, która narusza prawa kobiet, w tym wolność słowa i religii".
Szwajcarzy za zakazem
Jak wynika ze wstępnych wyników głosowania, Szwajcarzy zdecydowali w niedzielnym referendum o wprowadzeniu w kraju zakazu noszenia burek i innych zasłon twarzy. Za zakazem zagłosowało 51,2% osób, biorących udział w referendum. Jeśli wyniki się potwierdzą, w Szwajcarii zabronione będzie noszenie burek i nikabów, ale także kominiarek i chust zasłaniających twarz.
Wynik niedzielnego referendum nie spodobał się między innymi Centralnej Radzie Muzułmanów i organizacji Amnesty International. Ich zdaniem, wynik głosowania to czarny dzień dla kraju.
Decyzja otwiera stare rany, rozszerza zasadę prawnej nierówności i wysyła jasny sygnał wykluczenia dla muzułmańskiej mniejszości.
– oznajmiła Rada.
Z kolei Amnesty International stwierdziła, że wybór którego dokonali Szwajcarzy, to ,,kolejna antymuzułmańska inicjatywa” po zakazie budowy minaretów z 2009 roku, której autorem również była grupa związana z prawicową Szwajcarską Partią Ludową.
Zakaz jednorazowych plastików? Białoruś za, Rosja gotowa do dyskusji
Szwajcarzy niechętni muzułmanom?
W Szwajcarii naszą tradycją jest pokazanie twarzy. To znak naszych podstawowych wolności.
– powiedział przed głosowaniem Walter Wobmann, przewodniczący komisji referendalnej i poseł do parlamentu z ramienia Szwajcarskiej Partii Ludowej.
Wobmann zasłanianie twarzy nazwał "symbolem ekstremalnego, politycznego islamu, który coraz bardziej zyskuje na znaczeniu w Europie i dla którego nie ma miejsca w Szwajcarii".
Podobny zakaz do tego, za którym zagłosowali Szwajcarzy, obowiązuje już w innych krajach. Przykładowo Francja zakazała publicznego zasłaniania twarzy już w 2011 roku. Wcześniej całkowite lub częściowe zakazy przyjęły rządy Danii, Austrii, Holandii i Bułgarii.
Muzułmanie stanowią w Szwajcarii około 5% populacji, liczącej 8,6 miliona ludzi. Pochodzą oni głownie z Turcji, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa.
polsatnews.pl/fot.pixabay