Oliver Pochwat | 16 marca 2021
Hipisi w PRL-u. Kim byli? Geneza i historia ruchu. Komentuje Bogusław Tracz i Oliver Pochwat
Hipisi w PRL-u to historia młodzieżowej kontrkultury i jej poszukiwania swojego miejsca w szarej socjalistycznej rzeczywistości. Ruch ten przywędrował do Polski z USA, gdzie uważany był za "piątą kolumnę komunistycznej agentury". W Polsce dygnitarze Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej widzieli w nim zagrożenie dla ładu i porządku oraz uosobienie "zgniłego zachodu".
Hipisi w PRL-u – charakterystyka ruchu
Hipisi w PRL-u pojawili się w połowie lat 60. Kochali wolność i swobodę. Protestowali przeciwko wojnie w Wietnamie. Brzydzili się wszelką formą przemocy i byli pacyfistami. Stanowi "ciekawą awangardę" dla codzienności w Polsce Ludowej. Chcieli być wolni w systemie, który tłumił wszelkie przejawy wolności. Mimo że Hipisi nie byli antysocjalistyczni a antysystemowi władza się ich poważnie obawiała.
Hipisi w PRL-u – reakcja władzy
Hipisi w Polsce byli solą w oku komunistycznej władzy. Wierchuszka PZPR widziała w nich element wrogi państwu i społeczeństwu. Zdaniem partyjnych dygnitarzy ruch hipisów w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej był bastionem zachodniej agentury, która poprzez promocję "wolnego" sposoby życia rozmiękczała i niszczył społeczeństwo. Postanowiono walczyć z nimi w każdy możliwy sposób.
Hipisi w PRL-u byli inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa, która rozbijała ruch od wewnątrz oraz próbowała ustalić, kto jest jego inspiratorem. Media, które podlegały pod państwo, przedstawiały Hipisów jako narkomanów i degeneratów. "Chwasty" i "kudłacze" to przykład "mowy nienawiści" skierowanej w ten. Młodzi ludzie w długich włosach często byli goleni na łyso przez milicjantów przy aprobacie społeczeństwa. Władza w celu likwidacji tego ruchu wykorzystywała również przestępców, których zadaniem było bicie hipisów. Hipisowskie zloty były rozbijane, a oni sami wyzywani i opluwani na ulicach polskich miast.
Czytaj także: Prom MS Estonia – zatonięcie czy zatopienie? Komentuje Marek Błuś i Oliver Pochwat
Hipisi w PRL-u – kim byli? Jaka jest ich historia? Komentuje dr Bogusław Tracz.
– Ruch hipisowski ten, który my znamy jako ten ruch, który się rozwijał na Zachodzie – głównie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, ale też później również w Europie Zachodniej w połowie lat 60. Tutaj oczywiście nie jesteśmy w stanie podać dokładnej daty. Historycy tego ruchu lubią się posługiwać jakąś konkretną datą, bo to zawsze nam ułatwia w pewien sposób pracę. Natomiast prawda jest taka, że ciężko jest tutaj dokładnie powiedzieć, że w tym i w tym dniu narodził się ruch hipisowski.
– wytłumaczył dr Bogusłw Tracz w rozmowie z Oliverem Pochwatem w programie Polska na serio. Historia o ruchów hipisów w PRL-u
– Myślę, że są to raczej zjawiska społeczne, które mają dość długi trwanie i które kiełkują bardzo powoli, tzn. można powiedzieć, że ruch hippisowski był jakby odpowiedzią pierwszego pokolenia, które dojrzewa po drugiej wojnie światowej, które jest pokoleniem "złamanych rodziców". Rodziców, którzy bardziej lub mniej doświadczyli traumy wojny, a jednocześnie jest to pierwsze pokolenie, które dojrzewa w tzw. "powojennym dobrobycie"
– stwierdził dr Bogusłw Tracz autor książki "Hippiesi, kudłacze, chwasty. Hipisi w Polsce w latach 1967-1975"
Fot: Agnieszka Radzik