czwartek
| 21 czerwca 2018

Filobutonista Robert Bauer, czyli człowiek, który o guzikach wie (prawie) wszystko [WIDEO]

Robert Wyrostkiewicz: sobota, 01 lipiec 2017

Jest parę takich guzików w kraju, które nie są do sprzedania, ale myślę, że gdyby ktoś chciał je sprzedać, to ładnych kilka tysięcy złotych trzeba by wyłożyć – mówił Robert Bauer w rozmowie z wSensie.pl.

– Dzisiaj takie powiedzenie, że coś jest "guzik warte", rozumiemy tak, że jest prawie nic nie warte. Ale kiedyś, jak na przykład jakiś "szlachciur" poszedł do karczmy i tam nieźle zabalował, i zabrakło mu w sakiewce pieniędzy, to potrafił oderwać guzik z kontusza i zostawiał go w zastaw karczmarzowi, dlatego, że te guzki miały swoją wartość, były wykonywane z różnych kruszców, były posrebrzane, pozłacane, ale były też i srebrne, i złote, (…) były też inkrustowane kamieniami

– wyliczał Bauer.

Filobutonista dodał, że w przeszłości guziki były także nośnikiem pewnych informacji.

– Ludzie bardzo dokładnie potrafili przemyśleć, jaką symbolikę zawrzeć na guziku, żeby oddać jakiś przekaz

– wyjaśnił.

Reporter: Robert Wyrostkiewicz
Zdjęcia i montaż: Adam Soboń/wSensie
Fot. wSensie

Robert Wyrostkiewicz
Author: Robert Wyrostkiewicz
O Autorze
Robert Wyrostkiewicz - Redaktor wSensie.pl, wcześniej dziennikarz śledczy, informacyjny, reporter m.in. w "Warszawskiej Gazecie", Polskim Radiu Radio dla Ciebie, "Niedzieli", "Naszej Polsce", Fronda.pl czy Prawy.pl; Redaktor Naczelny serwisu Archeolog.pl i publicysta pism archeologiczno-historycznych ("Odkrywca", "Zakazana Historia" i inne). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Kandydat KSD do Rady Etyki Mediów, odrzucony przez REM z powodów politycznych,członek rady programowej Radia dla Ciebie; autor książki "Absurdy postępu" (zbiór artykułów z miesięcznika "Moja Rodzina"). Prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl" (współodkrywca mogił Żołnierzy Wyklętych i uczestnik licznych ekshumacji identyfikacyjnych), założyciel Muzeum Wojny i Pokoju. Z wykształcenia politolog i pedagog, w tym roku zamierza skończyć archeologię. Z pasji... poszukiwacz skarbów. Odkrywca licznych stanowisk archeologicznych z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów.
Ostatnie Artykuły tego autora

Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.