czwartek
| 21 czerwca 2018

Ziemkiewicz dla wSensie: PiS rządzi dlatego, że zyskał wielu wyborców umiarkowanych. Przez Ziobrę partia Kaczyńskiego znów może przegrać [WIDEO]

Ewa Zajączkowska: piątek, 28 lipiec 2017

Popularny publicysta i pisarz Rafał Ziemkiewicz komentuje dla wSensie.pl zawetowanie przez prezydenta dwóch ustaw dotyczących systemu sądownictwa w Polsce oraz całej wojny polsko-polskiej, która nasiliła się podczas próby zreformowania wymiaru sprawiedliwości przez PiS.

– Przypomnijmy sobie jak to było: w środku nocy, niemalże z godziny na godzinę pojawia się rzekomo projekt poselski, z tym projektem nagle zaczyna się obłęd, taki Blitzkrieg legislacyjny, porównywalny z tym, jak PO robiła skok na OFE. Szybko jedno czytanie, drugie czytanie przez noc, przepuszczenie tego przez komisję bez żadnej dyskusji, bez żadnych konsultacji... Pozwolił tego uniknąć chwyt z projektem poselskim, co jest chwytem fałszywym, bo każdy wie, że to nie poseł Dolata napisał, tylko w ministerstwie, u ministra Ziobro, ten projekt powstał. Jeszcze to takie dopychanie kolanem, żenujące sceny na komisji sejmowej, wyrywanie mikrofonu, to wszystko na Polaków zadziałało, że naprawdę wybuchła wielka podejrzliwość. Jeżeli w taki sposób władza próbuje coś przeforsować, znaczy, że w tym jest szwindel.

– komentuje Rafał Ziemkiewicz.

– Gdyby prezydent uległ naciskom i to podpisał, to nie dość, że mielibyśmy złe prawo i kolejnego bubla, bo to jest niestety u nas częste, ale przede wszystkim opozycja dostałaby ogromne paliwo i spore poważne,argumenty, żeby bujać tą łodzią, jaką Polska jest

– dodaje publicysta. 

Ziemkiewicz uważa, że weto prezydenta Andrzeja Dudy było kompletnym zaskoczeniem dla Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem publicysty nie jest w interesie Jarosława Kaczyńskiego i jego partii, żeby prezydent Andrzej Duda był samodzielną postacią. Z kolei zagrożeniem dla PiS – jak wskazuje Ziemkiewicz – może być obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który już raz poprowadził partię Jarosława Kaczyńskiego ku przegranej.

– Dwa lata (2005-2007 – red.) wszystkie media waliły w PiS oskarżeniami, że to są wariaci, którzy chcą wszystkich rozliczać, wszystkich uważają za skorumpowanych, wszędzie CBA wejdzie, wszystkich będą szpiegować itd. I dwa lata to spływało po PiS jak woda po kaczce. Po czym nagle wyskoczył pan Ziobro z akcją komandosów, którzy na dachu szpitala latali, żeby aresztować doktora G., chirurga, z tekstem, że złapaliśmy wielkiego łapówkarza i nagle w oczach przeciętnego Polaka cała ta propaganda, której dotąd nie słuchali, została uwiarygodniona… Naprawdę to był przełomowy moment i widzę, że nie wyciągnięto z tego wniosku. PiS rządzi w Polsce dlatego, że zyskał wielu wyborców umiarkowanych, którzy myślą może, że to są świry w tym PiS, ale tych "złodziei od ośmiorniczek to ja już mam dosyć" i trzeba ich wymienić.

– wyjaśnia Ziemkiewicz, który odnosi się też do ultimatum, które Komisja Europejska wyznaczyła polskiemu rządowi. Według niego Polska ma w przeciągu miesiąca rozwiązać problem dotyczący sądownictwa.  Jeśli to się nie uda, ma zostać uruchomiony artykuł dotyczący procedury o naruszeniu prawa unijnego w Polsce.

– To, co wykonał Frans Timmermans, jest absolutnym skandalem, właściwie zachował się jakby był kadrowym politykiem Platformy Obywatelskiej albo Nowoczesnej

– ocenia publicysta.

Zdaniem Rafała Ziemkiewicza "Komisja Europejska może nam naskoczyć".

Redaktor: Ewa Zajączkowska
Zdjęcia i montaż: Marcin Hernik/wSensie
Fot.: wSensie 

 


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.