czwartek
| 21 czerwca 2018

Korwin-Mikke dla wSensie: KE ma prawo ingerować w sprawy polskie, bo Polska nie jest już niepodległym państwem [WIDEO]

Ewa Zajączkowska: sobota, 29 lipiec 2017

Polska jest jednym z województw Unii Europejskiej, dlatego Komisja Europejska może sobie interweniować, kiedy chce – tak sprawę ultimatum Komisji Europejskiej ws. sądownictwa komentuje lider partii Wolność.

Zdaniem Janusza Korwin-Mikkego "Polska już nie jest niepodległym państwem, choć "pewną autonomię jednak mamy", natomiast miesięczny termin, który daje Polsce KE na rozwiązanie problemu sądownictwa w Polsce, jest pomysłem po prostu absurdalnym. 

–  Sądownictwo wymaga kilku zasadniczych reform. Sędzia, zanim zostanie sędzią, powinien odbyć, powiedzmy, roczny czy dwuletni staż jako adwokat i tak samo jako prokurator, żeby widział sytuację z obu stron, jak ona wygląda. (…) Po drugie trzeba wprowadzić zasadę, że sędzia po odbyciu stażu nie ma prawa spotykać się z prokuratorami ani z adwokatami. (…) Po trzecie, powinny być sądy kapturowe złożone z emerytowanych sędziów, które usuwają złych sędziów z palestry, bez hałasu, bez dziennikarzy. (…) Po czwarte, musi być wprowadzona zasada, że sędziowie nie sądzą we własnym mieście. (…) I jeszcze jedna sprawa, rozprawa ma trwać do końca, nie tak, że przekładamy ją za sześć miesięcy

- mówi europoseł.

Lider partii Wolność twierdzi, że reforma sądownictwa miała na celu wymianę osób na stanowiskach sędziowskich.

– Powstaje dziwna sytuacja, że jedni bronią swoich posad, drudzy chcą zając ich posady. Szokujące, gdy słyszę komentarze na temat decyzji JE Andrzeja Dudy, że "on to zrobił z korzyścią dla tego, przeciwko temu", a nikomu nie przychodzi do głowy, że on to zrobił nie po to, by przynieść komuś korzyść, tylko dlatego, że po prostu były złe ustawy!

–  wskazuje europoseł.

–  Trzeba jasno powiedzieć: pan prezydent nie ustąpił motłochowi, tylko pan prezydent zawetował, bo ustawy były złe

- podsumowuje Korwin-Mikke.

Ewa Zajączkowska
Zdjęcia i montaż: Marcin Hernik/wSensie
Fot.: wSensie

 


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.