czwartek
| 21 czerwca 2018

Tyszka dla wSensie.pl: Ustawy o SN i KRS służyły partiom do wyznaczania swoich dyspozycyjnych sędziów

Ewa Zajączkowska: środa, 13 wrzesień 2017

Dziś odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich ugrupowań politycznych w Sejmie z prezydentem RP Andrzejem Dudą w sprawie planowanej reformy sądownictwa. Po zawetowaniu przez prezydenta rządowych ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS nowe projekty są przygotowywane przez Kancelarię Prezydenta, a sam prezydent zaprosił do konsultacji wszystkie kluby parlamentarne.

– Jeżeli rozmawiamy o ustawie o KRS i o Sądzie Najwyższym, to nie jest to rozmowa o prawdziwej reformie sądownictwa. To był pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości, czysto kadrowy i sprowadzający się do tego, co wszystkie partie zawsze chciały robić, czyli wyznaczać swoich, dyspozycyjnych sędziów.

– mówi wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka.

Zdaniem ruchu Kukiz'15 reforma sądownictwa w Polsce powinna polegać na uniemożliwieniu partiom politycznym wpływu na wymiar sprawiedliwości. Kontrolę nad nim według ugrupowania, powinno oddać się obywatelom poprzez wprowadzenie Sędziów Pokoju, orzekających w najprostszych sprawach karnych i cywilnych, którzy byliby wybierani w bezpośrednich wyborach i rozliczani przez obywateli. Ważnym elementem jest również wprowadzenie koncentracji procesowej, dzięki której sprawy odbywałyby się dzień po dniu.

Czy prezydent Andrzej Duda weźmie takie wskazówki pod uwagę tworząc ustawy reformujące polski system sądownictwa?

Reporter: Ewa Zajączkowska

Zdjęcia i montaż: Marcin Hernik/wSensie

Fot.: wSensie


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.