poniedziałek
| 23 lipca 2018

PiS złożyło propozycje ustaw o SN i KRS na ręce prezydenta. Terlecki i Skurkiewicz komentują

Ewa Zajączkowska: czwartek, 12 październik 2017

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało dla prezydenta Andrzeja Dudy swoje propozycje dotyczące reformy polskiego systemu sądownictwa. Politycy PiS nie chcą jednak komentować zawartych w propozycjach treści dopóki oficjalnie nie odniesie się do nich sam prezydent.

Przypomnijmy: 25 października prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej zaprezentował główne założenia swoich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ustawy zawierają zapisy o powołaniu dwóch Izb: Dyscyplinarnej, w której będą zasiadali ławnicy oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która będzie zajmowała się przyjmowaniem tzw. skarg nadzwyczajnych, trafiających doń za pośrednictwem m.in. Prokuratora Generalnego, będących możliwością odwołania się od każdego prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego, Okręgowego i Apelacyjnego.

Kolejnym elementem, sprzecznym z założeniami Prawa i Sprawiedliwości była kwestia kadencyjności sędziów Sądu Najwyższego. Według prezydenta sędziowie przechodziliby w stan spoczynku po 65. roku życia, chyba, ze na wniosek, prezydent zadecydowałby o dalszej możliwości orzekania.

Kontrowersje wzbudziła również kwestia wybierania 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Według prezydenckich projektów odbywałoby się to większością 3/5 głosów lub, w wypadku braku konsensusu, na zasadzie 1 poseł = 1 głos.

Poprawki do projektów prezydenta zostały złożone w ubiegły wtorek, jednak politycy Prawa i Sprawiedliwości nie chcą ujawniać ich treści.

- Te poprawki, które dotyczą ustaw o Sądzie Najwyższym i o KRS zostały przekazane do Kancelarii Prezydenta i umówiliśmy się, że nie będziemy ich komentować dopóki głowa państwa nie zapozna się z nimi i nie wyrazi swoich opinii co do tych kwestii

– mówi poseł PiS Wojciech Skurkiewicz.

- Czekamy teraz na opinie pana prezydenta i jego prawników. (…) Zobaczymy, co z tych ustaleń wyniknie, nie chcemy w tej chwili przesądzać zanim pan prezydent się nie wypowie

– podsumowuje wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki.

Reporter: Ewa Zajączkowska

Zdjęcia i montaż: Marcin Hernik/wSensie

Fot.: wSensie


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.