sobota
| 21 lipca 2018

Hipokryzja posła PO. Nazywa PiSowską policję Ubecją, a nie pamięta jak PO brutalnie tłumiła Marsze Niepodległości

Ewa Zajączkowska: czwartek, 19 październik 2017

 

Posłowie PO od dwóch lat funkcjonują tylko po to, by atakować rząd PiS. Tym razem poseł Halicki poruszył newralgiczny temat wykorzystywania policji przez rząd do swoich celów. Przypomnieliśmy jak rząd PO-PSL brutalnie tłumił Marsze Niepodległości. Kto był na manifestacji choćby w 2014 roku, ten pamięta jak ulice Warszawy zajęły kordony policji, jak polewaczki oblewały szlauchami manifestantów, jak nad ulicami unosił się gaz łzawiący, wreszcie jak zamaskowani prowokatorzy rzucali cegłami w uczestników Marszu.

Posłowie Platformy Obywatelskiej postanowili w Sejmie zorganizować briefing, by wytknąć rządowi Beaty Szydło wykorzystywanie policji do swoich celów, na przykładzie wydarzeń w Słupsku związanych z lipcowymi protestami o "wolne sądy".

Jak w wielu miastach Polski, tak i w Słupsku w lipcu br. odbył się protest wobec proponowanych przez PiS zmian w systemie sądownictwa. Manifestacja została zgłoszona na policję jako zakłócająca spokój i porządek publiczny. Po prostu komuś przeszkadzała grupa ludzi wykrzykująca przez megafony różne hasła i blokująca główne ulice, więc zadzwonił na policję. Po przyjęciu zawiadomienia słupska policja sprawdzała, czy manifestacja jest legalna oraz wezwała na przesłuchanie panią Annę Bogucką-Skowrońską, opozycjonistkę w czasach PRL, senator I kadencji, co wielce ubodło parlamentarzystów z Platformy Obywatelskiej, mimo iż postępowanie zostało umorzone.

Wykorzystując tę okazję posłowie PO, jak przystało na opozycję totalną, znów zaatakowało rząd Prawa i Sprawiedliwości zarzucając wykorzystywanie policji do swoich, partyjnych celów.

Źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie…

Posłowie Zbigniew Konwiński i Andrzej Halicki opierając się na lipcowych wydarzeniach w słupsku oskarżyli Prawo i Sprawiedliwość o "odgradzanie się płotem od obywateli" i "nękanie ludzi uczestniczących w pokojowej manifestacji w Słupsku". Im dłużej briefing trwał, tym retoryka posłów PO była coraz bardziej barwna, emocjonalna i negatywna. Posłowie zażądają od ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Błaszczaka zakazu wykorzystywania policji do celów politycznych.

– Mamy apel do polskiej policji, bo polska policja dzisiaj, niczym kiedyś Milicja Obywatelska w rękach partii komunistycznej, staje się narzędziem do zastraszania obywateli

– mówi poseł Halicki.

Postanowiłam przypomnieć posłom Platformy Obywatelskiej sytuację z 2014 roku, konkretnie listopadowego Marszu Niepodległości, w którym wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy manifestantów. Marsz został brutalnie stłumiony przez uzbrojonych w pałki i gaz łzawiący funkcjonariuszy policji. Dlaczego? Za rządów PO-PSL marsze miały charakter nie tyle patriotyczny, co antyrządowy i wydawać by się mogło, że na 2014 rok przypadła kulminacja "antyplatformerskich" nastrojów, co było koalicji rządowej bardzo nie w smak.

Rozpoczęło się od prowokacji zamaskowanych mężczyzn, prawdopodobnie funkcjonariuszy policji, którzy doprowadzili do rozpoczęcia zamieszek. Pamiętam, że Marsz miał zostać z tego powodu zakończony w połowie trasy. Gdy dotarliśmy pod Stadion Narodowy rozpoczęła się jatka, manifestanci vs policja, wszystko pod chmurą łzawiącego gazu. Relacje z przebiegu Marszu Niepodległości w 2014 roku są powszechnie dostępne na YT, więc śmiało można sprawdzić, jak wyglądała manifestacja i jak została stłumiona.

Jako uczestnik Marszu Niepodległości 2014 zapytałam posła Halickiego o to, czy za czasów rządów PO-PSL policja nie była wykorzystywana do celów politycznych.

– Nieprawda. Jeszcze raz powtórzę, każde działanie ze strony policji, które nie jest związane z ochroną obywateli i gwarantowaniem im bezpieczeństwa, będzie działaniem niezgodnym z ustawą o policji

– odpowiedział poseł PO.

Zastanawiające. Od tamtego wydarzenia odbyły się już dwa Marsze Niepodległości, na których również byłam. Żaden incydent z udziałem policji nie miał miejsca. Poddaję pod refleksję.

 

Reporter: Ewa Zajączkowska

Zdjęcia i montaż: Marcin Hernik/wSensie

Fot. YouTube


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.